Забули нарахувати індексацію: чи буде відповідальність?
Суть та мета індексації
Індексація грошових доходів — це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексація віднесена до державних соціальних гарантій (ст. 18 Закону № 2017*). Її мета — підтримувати достатній життєвий рівень громадян та їх купівельну спроможність в умовах зростання цін.
Проводити індексацію зобов’язані всі роботодавці незалежно від форми власності, а також фізичні особи, які використовують працю найманих працівників
Про те, що заробітна плата підлягає індексації, чітко сказано у ч. 5 ст. 95 КЗпП. Індексація зарплати працівників проводиться відповідно до Закону про індексацію* та Порядку № 1078**. Індексуємо гривневі постійні зарплатні доходи працівників. А ось разові виплати, середній заробіток та виплати у натуральній формі індексації не підлягають. Детальніше про правила індексації зарплати читайте у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.
* Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-XII.
Норми та гарантії в оплаті праці, встановлені у КЗпП та ст. 12 Закону про оплату праці*, є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці. По суті, індексація є складовою заробітної плати у частині додаткової зарплати (п.п. 2.2.7 Інструкції № 5**), тому невиконання роботодавцем обов’язку щодо індексації зарплати є недотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці.
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.
** Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
Фінансові санкції
Як ми вже з’ясували, якщо роботодавець не індексує зарплату працівників за наявності підстав для цього, то він не дотримується мінімальних гарантій в оплаті праці. Підтверджують зазначений факт і фахівці Держпраці у листі від 07.05.2018 № 3570/4.1/4.1-ДП-18.
Це загрожує йому фінансовим штрафом у двократному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення (на сьогодні — 16000 грн), за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення (абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП).
Проте якщо роботодавець усуне порушення, а саме обчислить та виплатить своєчасно не нараховані суми індексації до початку перевірки Держпраці або у строки, визначені приписом Держпраці (якщо таке порушення буде виявлене під час перевірки), то зазначений штраф застосовуватися не повинен. Це прямо зазначено в ч. 6 ст. 265 КЗпП.
Адміністративний штраф
Окрім фінансових санкцій, передбачених КЗпП, посадовим особам роботодавця (ФОП) загрожує адмінштраф. У загальному випадку він становить від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КУпАП*). Рішення про його накладення приймають суди. Накласти адмінстягнення можна не пізніше ніж через 3 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніше ніж через 3 місяці з дня його виявлення (ст. 38 КУпАП).
* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.
Невиплата індексації — це, на наш погляд, триваюче порушення.
Якщо виплатити своєчасно не нараховану індексацію зарплати, тоді порушення з триваючого перетвориться на разове
А далі маємо 3 місяці з моменту здійснення виплати індексації, протягом яких до посадових осіб роботодавця може бути застосована адмінвідповідальність. Проте якщо протягом цього часу до підприємства не завітає Держпраці, про адмінштраф взагалі можна буде забути.
Тож безпідставне ненарахування індексації принесе чимало клопоту роботодавцю. Утім все ж таки є законний метод для того, щоб не нараховувати індексацію зарплати працівникам — періодично підвищувати розміри їх окладів (тарифних ставок). Більше інформації про це ви можете знайти у статті «Індексація зарплати повертається» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58.
Висновки
- Індексація заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці та державною соціальною гарантією.
- Проводити індексацію зобов’язані всі роботодавці незалежно від форми власності.
- За непроведення індексації роботодавцю загрожує штраф у розмірі 2 МЗП за кожного «постраждалого» працівника, а його посадовим особам світить ще й адмінштраф.