Чи можна призначити керівником закладу дошкільної освіти педагога без вищої освіти?
За загальними для освітян правилами, встановленими ст. 26 Закону про освіту, керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.
Спеціальним законом для дошкільної освіти є згаданий вище Закон про дошкільну освіту. Ним саме для керівника закладу дошкільної освіти встановлені таки вимоги:
- це має бути особа, яка є громадянином України,
- вільно володіє державною мовою,
- має вищу освіту (для директорів державних, комунальних закладів дошкільної освіти - вищу педагогічну освіту),
- має стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти),
- має організаторські здібності,
- має стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків.
Призначає на посаду та звільняє з посади керівника закладу дошкільної освіти засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган.
Для керівників (директорів) державних та комунальних закладів дошкільної освіти умовою допуску до роботи за професією є наявність документа про вищу освіту ступеня не нижче магістра за спеціальністю галузі знань Освіта/Педагогіка. Це зазначено у «Професійному стандарті «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти», затвердженому наказом Мінекономики від 28.09.2021 р. № 620-21.
Отже, відповідно до вимог зазначених законів і нормативних актів керівником закладу дошкільної освіти може бути лише особа, яка має вищу освіту.