Декретна відпустка: як оформити і відобразити у Д5
Оформлюємо декретну відпустку
У загальному випадку відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінці на 126 календарних днів: 70 календарних днів до пологів і 56 днів — після пологів (ч. 1 ст. 179 КЗпП). При народженні двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів жінці замість 56 післяпологових днів надається 70 (ч. 1, 2 ст. 179 КЗпП). Тоді виходить не 126, а 140 днів декретної відпустки.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінкам на підставі відповідного листка непрацездатності (паперового чи електронного), який виписується на підставі медичного висновку.
Практика оформлення декретної відпустки допускає декілька варіантів:
1 варіант — на підставі лише листка непрацездатності (е-лікарняного);
2 варіант — на підставі наказу про надання декретної відпустки, виданого на підставі заяви працівниці та листка непрацездатності (е-лікарняного).
Свого часу роз’яснення щодо цього надали фахівці Мінсоцполітики в листі від 28.02.2019 № 228/0/206-19. Вони вказали, що Законом про відпустки* непередбачено, що одночасно з листком непрацездатності жінка має подати заяву про надання відпустки. Проте вони рекомендували дотримуватися саме такої процедури, оскільки жінка може скористатися таким правом не з дати, яка зазначена в листку непрацездатності, а пізніше. У такому випадку дата початку відпустки не збігатиметься з датою, визначеною у листку непрацездатності.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
Отже, обидва варіанти мають право на життя, адже в жодному з цих варіантів не простежується порушення законодавства.
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць