Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.08.24
4079 6
Друкувати
Обране

Фахівець із супроводу ветеранів: перше знайомство з посадою

Сьогодні йтиметься про фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб (далі — фахівець із супроводу). Що це за посада? Для яких цілей її запроваджено? Як оплачувати працю фахівця із супроводу? Відповідь на ці та інші запитання — у нашій статті.

Мета створення

Фахівець із супроводу — особа, яка зустрічає ветерана (ветеранку) після повернення з військової служби в цивільне життя. Забезпечує їм інформаційний супровід та підтримку, консультує щодо отримання статусів, пільг, послуг, житла, проходження реабілітації, працевлаштування, надає юридичну допомогу. Відповідно до п. 1 Порядку № 881* (набув чинності 07.08.2024) фахівець із супроводу здійснює заходи з підтримки:

  • ветеранів війни;
  • осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
  • постраждалих учасників Революції Гідності та членів їх сімей;
  • членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
  • членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
  • демобілізованих осіб.

Порядок забезпечення інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя, затверджений постановою КМУ від 02.08.2024 № 881.

Кандидати на посаду фахівця із супроводу мають подати заяву в електронній формі через платформу е-Ветеран (реєстрація відкрита до кінця серпня). Після цього вони проходитимуть психологічне тестування та тестування на знання законодавства. Система повідомить про результат поданої заявки, після чого її опрацюють у Мінветеранів та скерують до органів місцевого самоврядування для подальшого розгляду комісією.

Фахівці із супроводу працюватимуть у комунальних установах та закладах, зокрема у ветеранських просторах при Мінветеранів. Про це зазначається на сайті КМУ.

Кваліфікаційні вимоги

У Класифікаторі професій* посаду «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» (код КП 2446.2) віднесено до розділу «Професіонали», угруповання «Професіонали в галузі соціального захисту населення». Нагадаємо, що для професіоналів передбачено кваліфікаційні категорії: провідний; І категорії; ІІ категорії та без категорії.

Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.

Що стосується кваліфікаційних вимог, то наразі вони для фахівця із супроводу жодним Довідником кваліфвимог не затверджені. Утім, як зазначає Мінветеранів у листі від 04.07.2024 № 10883/1.7/6.2-24, примірну посадову інструкцію для цієї посади невдовзі буде затверджено.

Посаду фахівця із супроводу може займати особа, яка має рівень освіти, що відповідає вимогам професійного стандарту, затвердженого в установленому порядку (п. 6 Порядку № 881). Професійний стандарт «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» затверджений наказом Мінветеранів від 09.04.2024 № 111. У ньому зазначено, що посаду фахівця із супроводу може обіймати особа, яка має рівень освіти за ступенем не нижче бакалавра в галузі знань «Освіта / Педагогіка», «Соціальні та поведінкові науки», «Право», «Охорона здоров’я», «Соціальна робота», «Публічне управління та адміністрування».

Крім того, у п. 2 постанови № 881* зазначено, що на посаду фахівця із супроводу може бути працевлаштована особа, яка отримала документ про підвищення кваліфікації в рамках реалізації експериментального проєкту щодо запровадження інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя відповідно до Порядку № 652**.

Постанова КМУ «Деякі питання забезпечення інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя» від 02.08.2024 № 881.

** Порядок реалізації експериментального проєкту щодо запровадження інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя, затверджений постановою КМУ від 19.06.2023 № 652.

Уведення до штату

У п. 3 Порядку № 881 зазначено, що фахівець із супроводу є штатним працівником комунальної бюджетної установи, закладу. Рішення про введення посади фахівця із супроводу до структури та штатного розпису установи приймається його засновником.

Установи, заклади шляхом внесення відповідних змін до власних штатних розписів у межах загальної чисельності, визначеної відповідно до штатних нормативів (за наявності вакантних посад), мають сприяти працевлаштуванню фахівців із супроводу (п. 4 Порядку № 881).

Але наразі немає жодних рекомендацій щодо нормативів введення до штатних розписів штатних одиниць посади фахівця із супроводу. Лише в п. 5 Порядку та умов № 779* зазначено, що субвенція на фінансування цієї посади надаватиметься за наявності рішення про введення в комунальні установи посад фахівця із супроводу з розрахунку надання послуг одним фахівцем 100 ветеранам війни. Тож на сьогодні саме цю умову використовуємо як орієнтир.

Порядок та умови надання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність та територіальну цілісність України, затверджені постановою КМУ від 05.07.2024 № 779.

Оплата праці

Тарифний розряд. Постановою № 868* (набула чинності 03.08.2024) було внесено зміни до постанови № 1298**, завдяки чому в розд. XLIII. Соціальні та реабілітаційні послуги останньої з’явилася посада «Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб».

Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» від 02.08.2024 № 868.

** Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Для цієї посади передбачено встановлення 11 — 14-го тарифних розрядів за ЄТС. При цьому, як уже було зазначено, фахівця із супроводу віднесено до професіоналів, тому встановлення конкретного тарифного розряду залежить від наявної у працівника кваліфікаційної категорії. Виходить, що фахівцю із супроводу мають установлюватися такі тарифні розряди:

  • провідний — 14-й тарифний розряд;
  • I категорії — 13-й тарифний розряд;
  • II категорії — 12-й тарифний розряд;
  • без категорії — 11-й тарифний розряд.

Порядок присвоєння кваліфкатегорій фахівцю із супроводу на нормативному рівні поки що не визначений. Такий порядок може регламентуватися положенням, яке приймається в установі (закладі) як додаток до колдоговору або затверджується керівником за погодженням з профспілкою (див. лист Мінпраці від 29.09.2010 № 299/13/116/10).

Доплати та надбавки. Фахівцям із супроводу виплачується надбавка за особливий характер праці в розмірі до 50 % посадового окладу за фактично відпрацьований час (п. 2 постанови № 868). Її виплата провадиться в межах фонду зарплати, затвердженого в кошторисі. Конкретний розмір «особливої» надбавки визначається керівником відповідної установи, закладу залежно від навантаження, своєчасності та якості наданих послуг, відсутності скарг.

Що стосується надбавки за вислугу років, то на сьогодні жоден галузевий документ не містить умови щодо виплати фахівцю із супроводу такої надбавки. Чекаємо відповідних змін.

Індексація. Факт введення посади фахівця із супроводу до штатного розпису установи не є вирішальним у визначенні «базового» місяця для індексації зарплати такого працівника. Адже розмір посадового окладу фахівця із супроводу визначається за тарифними розрядами ЄТС.

Останнє підвищення окладів працівників-ЄТСників відбулося в січні 2024 року на підставі постанови № 23*. Тому саме січень 2024 року є «базовим» для індексації зарплати фахівця із супроводу. Підтверджують зазначений факт у схожій ситуації і фахівці Мінсоцполітики в листі 02.12.2021 № 6586/0/290-21/51 (див. статтю «Нова посада у нормативці: як індексувати зарплату?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 47).

Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 12.01.2024 № 23.

Фінансування

У Законі про Держбюджет-2024* передбачено видатки за бюджетною програмою КПКВК 1511090 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення інституту помічника ветерана в системі переходу від військової служби до цивільного життя та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». Механізм надання такої субвенції визначають Порядок та умови № 779.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

Так, у п. 4 Порядку та умов № 779 зазначено, що субвенція спрямовується на:

  • забезпечення оплати праці з нарахуваннями фахівця із супроводу;
  • здійснення окремих заходів з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Умовами надання субвенції (п. 5 Порядку та умов № 779) є, зокрема:

  • наявність підготовлених фахівців із супроводу з урахуванням відомостей з Єдиного Держреєстру ветеранів війни про кількість ветеранів війни;
  • затверджений в установленому порядку штатний розпис комунальної установи (закладу) із введенням посад фахівця із супроводу;
  • визначення розміру оплати праці фахівця із супроводу відповідно до постанови № 1298;
  • належне облаштування робочого місця для фахівця із супроводу в діючих комунальних установах та передбачення коштів на цю мету в кошторисах установ (закладів).

Висновки

  • Посаду фахівця із супроводу може займати особа, яка має рівень освіти, що відповідає вимогам професійного стандарту, затвердженого в установленому порядку.
  • Для фахівця із супроводу передбачено встановлення 11 — 14-го тарифних розрядів за ЄТС залежно від наявної кваліфікаційної категорії.
  • Фахівцям із супроводу виплачується надбавка за особливий характер праці в розмірі до 50 % посадового окладу за фактично відпрацьований час.
  • Видатки на оплату праці фахівців із супроводу (з нарахуваннями) здійснюються за рахунок коштів державного бюджету.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
6
Людмила
26.08.2024
Надбавка з постанови 1298 платиться фахівцю із супроводу чи лише з постанови 868. З чого йому набрати з/п 17860 грн
ПОСТ 1298
2) надбавки працівникам: а) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки):за високі досягнення у праці;за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання);за складність, напруженість у роботі.
Валентина
26.08.2024
Я теж хочу дізнатися відповідь на це запитання
Ірина
27.08.2024
Якщо ми вводимо цю посаду в штат, то ми маємо закладати і премію на такого працівника?
Наталія
27.08.2024
Якщо ветеранів менше 100 чоловік - чи вводиться посада фахівця? Якщо вводиться то
пропорційно кількості чоловік чи 1 шт. од?
Оля
28.08.2024
Цікаво, звідки вони взяли таку цифру 17860? В постановах жодного слова немає про таку зарплату. Як завжди в нашій країні робиться через одне місце.
Світлана
28.08.2024
Мені також дуже цикаво, з чого складається зарплата в сумі 17860 грн. Я розумію оклад максимум 8712 + надбавка 50% в сумі 4356. Разом 13068 грн. Може дві надбавки? Хтось може вже знає?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі