Законодавче підґрунтя
Працівнику, якого було залучено до роботи у вихідний день, така робота має бути компенсована. Способи компенсації за роботу у вихідний день встановлені законодавством. Вони визначаються за згодою сторін (тобто роботодавцем та працівником) на етапі оформлення залучення працівника до роботи. А потім зазначається безпосередньо у наказі про залучення до роботи у вихідний день.
Про те, як оформити залучення працівника до роботи у вихідний день, ви можете прочитати у статті «Робота у вихідні дні: залучення, оформлення, компенсація» // «Оплата праці», 2024, № 21.
Так, відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін:
- або наданням іншого дня відпочинку;
- або оплатою у подвійному розмірі
Наприклад, якщо обрано надання іншого дня відпочинку, то робота у вихідний день не може бути оплачена у подвійному розмірі. І навпаки, якщо сторони дійшли згоди про подвійну оплату роботи у вихідний день, то інший день відпочинку не надається. Тобто обрання одного способу компенсації виключає інший.
Табелювання роботи у вихідний день
У табелі обліку використання робочого часу обов’язково маємо зазначити роботу у вихідний день. Для цього використовуємо відмітку «РВ» (цифрова — «06») — години роботи у вихідний день. Та зазначаємо кількість фактично відпрацьованих годин у вихідний день.
Зауважте, така відмітка зазначається незалежно від обраного виду компенсації за роботу у день відпочинку.
Якщо компенсація передбачена у вигляді подвійної оплати, то години роботи у вихідний день, які зазначені у табелі, мають бути відповідно оплачені.
Якщо замість відпрацьованого вихідного дня передбачено надання іншого дня відпочинку, то його (інший день відпочинку) позначаємо відміткою «ІН» (цифровий — «22») — інший невідпрацьований час і, звісно, цей день не оплачуємо. При цьому робота у вихідний табелюється за загальними правилами та оплачується в одинарному розмірі, як звичайний робочий день.
Розглянемо окремо кожен із способів компенсації роботи у вихідний день.
Подвійна оплата за роботу у вихідний день
Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 КЗпП (ч. 2 ст. 72 КЗпП).
Оплата провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день за такими правилами:
1) відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які отримують місячний оклад, — у розмірі подвійної годинної ставки понад оклад.
Оскільки оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день, то працівникам, яким установлено посадовий оклад, оплату за роботу у цей день доцільно здійснювати виходячи з годинної ставки (лист Мінекономіки від 31.08.2020 № 3511-06/53106-07).
При визначенні годинної ставки для оплати відпрацьованих годин у вихідні дні місячний посадовий оклад працівника ділиться на його місячну норму тривалості робочого часу (лист Мінсоцполітики від 09.12.2014 № 922/13/155-14).
Розглянемо на прикладі, як компенсувати працівнику, який отримує місячний оклад, роботу у вихідний день подвійною оплатою.
Приклад 1. Працівника із графіком роботи за звичайною п’ятиденкою залучили до роботи у суботу 26.10.2024. Він відпрацював у вихідний день 8 годин. За домовленістю з роботодавцем за роботу у вихідний день працівник отримає подвійну оплату. Оклад працівника 16000 грн. Місячна норма робочого часу за жовтень — 23 робочих дні (184 години). У жовтні 2024 року працівник відпрацював 192 години (184 години за нормою + 8 годин у вихідний день).
Як заповнити табель обліку використання робочого часу за жовтень 2024, зображено на рис. 1.
Рис. 1. Фрагмент табеля за жовтень 2024 (робота у вихідний день)
Розрахуємо годинну тарифну ставку для оплати годин, відпрацьованих у вихідний день:
16000,00 грн : 184 год = 86,96 грн/год.
Зарплата працівника за жовтень 2024 року становить:
16000,00 грн + 86,96 грн/год × 8 год × 2 = 17391,36 грн.
Надання іншого дня відпочинку
Загальний механізм. Якщо обрано варіант надання іншого дня відпочинку замість відпрацьованого вихідного дня, то:
- фактично відбувається рокіровка: працівник у вихідний день працює, а в робочий день відпочиває;
- роботу у вихідний день оплачуємо як звичайний робочий день в одинарному розмірі.
Проте самостійно обрати інший день відпочинку працівник не може. Конкретний день відпочинку він має узгодити з роботодавцем. Тобто якщо працівник самостійно вирішить влаштувати собі інший день відпочинку замість відпрацьованого вихідного дня і не вийде на роботу, то роботодавець це може розцінити як прогул. Так само і роботодавець не може примусово призначити працівнику інший день відпочинку. Тобто обов’язковими умовами для цього є волевиявлення працівника і згода роботодавця.
Строки надання іншого дня відпочинку. А чи є якісь строки надання іншого дня відпочинку замість робочого вихідного?
Ні, немає. Це питання законодавчо не врегульовано. Мінсоцполітики в листі від 19.09.2012 № 321/13/133-12 висловило думку, що інший день відпочинку, у порядку компенсації за роботу у вихідний день, має надаватися за можливості через найкоротший проміжок часу після роботи у вихідний день. Але сторони не позбавлені права домовитися про надання іншого дня відпочинку, приурочивши його, наприклад, до початку чи кінця відпустки.
Отже, у який день надати працівнику інший вихідний (як компенсацію за роботу у вихідний день), роботодавець має узгодити з працівником і зафіксувати це у наказі (розпорядженні).
Алгоритм наданні іншого дня відпочинку замість відпрацьованого вихідного пояснимо на прикладі.
Приклад 2. Працівник із графіком роботи за звичайною п’ятиденкою був залучений до роботи у суботу 26.10.2024 і фактично відпрацював у вихідний день 8 годин (у табелі має відповідну відмітку). За домовленістю з роботодавцем йому надано інший день відпочинку у понеділок 28.10.2024. Оклад працівника у жовтні становить 16000 грн.
Почнемо з табеля обліку використання робочого часу за жовтень 2024 року (див. рис. 2).
Рис. 2. Фрагмент табеля за жовтень 2024 (надання іншого дня відпочинку за роботу у вихідний день)
Працівник у суботу 26.10.2024 працював (робота у вихідний), а в понеділок 28.10.2024 відпочивав (інший невідпрацьований час). Відповідно оплату за відпрацьовану суботу він отримає як за звичайний робочий день. А день відпочинку у понеділок не оплачується.
У результаті працівник отримає за жовтень 2024 року оклад 16000 грн.
Висновки
- Робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін або наданням іншого дня відпочинку, або у грошовій формі у подвійному розмірі.
- У табелі обліку використання робочого часу роботу у вихідний день позначаємо відміткою «РВ» та проставляємо фактично відпрацьовані години.
- Оплата за роботу у вихідний день у подвійному розмірі здійснюється за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.
- Якщо за роботу у вихідний день надається інший день відпочинку, то в табелі такий день відпочинку позначаємо «ІН» і не оплачуємо, а роботу у вихідний день оплачуємо як звичайний робочий день в одинарному розмірі.