Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.08.21
824 0
Друкувати
Обране

Лікарняні та декретні сумісникам

Сумісники мають право на призначення лікарняних. Як це відбувається та які має нюанси, розглянемо у статті.


Соціальні гарантії

Сумісники мають право на:

• допомогу по тимчасовій непрацездатності (у тому числі догляд за хворою дитиною);

• допомогу по вагітності та пологах.

Право на матзабезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у застрахованих осіб виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення) (ч. 1 ст. 19 Закону про соцстрахування).

І тут наша вам порада: не допускайте ситуацій, коли працівник за основним місцем роботи хворіє, а за сумісництвом працює. Чому? Ось дивіться.

На підставі листка непрацездатності «основний» роботодавець нараховує працівнику лікарняні. Він може й не знати, що «хворий» працівник під час такої хвороби працює в іншого роботодавця — ходить на роботу (при зовнішньому сумісництві). Але якщо про це дізнається ФСС, то вимагатиме повернути виплачені суми допомоги та ще й накладе штраф за неправомірне використання коштів. Чому? Тому що працівник порушує лікарняний режим.

Зовсім інша річ — лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами. Тут працівниця може, наприклад, за сумісництвом перебувати у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й отримувати допомогу, а за основним місцем роботи працювати. Чому? По-перше, вагітність — не хвороба. По-друге, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це не обов’язок, а право працівниці*.

* Про це ми писали у статті «Декретна відпустка за основним місцем роботи та за сумісництвом» // «ОП», 2021, № 10 та в коментарі до листа ФСС «За сумісництвом — у декреті, за основним — працює» // «ОП», 2020, № 4.

Підстава для призначення лікарняних

Щодо паперових лікарняних. Сумісникам призначають лікарняний на підставі копії лікарняного, що засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105). А також довідки про середню зарплату за основним місцем роботи для розрахунку суми виплат за сумісництвом. На підставі оригіналу листка непрацездатності лікарняний призначати суміснику не можна. Ці ж правила потрібно прямо застосовувати й до працівника — внутрішнього сумісника. Тобто у випадку лікарняного при внутрішньому сумісництві роботодавець сам собі робить копію листка непрацездатності, яку сам засвідчує у встановленому порядку, і довідку про середню зарплату. Такі роз’яснення надав ФСС у листі від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65.

Комісія (уповноважений) із соцстрахування протокольно призначає лікарняний: окремо за основним місцем роботи — за оригіналом листка непрацездатності і окремо за внутрішнім сумісництвом — за його копією. Так само вчиняємо і з лікарняними у зв’язку з вагітністю та пологами.

Щодо е-лікарняних сумісникам. Наразі система працює в тестовому режимі, до того ж її постійно доопрацьовують. Фахівці ПФ** та ФСС*** роз’яснюють, що при створенні е-лікарняного лікар повинен вносити найменування страхувальника, у якого працює пацієнт, та його податковий номер в ЄДР. Чи йдеться тільки про одного (основного) роботодавця?

** vasrda.gov.ua/pensiinii_fond_ukraini/13465-golovne_upravlinnia_pensiinogo_fondu_ukraini_v_zaporizkii_oblasti_informue_pro_elektronni_likarniani_zamist_paperovikh_listkiv_nepratsezdatnosti.html

*** fssu.gov.ua/fse/control/ivf/uk/publish/printable_article/101925;jsessionid=307139AF3ECE78EF4AC437172BE65264

Наразі не зрозуміло, чи зможе роботодавець побачити в своєму електронному кабінеті е-лікарняний, який сформований щодо працівника-сумісника. Тому поки що нічого не залишається, як дотримуватися існуючих норм Закону про соцстрахування і призначати лікарняний за засвідченою основним роботодавцем копією лікарняного листка (у тому числі й електронного), а також довідкою про середню зарплату. Інших спеціальних норм за е-лікарняним поки що законодавством не передбачено.

Розрахунок і обмеження

Окремо за кожним місцем роботи. Розрахунок і нарахування лікарняних суміснику здійснюємо окремо від лікарняних за основним місцем роботи:

• розрахунковий період, як для зовнішнього так і для внутрішнього сумісництва, визначаємо окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом;

• зарплатні виплати розрахункового періоду для обчислення лікарняних за сумісництвом (навіть за внутрішнім) беремо ті, що нараховані саме за сумісництвом;

• середньоденну зарплату обчислюємо окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом (ч. 1 ст. 30 Порядку № 1266).

Контроль максимальної бази нарахування ЄСВ. Сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи і за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (з 01.01.2021 р. по 30.11.2021 р. — 90000 грн, з 01.12.2021 р. — 97500 грн).

Щоб цю вимогу виконати при розрахунку лікарняних на роботі за сумісництвом, працівник надає з основного місця роботи довідку про зарплату, нараховану йому в місяцях розрахункового періоду (у разі роботи на умовах сумісництва в декількох роботодавців — довідки про зарплату потрібні з усіх своїх місць роботи). Форма довідки наведена в додатку до Порядку № 1266.

А чи потрібна довідка з основного місця роботи, якщо працівник-сумісник захворів у перший день роботи? Так. І в таку довідку потрібно включити інформацію про зарплату працівника, що буде нарахована в місяці настання страхового випадку. Саме таку думку щодо цього висловили фахівці Мінсоцполітики у листі від 17.09.2015 р. № 529/18/99-15 (ср. USER_SHOW_ID).

Правила розрахунку. Порядок розрахунку сум лікарняних і декретних регламентовано Порядком № 1266. У цілому він містить єдиний алгоритм розрахунку як для основних працівників, так і для сумісників. У статті «Лікарняні: розраховуємо без помилок» // «ОП», 2021, № 4 ми «розклали по полицях» правила і нюанси розрахунку лікарняних.

Всі обмеження (загальні і спеціальні) застосовуємо за кожним місцем роботи (основним і сумісництвом) окремо. Виняток становить контроль максимальної бази нарахування ЄСВ (див. вище).

Важливо!

Декретні за сумісництвом можуть бути меншими за МЗП.

Для сумісників, у тому числі й внутрішніх, норма ч. 2 ст. 26 Закону № 1105, якою гарантований розмір допомоги по вагітності та пологах не менший за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, не працює! На цьому наполягає Мінсоцполітики в листі від 13.10.2016 р. № 334/18/99-16. Чому? Відомство вважає достатнім, якщо вимога «декретні не нижче «мінімалки» буде реалізована роботодавцем за основним місцем роботи.

Заява-розрахунок

Для отримання матеріального забезпечення від ФСС інформацію щодо лікарняного листка (копії) сумісника та нарахувань за ним відображаємо в заяві-розрахунку. Для внутрішнього сумісника інформацію про допомогу зазначайте в окремому рядку. Тобто в додатку 1.1 до заяви-розрахунку на такого працівника заповнюйте два рядки: один — за основним трудовим договором (згідно з оригіналом листка непрацездатності), а другий — за внутрішнім сумісництвом (згідно з копією лікарняного).

Долга Ірина

Оплата праці, серпень, 2021/№ 15

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.