Інформація по темі "" | Публікації по тегу
24.06.21
281 0
Друкувати
Обране

Посадова інструкція: перевірте підпис працівника

Більшість роботодавців не звертають належної уваги на такий документ, як посадова інструкція. Здебільшого причиною такої ситуації є відсутність належного законодавчого регулювання. І дарма. Іноді цей документ стає справжнім яблуком розбрату між роботодавцем та працівником.


Суть спору

Розпорядженням начальника цеху працівнику було зменшено на 30 % виробничу премію. Основний аргумент — неналежне ведення оперативного журналу, що є порушенням його посадової інструкції. Проте працівник із цим не погодився, адже нічого не підписував та вперше бачить цей документ. Розбирався з цією ситуацією Верховний Суд (далі — ВС) у справі № 264/4512/18 від 26.02.2021 р.

Позиція сторін

Працівник стверджував, що з посадовою інструкцією його належним чином не було ознайомлено, тож її вимоги він не порушував. Ба більше, у листку ознайомлення з посадовою інструкцією стоїть не його підпис. Із цього приводу він навіть звернувся із заявою до поліції.

Роботодавець вважав, що позбавлення працівника премії було правомірним. Річ у тім, що під час здійснення перевірки були встановлені факти неналежного виконання ним своїх посадових обов’язків. Тоді як при прийнятті на роботу він був ознайомлений з умовами праці на підприємстві, правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором. Також він був ознайомлений із наявністю на робочому місті небезпечних та шкідливих виробничих факторів, можливими наслідками їх впливу на здоров’я, з його правами на пільги і компенсації за роботу в таких умовах, посадовою інструкцією. За таких обставин беззаперечним є обов’язок працівника виконувати роботу відповідно до положень посадової інструкції та правил внутрішнього трудового розпорядку.

Вирішення справи судами

Суд першої інстанції не підтримав працівника. На його думку, виявлені при перевірці зауваження щодо ведення/заповнення оперативного журналу знайшли своє підтвердження, тож працівника було правомірно позбавлено премії.

На противагу цьому, суд апеляційної інстанції і ВС стали на бік працівника. Так, вимогами ст. 29 КЗпП установлено обов’язок роботодавця до початку роботи за трудовим договором роз’яснити працівникові його права та обов’язки і проінформувати під розписку про умови праці; ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; визначити працівникові робоче місце; проінструктувати працівника з питань техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Враховуючи те, що експерт підтвердив факт підробки підпису на листку ознайомлення з посадовою інструкцією, працівника не можна притягнути до відповідальності за порушення вимог такої інструкції.

Тому ВС дійшов висновку:

ЦИТАТА

... оскільки оскаржене розпорядження роботодавця … про позбавлення позивача виробничої премії … ґрунтується на неналежному виконанні позивачем своїх посадових обов’язків згідно з посадовою інструкцією, з якою його роботодавцем у порушення вимог ст. 29 КЗпП України ознайомлено не було, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про безпідставне позбавлення позивача виробничої премії.

Думка редакції

Перед тим як застосувати до працівника якесь дисциплінарне стягнення, роботодавцю слід звернути увагу на положення трудового законодавства, спрямовані на захист прав працівників.

Так, у своїх роз’ясненнях Держпраці вказує* на те, що не є порушенням трудової дисципліни відмова працівника від виконання роботи, якщо:

* Див. сайт Держпраці у Хмельницькій області km.dsp.gov.ua/news/139-ne-zavzhdi-vdmova-vd-vikonannya-roboti-ye-porushennyam-trudovoyi-disciplni.html

• така робота не передбачена трудовим договором (ст. 31 КЗпП);

• виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища, — за таких обставин працівник має право відмовитися від дорученої йому роботи (ст. 153 КЗпП);

• таку роботу відповідно до законодавства роботодавець не вправі вимагати від певних категорій працівників — наприклад, заборонено залучати до робіт у нічний час та надурочних робіт вагітних, жінок, які мають дітей до трьох років, неповнолітніх працівників (ст. 55, 63 КЗпП) тощо.

Як бачите, до цього переліку можна додати ще й відсутність підпису на посадовій інструкції (а також його підроблення, що підтверджується заявою до Нацполіції та висновком експерта). У такому разі працівника не можна притягнути до відповідальності за неналежне виконання обов’язків, установлених такою посадовою інструкцією.

Ба більше, як показує практика, відсутність посадової інструкції або неознайомлення з нею може призвести до виникнення проблем й у випадку звільнення працівника згідно з п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП (невідповідність обійманій посаді). Адже для того, щоб робити висновок про те, чи належно виконує працівник свої посадові обов’язки, треба чітко обумовити коло його завдань та обов’язків в посадовій інструкції.

Як бачите, посадова інструкція є інструментом як дисциплінарного впливу на працівника, так і одночасно його захистом.

На необхідність складання цього документа вказує обов’язок роботодавця роз’яснити працівникові його права та обов’язки за ст. 29 КЗпП. Фактично виконати цю норму можна, включивши до письмового трудового договору відповідні пункти.

На противагу цьому, Загальні положення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (п. 6 розд. 1 Випуску № 1 ДКХП) вказують:

ЦИТАТА

посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розписі…

Мінпраці у листі від 03.10.2005 р. № 36-508 зазначало, що роботодавець під час прийняття на роботу працівника роз’яснює його права та обов’язки, посилаючись саме на посадову інструкцію.

Тож Держпраці все ж наполегливо попереджає: вiдсутнiсть посадових iнструкцiй слiд вважати «іншим» порушенням вимог законодавства про працю, за яке роботодавцю світить штраф у розмірі 1 МЗП (див. сайт Держпраці в Кіровоградській області kr.dsp.gov.ua/index.php/4247-po04-04-19).

До речі, про те, як скласти посадову інструкцію, читайте в статті «Посадова інструкція: навіщо вона потрібна?» // Спецвипуск «ОП», 2019, № 8/1. І не забудьте ознайомити працівника з посадовою інструкцією під особистий підпис.

Кучерова Оксана

Оплата праці, червень, 2021/№ 12

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.