Інформація по темі "" | Публікації по тегу
09.08.21
119 0
Друкувати
Обране

Працівник- АТОшник: гарантії та пільги

До вашої установи прийнято учасника бойових дій у зоні АТО? І ви не знаєте, які пільги та гарантії йому надавати? Не хвилюйтесь. Ми допоможемо.


Ваш працівник заявляє: «Я учасник АТО». Але формально такого поняття в законодавстві не існує. Натомість передбачено поняття «учасник бойових дій».

Статус УБД1 отримують особи, перелічені у ст. 6 Закону 35512. Серед них ті, що брали участь в АТО у складі військових та добровольчих формувань (ч. 19, 20 та 21 цієї статті).

1 УБД — учасник бойових дій.

2 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII.

Підтвердженням статусу УБД є відповідне посвідчення. Саме його має пред’явити працівник, а краще надати копію цього документа, аби отримати усі належні йому гарантії. Які саме? Далі розповімо про них детальніше.

Прийняття на роботу

УБД мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. І це стосується саме тих, хто має відношення до АТО, тобто осіб, зазначених у пп. 19 — 21 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551.

Таку норма прямо передбачено п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість3 та ст. 196 КЗпП.

3 Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Установам та організаціям установлено квоту для працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії. Це стосується роботодавців із чисельністю штатних працівників понад 20 осіб (тобто 21 і більше). Квота становить 5 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. Також для установ, організацій із чисельністю 8 — 20 осіб установлено квоту щодо працевлаштування не менше однієї особи, якій до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років.

Зверніть увагу: у рахунок виконання «трудової» квоти зараховують осіб, працевлаштованих на умовах повної зайнятості за основним місцем роботи. Тобто враховуйте лише тих осіб, яким установлено:

• нормальну тривалість робочого часу (40 годин на тиждень) або меншу норму (ст. 50 КЗпП);

• скорочену тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП).

Сумісників і працівників з неповним робочим часом до «трудової» квоти не зараховуйте.

Розрахувати квоту і шукати відповідних працівників потрібно самостійно. Але можна й звернутися за допомогою до центрів зайнятості. Для цього подайте форму № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» не пізніше ніж через 3 робочих дні з дати відкриття вакансії.

Звільнення з роботи

При звільненні УБД також не залишать напризволяще. У разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці переважне право залишитись на роботі мають працівники з більш високою кваліфікацією й продуктивністю праці (ст. 42 КЗпП). При рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації перевага надається, зокрема, й УБД.

Працівник, якого звільнили через зміни в організації виробництва і праці (крім ліквідації установи, організації), протягом одного року має право на укладення трудового договору в разі повторного прийняття на роботу.

Йдеться про випадки, коли власник або уповноважений ним орган приймає на роботу працівників аналогічної кваліфікації. Переважне право при цьому мають, зокрема, УБД.

Основна відпустка

Певні категорії працівників можуть йти у щорічну відпустку в зручний для них час. Таке право їм надано ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки. УБД прямо тут не зазначені. Водночас зазначені ветерани війни. А це досить широке поняття.

Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До них належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (ст. 4 Закону № 3551).

Звідси висновок: працівник-УБД може піти у щорічну відпустку в зручний для нього час.

Також колишні військовослужбовці мають право піти у щорічну основну відпустку повної тривалості у перший рік роботи до відпрацювання шести місяців. Це стосується осіб, звільнених після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби.

Проте має бути дотримана важлива умова: після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання. Якщо УБД належить до таких осіб і умова виконується, то право на повну відпустку у перше півріччя роботи «у нього в кишені».

Зауважимо: тривалість щорічної основної відпустки для УБД не відрізняється від тривалості відпустки для інших працівників. Водночас вони мають право ще й на додаткову відпустку.

Додаткова відпустка

УБД мають право на додаткову оплачувану відпустку. Її тривалість — 14 календарних днів на рік.

Зверніть увагу: ст. 772 КЗпП та ст. 162 Закону про відпустки містять конкретну тривалість відпустки, а не граничну. Тому надавати працівнику-АТОшнику додаткову відпустку меншої тривалості не можна.

Будьте уважними з УБД-новачками!

Припустимо, до вашої установи прийнято у поточному календарному році працівника, який до влаштування працював у іншого роботодавця. Перед тим як надавати йому додаткову «бойову» відпустку, слід упевнитись, що він не використав її у попереднього роботодавця. Наприклад, попросіть його надати відповідну довідку. Якщо він уже використав відпустку, то ви йому таку додаткову відпустку за поточний календарний рік не надаєте.

ВАЖЛИВО!

Додаткова відпустка УБД не належить до щорічних. Вона є пільгою

Таким чином, додаткова «бойова» відпустка має низку особливостей. Зокрема, вона:

• надається за календарний рік. Причому право працівника на додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році. Так, відпрацювавши навіть один робочий день у поточному календарному році, працівник уже має право на таку відпустку повної тривалості;

• надається понад щорічні основну та додаткову відпустки. Вона не враховується до 59-денного обмеження тривалості щорічної відпустки;

• не переноситься на наступний календарний рік. «Бойову» відпустку слід використати протягом календарного року, за який вона надається. Інакше вона «згорає»;

• вважається відпусткою за той рік, на який припадає її початок. Наприклад, відпустка надається наприкінці 2020 року і її частина переходить у 2021 рік. Це є відпустка за 2020 рік. А у 2021 році працівник зможе отримати додаткову відпустку УБД за цей рік повної тривалості;

не переноситься и не продовжується з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки, у тому числі й у зв’язку з хворобою працівника під час такої відпустки;

не продовжується на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки. Такі дні включають до тривалості додаткової відпустки та оплачують у загальному порядку;

• не підлягає грошовій компенсації в разі, якщо вона не була використана до дня звільнення;

• не поділяється на частини. Всі 14 днів додаткової відпустки потрібно використати без перерви;

• не може бути перерваною. Працівника не можна відкликати з неї.

Також слід зауважити: право на таку додаткову відпустку мають як основні працівники, так і сумісники.

Неоплачувана відпустка

УБД не мають права на відпустку за свій рахунок, яка надається працівникам в обов’язковому порядку тривалістю до 14 календарних днів щорічно (п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустку). Таке право залишилось тільки в учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551.

А для УБД та осіб з інвалідністю внаслідок війни (а згодом і для постраждалих учасників Революції гідності) неоплачувану відпустку замінили додатковою оплачуваною відпусткою. Її ми розглянули вище.

Лікарняні

УБД та особи, прирівняні до них, мають пільги при оплаті листка непрацездатності. Таким працівникам лікарняний лист оплачують в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу. Це гарантовано п. 11 ст. 12 Закону № 3551 та п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону № 11054.

4 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

На перший погляд, Закон № 1105 не передбачає пільги для УБД. «Лікарняну» пільгу мають ветерани війни, постраждалі учасники Революції Гідності та особи, на яких поширюється чинність Закону № 3551.

Проте і в цій ситуації (аналогічно праву на використання щорічної відпустки у зручний час) УБД «сховались» серед ветеранів війни. Отже, лікарняний їм також потрібно оплачувати у розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

ПСП

Дехто помилково вважає, що всім УБД надають «підвищену» ПСП у розмірі 1702,50 грн. Це не зовсім так. Адже є важлива умова. Таке право мають лише ті, хто брав участь у бойових діях на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону № 3551. Це прямо передбачено п.п. «е» п.п. 169.1.3 ПКУ.

Отже, УБД-АТОшники не мають права на «підвищену» ПСП. Адже вони брали участь у бойових діях, що мали місце у нашій країні, а не в інших. Свого часу це підтвердили і фахівці ДФСУ у листі від 21.01.2016 р. № 1091/6/99-99-17-03-03-15. Проте цей працівник цілком може розраховувати на звичайну ПСП. Її розмір становить 1135 грн, а дохід, що дає право на пільгу, — 3180 грн.

Водночас якщо такий працівник має інвалідність І або ІІ групи, то він має право на «підвищену» ПСП.

Але АТОшник з інвалідністю — це, як-то кажуть, уже зовсім інша історія. Адже для осіб з інвалідністю законодавство передбачає цілу низку окремих пільг та гарантій. Про них ми розповідали у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2019, № 12, с. 21.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, серпень, 2021/№ 30

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.