Інформація по темі "" | Публікації по тегу
27.05.21
129 0
Друкувати
Обране

Щорічна основна відпустка: ключові нюанси надання

Із настанням перших теплих днів кожен працівник починає планувати свій відпочинок, а кадровики мають чимало додаткового клопоту щодо надання такого відпочинку. Щоб кадровику правильно і без проблем оформити щорічну основну відпустку, яка у працівників найбільш «ходова», нагадаємо ключові нюанси її надання. А детальну інформацію про відпустки шукайте в наступних публікаціях.


Право на щорічну відпустку

Право на щорічну відпустку мають всі особи, які працюють в Україні та перебувають у трудових відносинах з роботодавцями (ст. 2 Закону про відпустки, ст. 74 КЗпП). Таке право не залежить від:

• виду трудового договору (строковий, безстроковий);

• умов прийняття працівника на роботу (за основним місцем роботи чи за сумісництвом, на постійну, тимчасову або сезонну роботу, працює особа дистанційно чи надомно);

• режиму роботи (повний, неповний або скорочений робочий час).

Також не має значення, є працівник громадянином України, іноземцем чи особою без громадянства. Проте особам, які виконують роботи чи надають послуги за ЦПД, відпустка «не світить».

Відпустка новачку

У перший рік роботи право на щорічну відпустку повної тривалості виникає у працівника після закінчення 6 місяців безперервної роботи на цьому підприємстві. Якщо ж відпустку надають раніше, то її тривалість визначають пропорційно відпрацьованому часу у цього роботодавця. Виняток — особи, перелічені в ч. 7 і 8 ст. 10 Закону про відпустки.

Але якщо працівник-новачок хоче піти в щорічну відпустку повної тривалості до закінчення 6-місячного строку роботи, а роботодавець не проти, це не вважатиметься порушенням.

Ділимо на частини

При поділі щорічної відпустки потрібно враховувати певні умови.

1. Поділ здійснюється на прохання працівника і за згодою роботодавця. Майте на увазі: роботодавець може не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник, а також може запропонувати свої умови поділу (лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).

2. Кількість частин, на які буде поділена відпустка, і послідовність їх використання визначає працівник за погодженням із роботодавцем, але основна її частина має бути не менше 14 календарних днів. Простіше кажучи, зовсім не обов’язково, щоб працівник насамперед використав основну неподільну частину відпустки (14 к. дн.). Наприклад, при загальній тривалості відпустки в 24 календарних дні її можна використовувати так: 16 + 8, 4 + 20 або ж 14 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 5 днів тощо. Варіантів безліч. Головне — згода між працівником і роботодавцем.

3. Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику зазвичай до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка (ч. 7 ст. 79 КЗпП і ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки).

Відпустка з вихідного чи святкового дня

У законодавстві не встановлено обмежень щодо дня, з якого може початися щорічна відпустка. Отже, щорічні відпустки можуть надаватися з будь-якого календарного дня, навіть якщо це святковий, робочий, неробочий або вихідний день. Додатковий аргумент — тривалість відпусток розраховується в календарних, а не робочих днях (ст. 5 Закону про відпустки). Такої ж позиції дотримується й Мінпраці в листі від 13.05.2010 р. № 140/13/116-10. Простіше кажучи, щорічну відпустку чи її частину (у тому числі тривалістю, наприклад, 2 дні) можна надати працівнику з будь-якого дня тижня, у тому числі з суботи.

При цьому зауважте, що на святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) щорічна відпустка продовжується, але вони не оплачуються. А ось вихідні дні входять до загальної тривалості відпусток як будь-які інші календарні дні.

«Відпускний» стаж та «карантинна» відпустка за свій рахунок

Періоди, які входять до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку, перелічені в ст. 82 КЗпП і ст. 9 Закону про відпустки. При цьому період відпустки без збереження заробітної плати, наданої за ст. 26 Закону про відпустки, входить до «відпускного» стажу.

«Відпускний» стаж та простій

Якщо на вашому підприємстві на час карантину був оголошений простій, то час простою не з вини працівників включаєте до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку (п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки і п. 2 ч. 1 ст. 82 КЗпП). А ось якщо простій відбувся з вини працівника, то його час до «відпускного» стажу не ввійде.

«Відпускний» стаж та неповний робочий час

Час фактичної роботи на умовах неповного робочого часу включають до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку, на загальних підставах. Тут жодних пропорційних розрахунків робити не потрібно. Не має значення і те, хто був ініціатором роботи в таких умовах праці — працівник чи роботодавець. Тому, працюючи неповний робочий день та/або неповний робочий тиждень, працівник матиме право на щорічну основну відпустку повної тривалості.

Відпустка «солдата підприємства»

Період, протягом якого на підприємстві відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП зберігалися за працівником робоче місце і середній заробіток, включається до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку. Це прямо випливає з положень п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки. Простіше кажучи, поки «солдат підприємства» служить, його відпускний запас поповнюється.

Якщо у працівника накопичилися відпустки

Закон про відпустки забороняє не надавати щорічну відпустку повної тривалості:

1) протягом 2 років поспіль;

2) протягом робочого року:

• працівникам віком до 18 років;

• працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами або з особливим характером праці.

З одного боку, за невиконання цієї норми роботодавцю загрожує штраф як за порушення інших вимог трудового законодавства в розмірі 1 МЗП. На це звертає увагу Держпраці в листі від 25.01.2017 р. № 828/4.3/4.1-ДП-1.

З іншого боку, відпустка — це право, а не обов’язок працівника, і примусово його змусити піти у відпустку не можна.

Ось у таке замкнене коло потрапляє роботодавець, якщо його працівник не бажає йти відпочивати. У такому разі радимо підстраховуватись і включити всіх працівників з їх відпускними «хвостами» до графіка відпусток. Таким чином, фактично роботодавець надаватиме можливість працівникам реалізувати право на відпустку, а отже, і не нестиме відповідальність за ненадання щорічних відпусток. Схожу позицію підтримують і представники Феміди (наприклад, постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 09.11.2016 р. у справі № 806/1561/16, постанова ВС від 25.07.2018 р. у справі № 823/1265/16).

Обмеження у 59 (69) календарних днів

За правилами ст. 10 Закону про відпустки загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів. Таке обмеження встановлено для відпусток, які надають за один робочий рік, і не застосовується у разі надання відпусток за різні робочі роки.

Як зазначає Мінсоцполітики, на випадок, коли працівникові після використання у відповідному робочому році щорічної відпустки за цей рік надається невикористана щорічна відпустка за минулий період, зазначене обмеження не поширюється (лист від 08.07.2019 р. № 793/0/204-19). Адже якщо працівник з будь-яких причин не скористався своїм правом на щорічну відпустку за кілька попередніх років, то він має право використати їх.

Послідовне використання відпусток за різні роки

Чинне законодавство не містить заборони на використання працівником щорічної відпустки за поточний рік, якщо він не використав відпустки за попередні роки.

Хоча на практиці, здебільшого за наявності невикористаних відпусток, зазвичай спочатку надають їх, а вже потім — дні відпустки за поточний робочий рік. До речі, так рекомендувало робити й Мінсоцполітики в листі від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13. Але звертаю вашу увагу на те, що це правило нормативно не закріплене, а отже, і є необов’язковим для виконання. Такої ж думки дотримується й Управління Держпраці у Кіровоградській області (див. офіційний сайт за посиланням: kr.dsp.gov.ua/index.php/4519-vid16-07-19).

Виплачуємо відпускні за три календарні дні

За загальним правилом, суму заробітної плати за весь час відпустки необхідно виплатити працівнику не пізніше ніж за 3 дні до її початку (ст. 21 Закону про відпустки, ст. 115 КЗпП). Зверніть увагу: йдеться про календарні дні. До речі, з цим погоджується Мінсоцполітики в листі від 02.10.2019 р. № 1432/0/206-19 та Мінекономіки в листі від 31.03.2020 р. № 3512-06/21620-07.

При цьому Мінекономіки пропонує дотримуватися простого правила: між днем виплати відпускних і днем початку відпустки повинно минути не менше трьох календарних днів.

Але не забувайте: якщо в працівника виникне необхідність піти у відпустку в стислі строки, він може в заяві попросити виплатити йому відпускні в інший строк, визначений між ним і роботодавцем. Тобто менше ніж три календарних дні до початку відпустки. Тоді така виплата відпускних не класифікуватиметься як порушення трудового законодавства (див. листи Мінсоцполітики від 05.01.2012 р. № 7/13/133-12 і від 04.08.2016 р. № 430/13/116-16). Але це все ж крайній випадок.

Звільнення під час відпустки

Звільнити працівника в період його перебування у відпустці роботодавець за власною ініціативою не має права (ч. 3 ст. 40 КЗпП). Виняток — повна ліквідація підприємства.

А ось на звільнення у відпустці за власним бажанням працівника або за угодою сторін заборон немає.

Наприклад, якщо працівник подає заяву про звільнення з таким розрахунком, щоб останній день двотижневого попередження роботодавця про подальше звільнення припав на останній день відпустки, то такий день буде одночасно і днем звільнення.

Кучерова Оксана

Оплата праці, травень, 2021/№ 10/1 спецвипуск

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.