Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.06.22
30987 11
Друкувати
Обране

Щорічна відпустка педагогів: ваші запитання — наші відповіді

Педагоги мають право на подовжену щорічну основну відпустку. Від чого залежить її тривалість? Коли та як таку відпустку можна використати? Чи є обмеження на період воєнного стану? Відповіді на ці та інші запитання — у нашій статті.

Які норми визначають право на відпустку?

Державні гарантії та відносини, пов’язані з відпусткою, регулюються Конституцією України, Законом про відпустки*, КЗпП та іншими нормативно-правовими актами України.

Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону про відпустки).

У ч. 1 ст. 54 Закону про освіту** зазначено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на подовжену оплачувану відпустку.

** Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Про надання їм відпустки подовженої тривалості йдеться і в ч. 6 ст. 6 Закону про відпустки. Так, у зазначеній нормі вказано, що педагогам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів (далі — к. дн.) у порядку, затвердженому Кабміном. На виконання цієї норми затверджено Порядок № 346***.

*** Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою КМУ від 14.04.97 № 346.

Тож при наданні щорічної основної відпустки педагогам необхідно враховувати загальні норми як законодавства, так і спеціальних нормативних актів.

Від чого залежить тривалість відпустки?

Конкретна тривалість щорічної основної відпустки для педагогів наведена в додатку до Порядку № 346. Вона залежить від посади, яку обіймає педпрацівник, та типу закладу освіти або закладу (установи, організації) іншого напрямку, у якому він працює.

Так, наприклад, вчитель закладу загальної середньої освіти може розраховувати на щорічну основну відпустку тривалістю 56 к. дн., а практичний психолог звичайного закладу дошкільної освіти — 42 к. дн.

Більше інформації щодо тривалості щорічної основної відпустки педагогів ви можете знайти в Довіднику «Тривалість щорічної основної відпустки педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників», який розміщено в цьому номері журналу.

Чи зменшується відпустка для сумісників?

Сумісництво не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Це стосується і права на оплачувану щорічну відпустку (див. лист Мінекономіки від 14.07.2021 № 4711-06/36708-01). Тому тривалість щорічної основної відпустки педагога-сумісника жодним чином не зменшується.

Чи є обмеження на період воєнного стану?

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
60
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
11
пп
23.06.2022
скажіть залишається 24 дні відпустка,оплатити зараз не можу щоб прочитати статтю
EVGENIY пп
23.06.2022
залишається
Іра
23.06.2022
Підкажіть, будь ласка. Якщо вчитель відпрацював 9 місяців, при звільненні для виплати компенсації за невикористану відпустку застосовувати коефіцієнт 5.6 х 9 місяців ?
Дякую
Наталя Іра
24.06.2022
Так, я своїм викладачам рахувала пропорційно. Далі скидаю джерело де прочитала.
10 місяців це мається на увазі з вересня по червень, тобто весь навчальний рік.
Так, педагогічним працівникам, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошову компенсацію виплачують із розрахунку повної тривалості щорічної відпустки ( ч. 2 ст. 24 Закону № 504/96).А як бути із розрахунком днів компенсації, якщо працівник відпрацював в установі менше ніж 10 календарних місяців? У цій ситуації слід звернутись до абз. 2 п. 6 Порядку № 346. У ньому зазначено, що особам, які до звільнення пропрацювали менш як 10 місяців, компенсацію надають пропорційно до відпрацьованого ними часу (із розрахунку тривалості щорічної основної відпустки за кожний відпрацьований місяць 5,6; 4,2 і 2,8 календарного дня за тривалості щорічної основної відпустки відповідно 56, 42 і 28 календарних днів).Важливо! Для того щоб визначити кількість невикористаних днів відпустки, пропорційний розрахунок необхідно здійснювати з розрахунку 5,6; 4,2 і 2,8 календарного дня за кожен відпрацьований місяць.
Іра Наталя
24.06.2022
Дякую
Світлана
25.06.2022
Не зрозуміла, педагоги мають право викоритати свою відпустку 56днів, але ще залишається24??
Наталя Світлана
26.06.2022
Моя попередня відповідь стосується компенсації для викладача у мирний час. Під час воєнного стану не було в мене звільнення когось з викладачів і їхньої компенсація.
Наразі нічого не відомо про кількість днів відпустки вчителів. Чула, що мають засідати і остаточно прийняти до 28.06.
Вікторія
12.07.2022
Підкажіть, будь ласка, якщо вчитель брав відпустку без зарахування заробітної плати, чи зменшується кількість днів основної щорічної відпустки? Бухгалтер роз’яснює так, якщо брали 2 місяці за свій рахунок, то з 56 днів основної відпустки треба відняти 5,6 днів за кожен місяць:56-5,6-5,6=45. Дякую
Ольга
27.12.2022
Підкажіть, будь ласка, чи має право педагог-інвалід ІІ групи на подовжену відпустку 56+ 3 дні , але не більше, ніж 59 календарних днів. Чи право осіб з інвалідністю на подовжену відпустку розповсюджується тільки на тих, чия посада передбачає щорічну відпустку тривалістю 24 календарних дні?
Тана
13.04.2023
Доброго дня. Заклад комбінованого типу 12 груп. 5 груп інклюзивних, 2 логопедичних. Яка тривалість відпустки в практичного психолога? Дякую
Олена
09.05.2023
Чи маємо право надати педагогу невикористані дні відпустки за раніше відпрацьований період. Три роки тому педагог пішла у декретну відпустку та невикористала 31 день, чи має вона право зараж відгуляти ці дні?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×