Щорічна відпустка педагогів: ваші запитання — наші відповіді
Які норми визначають право на відпустку?
Державні гарантії та відносини, пов’язані з відпусткою, регулюються Конституцією України, Законом про відпустки*, КЗпП та іншими нормативно-правовими актами України.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону про відпустки).
У ч. 1 ст. 54 Закону про освіту** зазначено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на подовжену оплачувану відпустку.
** Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Про надання їм відпустки подовженої тривалості йдеться і в ч. 6 ст. 6 Закону про відпустки. Так, у зазначеній нормі вказано, що педагогам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів (далі — к. дн.) у порядку, затвердженому Кабміном. На виконання цієї норми затверджено Порядок № 346***.
Тож при наданні щорічної основної відпустки педагогам необхідно враховувати загальні норми як законодавства, так і спеціальних нормативних актів.
Від чого залежить тривалість відпустки?
Конкретна тривалість щорічної основної відпустки для педагогів наведена в додатку до Порядку № 346. Вона залежить від посади, яку обіймає педпрацівник, та типу закладу освіти або закладу (установи, організації) іншого напрямку, у якому він працює.
Так, наприклад, вчитель закладу загальної середньої освіти може розраховувати на щорічну основну відпустку тривалістю 56 к. дн., а практичний психолог звичайного закладу дошкільної освіти — 42 к. дн.
Більше інформації щодо тривалості щорічної основної відпустки педагогів ви можете знайти в Довіднику «Тривалість щорічної основної відпустки педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників», який розміщено в цьому номері журналу.
Чи зменшується відпустка для сумісників?
Сумісництво не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Це стосується і права на оплачувану щорічну відпустку (див. лист Мінекономіки від 14.07.2021 № 4711-06/36708-01). Тому тривалість щорічної основної відпустки педагога-сумісника жодним чином не зменшується.
Чи є обмеження на період воєнного стану?
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць