Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.09.21
3311 0
Друкувати
Обране

Сучасні Прометеї: приймаємо опалювача, кочегара, оператора котельні

Катерина Жиленко
Катерина Жиленко експерт з питань оплати праці журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Уже зовсім скоро настане час вмикати опалення. Наша стаття допоможе вам у оформленні трудових відносин із працівником, який відповідає за тепло: опалювачем, кочегаром чи оператором котельні.


Посада

Є три посади для працівників, які обслуговують системи опалення приміщень в установах:

  • опалювач;
  • машиніст (кочегар) котельні;
  • оператор котельні.

Кваліфікаційні характеристики для кожної з них містить Довідник № 3361, а для оператора котельні — ще й Довідник № 1442. Завдання та кваліфікаційні вимоги для кожної з посад наведено у таблиці нижче.

1 Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336.

2 Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 87 «Житлове та комунальне господарство населених пунктів», затверджений наказом Держбуду від 17.06.99 р. № 144.

Майте на увазі: кваліфікаційні вимоги для машиністів (кочегарів) та операторів котельні відрізняються залежно від розрядів: від 2-го до 6-го. У таблиці наведено дані для відповідних посад 2-го розряду. Для кожного наступного розряду потрібен стаж роботи не менше 1 року на посаді машиніста (кочегара) чи оператора котельні попереднього розряду.

Крім того, починаючи від 4-го розряду працівники котельні повинні мати професійно-технічну освіту, а не тільки загальну середню.

Завдання та кваліфікаційні вимоги категорії посад

Назва посади

Завдання та обов’язки

Кваліфікаційні вимоги

Опалювач (позиція 104 Довідника № 336)

Топить печі твердим та газоподібним паливом і обслуговує їх у житлових приміщеннях, культурно-побутових, навчальних, службових та інших установах. Пиляє та рубає дрова, подрібнює вугілля

Базова загальна середня освіта або початкова загальна освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

Машиніст (кочегар) котельні (позиція 84 Довідника № 336)

Обслуговує водогрійні та парові котли із сумарною теплопродуктивністю до 12,6 ГДж/год (до 3 Гкал/год) або обслуговує в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла до 21 ГДж/год (до 5 Гкал/год), які працюють на твердому паливі

Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

Оператор котельні (позиція 110 Довідника № 336 та позиція 1 розділу «Робітники» Довідника № 144)

Обслуговує водогрійні та парові котли з сумарною теплопродуктивністю до 12,6 ГДж/год (до 3 Гкал/год) або обслуговує в котельні окремі водогрійні або парові котли з теплопродуктивністю котла до 21 ГДж/год (до 5 Гкал/год), які працюють на рідкому та газоподібному паливі або електронагріванні

Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи

Сумніваєтесь, на яку із перелічених посад прийняти працівника? Відповідь досить проста: усе залежить від обладнання, яке встановлене для опалення приміщень.

Отже, приймаємо:

• опалювача — якщо опалення проводиться з використанням печей, що топлять дровами та вугіллям;

• машиніста (кочегара) котельні — при опаленні котлами, що працюють на твердому паливі (вугіллі);

• оператора котельні — якщо приміщення опалюються завдяки котлам, які працюють на рідкому та газовому паливі або електронагріванні.

Посаду обрали. Перейдемо до правил оформлення трудових відносин із працівником.

Сезонність

Зазвичай працівника котельні приймають на опалювальний сезон — з жовтня по квітень.

УВАГА!

Опалювач, кочегар або оператор котельні не є сезонними працівниками

Критерії, за якими працівників відносять до сезонних, наведено в Указі № 3103. Попри свою довгу сиву бороду, цей документ і досі діє в частині, що не суперечить законодавству України.

3 Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.74 р. № 310.

img 1Працівник трудиться на роботах, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не весь рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує 6 місяців.

img 2Виконувані працівником роботи зазначено у Списку № 2784.

4 Список сезонних робіт і сезонних галузей, затверджений постановою КМУ від 28.03.97 р. № 278.

І якщо за першим критерієм кочегар, опалювач або оператор ще могли б потрапити у лави сезонних працівників, то за другим — ні. Робіт з опалювання, обслуговування систем опалення або щось на кшталт цього у Списку № 278 немає.

Звідси висновок: сучасні Прометеї не є працівниками, що зайняті на сезонних роботах.

Трудовий договір

Приймаючи на роботу опалювача, машиніста (кочегара) чи оператора котельні на період опалювального сезону з таким працівником доцільно укласти строковий трудовий договір. Його строк необхідно установити за погодженням сторін (п. 2 ч. 1 ст. 23 КЗпП).

ЦІННА ПОРАДА

У строковому трудовому договорі не встановлюйте точну дату його закінчення. Зазначте, що працівник приймається з певної дати до закінчення опалювального сезону

Наприклад, «…Прийняти Горецького Івана Петровича на посаду оператора котельні з 11.10.2021 р. до дати фактичного закінчення опалювального сезону 2021/2022».

І пам’ятайте: для працівників, з якими укладено строковий трудовий договір менш ніж на 12 місяців, установлювати випробування при прийнятті на роботу заборонено. Це передбачено ч. 3 ст. 26 КЗпП.

Трудова книжка

Із 10 червня цього року стартувала п’ятирічка переходу на електронні трудові книжки. Тож уносити запис про прийняття на роботу, переведення, звільнення до паперової трудової вже не обов’язково. Проте за бажанням працівника це зробити слід. При цьому зазначати, що трудові відносини мають строковий характер, не потрібно (лист Мінпраці від 29.05.2007 р. № 126/13/133-07).

Повідомлення до ДПСУ

Перед допуском працівника до роботи необхідно подати до органу ДПСУ Повідомлення про прийняття на роботу (ч. 4 ст. 24 КЗпП). Працівник, прийнятий за строковим трудовим договором, не є винятком.

При цьому в Повідомленні не потрібно зазначати про строковий характер трудових відносин.

Трудові гарантії

Працівники, які уклали строковий трудовий договір, мають такі ж трудові права та обов’язки, що й працівники, які працюють безстроково. Вони підпорядковуються правилам внутрішнього трудового розпорядку, мають право на щорічну відпустку, оплату лікарняного листа (див. лист Мінпраці від 01.06.2005 р. № 36-211).

Працівники, про яких сьогодні йдеться, мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні.

Окрім цього, декому із них пощастить отримати ще й щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці. На такий додатковий відпочинок мають право працівники, зайняті на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів за Списком № 1290-15.

5 Список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затверджений у додатку 1 до постанови КМУ від 17.11.97 р. № 1290.

На додаткову відпустку «за шкідливість» мають право машиніст (кочегар) котельної та опалювач. Однак лише ті, котрі зайняті на роботах у житлових та адміністративних будинках з центральним опаленням, що працює на вугіллі та інших видах твердого палива (п. 1 розд. ХХХ «Житлово-комунальне господарство» Списку № 1290-1). Максимальна тривалість такої відпустки — 4 календарних дні.

Також на додаткову відпустку «за шкідливість» заслуговує машиніст (кочегар) котельні, зайнятий обслуговуванням парових та водогрійних котлів, що працюють на твердому мінеральному та торфовому паливі. Таке право закріплено у п. 87 розд. XXXIII «Загальні професії в усіх галузях господарства» Списку № 1290-1. Тривалість відпустки залежить від способу обслуговування котлів: ручний спосіб завантаження — 7 календарних днів, механізований — 4 календарних дні.

Конкретну тривалість відпустки визначають у колективному договорі залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

ВИСНОВКИ

• Вибір посади залежить від опалювального обладнання. Наприклад, для обслуговування твердопаливних котлів прийміть машиніста (кочегара) котельні

• Опалювача, машиніста (кочегара) чи оператора котельні доцільно приймати на період опалювального сезону за строковим трудовим договіром

• Деякі з Прометеїв мають право на додаткову відпустку «за шкідливість»

 

БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ ВЕРЕСЕНЬ, 2021/№ 36

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Бюджетна бухгалтерія»коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн