Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.01.25
3048 0
Друкувати
Обране

Трудові зміни — 2024-2025

У цій статті поговоримо про найбільш значущі зміни у трудовому та соціальному законодавстві, які відбулися у 2024 році. Зробимо також анонс майбутніх новацій у цій сфері на 2025 рік.

КЗпП: що сталося у 2024 році

Гарантії для військових. Відповідно до норм ч. 3 ст. 119 КЗпП роботодавці зберігають за працівниками, які призвані або прийняті на військову службу під час дії особливого періоду, місце роботи і посаду. Цей обов’язок роботодавця залишився незмінним. А ось серед категорій працівників, щодо яких діють ці гарантії, зміни відбулися —

замість працівників, які призвані на строкову військову службу, увели нову категорію — працівники, направлені для проходження базової військової служби

Річ у тім, що строкову військову службу в Україні скасували, а замінила її базова військова служба (див. ч. 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ). Тож якщо ваш працівник під час дії особливого періоду буде проходити базову військову службу, увільняйте його від роботи зі збереженням місця роботи та посади.

Передача суб’єкта господарювання. З 15.05.2024 у КЗпП з’явилася нова ст. 361, яка регулює трудові відносини при передачі суб’єкта господарювання, а саме: зміна власника підприємства, його реорганізація (злиття, приєднання, поділ, перетворення), виділ, а також зміна власника / користувача майна або його частини, за яким стоїть організована група ресурсів, що використовуються роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), із збереженням виду економічної діяльності, що провадився відчужувачем.

Якщо коротко, то передача суб’єкта господарювання не є підставою для припинення трудових договорів з працівниками. Водночас роботодавець-відчужувач та новий власник — набувач зобов’язані не пізніше ніж за 10 робочих днів до здійснення передачі суб’єкта господарювання поінформувати профспілкову організацію, а в разі її відсутності — працівників про:

1) дату або орієнтовну дату передачі суб’єкта господарювання;

2) причини передачі суб’єкта господарювання;

3) правові, економічні та соціальні наслідки передачі суб’єкта господарювання для працівників;

4) будь-які заходи, передбачені стосовно працівників.

Про зміну істотних умов праці, спричинених передачею суб’єкта господарювання, працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці.

Нові підстави для звільнення. До ч. 1 ст. 40 КЗпП додали нові підстави для розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця, які запрацювали з 27.09.2024.

Пункт 13 ч. 1 ст. 40 КЗпП дозволив роботодавцю після набрання законної сили вироком суду звільняти з власної ініціативи працівника, який засуджений (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України. Такі злочини визначені у ст. 109 — 1142 ККУ. Серед них фігурують, зокрема, колабораційна діяльність, пособництво державі-агресору тощо.

Ще одна нова підстава для звільнення — за п. 14 ч. 1 ст. 40 КЗпП — невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених ч. 2 ст. 142 КЗпП. Цими положеннями КЗпП визначено, що складовою правил внутрішнього трудового розпорядку (далі — ПВТР) можуть бути правила поведінки на підприємстві, які, серед іншого, містять положення про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією (далі — правила поведінки).

Внесення таких правил поведінки до ПВТР не є обов’язковим для звичайних роботодавців, окрім підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.

При цьому звільнення за п. 14 ч. 1 ст. 40 КЗпП можливе лише за умови отримання попередньої згоди від профспілкової організації. Відповідну умову внесено до ч. 1 ст. 43 КЗпП. Водночас зазначимо, що ст. 43 КЗпП не застосовують у період дії воєнного стану, крім випадків звільнення працівників, обраних до профспілкових органів (ч. 2 ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Відсторонення від роботи. Випадки, коли роботодавець має право відсторонити працівників від роботи, визначені у ст. 46 КЗпП. Починаючи з 27.09.2024 відсторонення працівника від роботи можливе також на час проведення службової перевірки роботодавцем, який віднесений до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, та/або об’єктів чи операторів критичної інфраструктури.

Праця домашніх працівників. КЗпП було доповнено новою главою ХІ-А, яка регулює працю домашніх працівників. Вона запрацювала з 24.08.2024.

Положеннями цієї глави КЗпП визначили поняття домашньої праці та домашніх працівників, правила укладення трудового договору з домашніми працівниками, їх права, обов’язки та умови праці, робочий час, час відпочинку, особливості припинення трудового договору тощо.

З домашнім працівником роботодавці-фізособи обов’язково укладають письмовий трудовий договір. Про його укладення роботодавці мають проінформувати ДПСУ. Це роблять за формою, затвердженою постановою від 17.06.2015 № 413 (далі — постанова № 413). Вона була оновлена у 2024 році та наразі має назву «Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту» (див. додаток 1 до постанови № 413). Домашніх працівників зазначають у цій формі в графі 5 повідомлення з новою категорією особи — «5».

На домашніх працівників поширюються положення щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку, встановлені КЗпП з урахуванням особливостей, визначених новою ст. 1735 цього Кодексу. Цікаво, що при цьому облік свого робочого часу домашній працівник веде самостійно.

Про факт та підстави розірвання трудового договору роботодавець також зобов’язаний письмово повідомляти ДПСУ протягом 3 днів з дня звільнення домашнього працівника. Форма такого повідомлення міститься у додатку 2 до постанови № 413 — «Повідомлення про припинення трудового договору з домашнім працівником».

Важливо не плутати домашніх працівників з надомниками та дистанційниками. За суттю домашній працівник — це той, хто працює вдома у свого роботодавця — іншої фізособи, займаючись домашньою працею. Приклади домашнього працівника — це економка, няня, хатня працівниця, водій, якщо їх наймає інша фізична особа для того, щоб вони обслуговували її та/або інших членів її сім’ї.

Більше подробиць щодо офіційного працевлаштування домашніх працівників дізнавайтеся зі статті «Праця домашніх працівників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 68 (ср. 031233400).

Зміни у соцстрахуванні — 2024

Соцстрахування та домашні працівники. Законодавець змінами до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі — Закон № 2464), які набрали чинності з 24.08.2024, зафіксував, що роботодавець домашнього працівника не є його страхувальником (див. абзац четвертий п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону).

Якщо домашній працівник бажає мати страховий стаж (лікарняний чи пенсійний), він має самостійно укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Допомога на поховання від ПФУ. Допомогу на поховання від ПФУ надають у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні. Призначають та надають її за основним місцем роботи (діяльності) застрахованих осіб (див. ч. 1 ст. 20 та ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-ХІV, далі — Закон № 1105).

Серед документів, необхідних для призначення страхувальником (роботодавцем) допомоги на поховання від ПФУ, — заява про її надання. Завдяки змінам до ч. 3 та ч. 4 ст. 23 Закону № 1105, які набрали чинності з 15.11.2024, таку заяву можна подавати як в паперовій, так і в електронній формі.

Плани на 2025 рік

Індексація. Звернемося до ст. 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-ІХ. За її положеннями обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.

Це означає, що у 2025 році індексація обнулиться. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у січні 2025 року приймається за 1 або 100 %. Обчислення ІСЦ для проведення індексації починається з лютого 2025 року (див. лист Мінсоцполітики від 10.12.2024 № 105/0/214-24 та статтю «Індексація-2025: який місяць базовий цього разу?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100).

Лікарняні сумісникам. Верховною Радою прийнятий Закон України від 18.12.2024 № 4158-ІХ (далі — Закон № 4158), який повинен повернути право працівників-сумісників на лікарняні та допомогу по вагітності та пологах. У випадку його підписання Президентом зазначені зміни наберуть чинності через три місяці з дня опублікування цього Закону.

Зауважимо, що на момент написання статті Закон № 4158 не був ані підписаний, ані опублікований. Тож чекаємо на ці події. А до набрання чинності змінами допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах надаємо за одним місцем роботи. У загальному випадку — за основним. Оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності проводимо як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. І тільки

за страховими випадками, початок яких припаде на дату набрання чинності змінами чи пізніше, допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах знов призначатимемо за основним місцем роботи ТА за сумісництвом

Все завдяки довгоочікуваній зміні у зазначених нормах прийменника «або» на «та» ☺. Сподіватимемося, що опублікування відбудеться у найближчі строки.

Висновки

  • У 2024 році у ч. 1 ст. 40 КЗпП з’явились нові підстави для розірвання трудового договору: (1) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено за вчинення злочину проти основ нацбезпеки України та (2) невиконання працівником правил поведінки на підприємстві в частині положень, передбачених ч. 2 ст. 142 КЗпП.
  • У ст. 36КЗпП, яка набрала чинності з 15.05.2024, прописали особливості трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання та зафіксували, що зміна власника, реорганізація підприємства не є підставою для припинення трудових договорів з працівниками.
  • У 2024 році узаконено працю домашніх працівників. Визначено обов’язок роботодавця таких осіб інформувати податківців про їх звільнення / прийняття.
  • У 2025 році індексація обнулиться. Обчислення ІСЦ для проведення індексації почнемо проводити з лютого 2025 року.
  • Після набрання чинності Законом № 4158 допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах знов призначатимемо за основним місцем роботи ТА за сумісництвом.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×