4323 2

Як розрахувати лікарняний працівниці, яка вийшла з відпустки для догляду за дитиною до трьох років

14.06.16
Працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до трьох років 11.04.2016 р. З 19.04.2016 р. по 29.04.2016 р. вона хворіла, про що свідчить наданий нею лікарняний лист. Такий лікарняний лист ми оплатили виходячи з її посадового окладу — 1723 грн. З 01.05.2016 р. по 11.05.2016 р. вона перебувала на лікарняному по догляду за дитиною. Чи правильно ми розрахували оплату за першим лікарняним листом і як розрахувати суму лікарняних за другим лікарняним листом, якщо за робочі дні квітня їй було нараховано заробітну плату в сумі 940,17 грн.?

Автор: Огай Олена, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» (e-mail: ot@id.factor.ua)

Традиційно для того, щоб відповісти на запитання, як потрібно розрахувати лікарняні, необхідно звернутися до положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-VIX (далі — Закон № 1105) і до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Отже, розглянемо, як потрібно визначити суму лікарняних за першим і другим лікарняними листами в ситуації, наведеній у запитанні.

ПЕРШИЙ ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТ (З 19.04.2016 Р. ПО 29.04.2016 Р.)

Визначимо розрахунковий період для обчислення суми лікарняних. Розрахунковим періодом для визначення суми лікарняних є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з 1-го по 1-ше число) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок ( п. 25 Порядку № 1266). Для розрахунку лікарняних за першим лікарняним листом розрахунковим періодом є квітень 2015 року — березень 2016 року.

Місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), в яких працівник не працював з поважних причин, виключаються з такого періоду. Протягом квітня 2015 року — березня 2016 року працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до трьох років. А ця відпустка якраз і є однією з поважних причин згідно з Порядком № 1266 .

Що це означає? А те, що всі повні місяці розрахункового періоду з квітня 2015 року по березень 2016 року мають бути виключені з нього.

А як же в цьому випадку потрібно розрахувати суму лікарняних? У цій ситуації нам допоможуть положення п. 28 Порядку № 1266. Так, згідно з ними в разі, якщо в розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку працівник з поважних причин не мав заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи, середня зарплата обчислюється виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, установленої на день настання страхового випадку.

Виходить, що суму лікарняних у цій ситуації потрібно розрахувати виходячи з посадового окладу, установленого працівниці на момент настання страхового випадку. Середньоденна зарплата при цьому розраховується так:

1723 грн. : 30,44 = 56,60 грн.

Оскільки працівниця протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку перебувала у відпустці до трьох років, незайвим буде сказати про те, що при розрахунку суми лікарняних не беруть до уваги обмеження, установлені пп. 1 і 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105. Нагадаємо, що в цій статті Закону визначено обмеження за розміром соціальних виплат для працівників, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру мають страховий стаж менше шести місяців. Це обмеження полягає в тому, що для таких осіб допомога по тимчасовій непрацездатності визначається виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачувався ЄСВ, але з розрахунку на місяць не вище мінімальної зарплати.

Проте слід урахувати, що період відпустки для догляду за дитиною до трьох років уключається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. А це означає, що обмеження за мінімальною зарплатою суми лікарняних для жінки, яка вийшла з відпустки для догляду за дитиною до трьох років, не поширюється.

Повернемося до розрахунку суми лікарняних за першим лікарняним листом.

Припустимо, що загальний страховий стаж працівниці становить 6 років і 2 місяці. Тому оплата лікарняного листа проводиться в розмірі 70 % середньої зарплати.

Оплата перших п’яти днів становить:

56,60 грн. х 70 % х 5 = 198,10 грн.

Розрахуємо суму допомоги:

56,60 грн. х 70 % х 6 = 237,72 грн.

Визначимо загальну суму оплати за лікарняним:

198,10 + 237,72 = 435,82 (грн.).

ДРУГИЙ ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТ (З 01.05.2016 Р. ПО 11.05.2016 Р.)

Спочатку визначимо розрахунковий період. Розрахунковим періодом для розрахунку другого лікарняного листа будуть 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому настала тимчасова непрацездатність. Розрахунковим періодом стане травень 2015 року — квітень 2016 року.

Так само, як і в попередньому розрахунку лікарняного, повні (з 1-го по 1-ше число) місяці перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до трьох років мають бути виключені з розрахункового періоду. Отже, місяці травень 2015 року — березень 2016 року виключаються з розрахункового періоду.

Як же тепер розрахувати суму лікарняних? Адже з 12 місяців для розрахункового періоду залишився тільки один місяць — квітень. У цій ситуації ми повинні розрахунок лікарняних провести на підставі даних одного місяця розрахункового періоду — квітня 2016 року. При цьому слід мати на увазі, що календарні дні, протягом яких працівниця хворіла у квітні 2016 року, а також протягом яких вона перебувала у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, виключаються із загальної кількості календарних днів за квітень.

Таким чином, із загальної кількості календарних днів за квітень (30 к. дн.) потрібно виключити календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин, а саме:

— тимчасова непрацездатність за першим лікарняним (з 19.04.2016 р. по 29.04.2016 р.) — 11 календарних днів;

— відпустка для догляду за дитиною до трьох років (з 01.04.2016 р. по 10.04.2016 р.) — 10 календарних днів.

Загальна кількість календарних днів за розрахунковий період (квітень 2016 року) становить:

30 - 11 - 10 = 9 (к. дн.).

Визначимо середньоденну заробітну плату:

940,17 грн. : 9 к. дн. = 104,46 грн.

Середньоденна зарплата працівниці з урахуванням % оплати лікарняного листа становитиме:

104,46 грн. x 70 % = 73,12 грн.

Зазначимо, що як за першим листком непрацездатності, так і за другим обмеження за сумою фактичної середньоденної зарплати не застосовується.

Нагадаємо: відмітною особливістю оплати листка непрацездатності в разі хвороби дитини є його оплата з першого дня за рахунок коштів Фонду соцстрахування (п. 3 ст. 22 Закону № 1105). Оплачуємо календарні дні лікарняного листа з 01.05.2016 р. по 11.05.2016 р. Усього 11 календарних днів.

Визначимо загальну суму допомоги по тимчасовій непрацездатності:



Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
загрузка...
Коментарі (2)
Милочка
17.06.2016
Дякую за толкове пояснення розрахунку лікарняних. Лиш один нюанс- як у квітні нараховано 940.17грн,якщо оклад 1723:21р.д х 6 р.д=492.29грн. Що таке різниця в 447.88грн???
Елена Милочка
11.11.2016
Ранг та вислуга