Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.09.24
660 0
Друкувати
Обране

Встигнути за 24 години: зміна законодавчих норм за рішенням КСУ

У вересні 2023 року фізична особа звернулася до суду з адміністративним позовом до одного з місцевих управлінь ПФУ. Просила особа зобов'язати управління здійснити виплату пенсії без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Місцевий й апеляційний суди позов задовольнили, але Верховний Суд України (далі – ВСУ) задовольнив касаційну скаргу відповідача, скасував рішення судів попередніх інстанцій та відмовив у задоволенні позову. Що важливо знати застосовуючи законодавчі норми?

Коли НПА стають неконституційними

ВСУ виходив з того, що конкретні речення норм, відповідно до яких було прийнято рішення про обмеження пенсії, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним) і конкрені норми втрачають чинність з дня ухвалення відповіного Рішення Конституційним Судом України (далі – КСУ).

Водночас вирішуючи питання моменту, з якого такі норми не підлягають застосуванню, Суд врахував, що за приписами частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Із зазначеними положеннями Конституції України також узгоджується пункт 3 частини першої статті 61 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 24 серпня 2023 року № 3354-IX (набрав чинності 20 вересня 2023 року та буде введений в дію в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022), відповідно до якого нормативно-правовий акт або окремий його структурний елемент визнається таким, що втратив чинність, у разі, якщо КСУ прийнято рішення про визнання нормативно-правового акта або окремого його структурного елемента таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Аналогічні за змістом положення щодо строку втрати чинності актом (його окремими положеннями) містяться у частині першій статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 року № 2136-VIII. 

Особливості втрати чинності нормами

Важливо!

Моментом набрання чинності нормативно-правовим актом є 0 годин дня, наступного за днем його опублікування в порядку, встановленому законом, якщо:

1) інше не визначено Конституцією України та (або) законом;

2) більш пізній строк (термін) не встановлено самим нормативно-правовим актом.

Моментом припинення дії нормативно-правового акта є 24 година дня відповідного строку (терміну), якщо інше не визначено Конституцією України, законом або більш пізній строк (термін) не встановлено самим нормативно-правовим актом. 

 У разі якщо припинення дії нормативно-правового акта здійснюється на підставі рішення суду, дія нормативно-правового акта припиняється з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Тож ВСУ дійшов висновку, що за загальним правилом (якщо рішенням КСУ не передбачено інше) «попередня» норма діє до 24 години дня набрання чинності відповідним рішенням КСУ, а «нова» норма (що змінює законодавче врегулювання і може передбачати нові права, обов'язки та обмеження) розпочинає діяти з 0 годин наступного дня за днем опублікування відповідного рішення.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі