Порядок оплати праці за період простою встановлено в ст. 113 КЗпП. Так, згідно з її нормами період простою не з вини працівника, у тому числі на період оголошення карантину, встановленого КМУ, оплачується з розрахунку не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
У листі від 04.10.2013 р. № 179/06/186-13 фахівці Мінсоцполітики рекомендували в наказі про простій або в Правилах внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації визначити необхідність присутності або відсутності працівника на робочому місці в період простою.
Простій, який тривав повний робочий день (зміну), відмічають так: у верхній комірці зазначаємо кількість годин простою (наприклад, «8»), у нижній — умовне позначення простою — «П» (чи «23»). Таке позначення використовується в табелі обліку робочого часу незалежно від того, перебував працівник під час простою на робочому місці чи ні.
Перейдемо тепер безпосередньо до лікарняного листа, виданого працівникові у зв’язку з його хворобою. У ст. 23 Закону № 1105 визначено вичерпний перелік випадків, коли допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.
Так, допомога не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі умисного спричинення шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи або інших обов’язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
Як бачимо, заборона на оплату листка непрацездатності в період простою підприємства Законом № 1105 не встановлена. До речі, в Інструкції № 455* також не міститься заборона на видачу листка непрацездатності в період простою підприємства.
* Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.
Таким чином, якщо працівник захворів у період простою підприємства, то лікарняний лист має бути оплачений у загальному порядку. Причому абсолютно не важливо, зобов’язаний був працівник перебувати на робочому місці в період простою або ні. Перебування чи відсутність працівника на робочому місці в період простою — це організаційний момент, який жодним чином не повинен впливати на порядок оплати лікарняного листа.
Димитренко Світлана, начальник відділу нормативно-правового регулювання у сфері загальнообовіязкового соціального страхування Департаменту пенсійного і соціального страхування Міністерства соціальної політики України, Руда Тетяна, головний редактор, t.rudaya@id.factor.ua