Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.03.21
1602 2
Друкувати
Обране

Директор бібліотеки: надбавка за особливі умови роботи

Бібліотеку ЗВО1 очолює директор. Йому встановлено надбавку за особливі умови роботи в розмірі 50 % від посадового окладу. Також ця надбавка встановлена бібліотекарю-суміснику. Просимо роз'яснити кілька моментів:
— чи вірно обрана назва посади очільника бібліотеки у ЗВО? Можливо, слід було обрати посаду «завідувач бібліотеки»?
— чи правомірно встановлено працівникам «особливу» надбавку?
— чи включається ця надбавка в «середню» для розрахунку відпускних?

1 Заклад вищої освіти.

Посада директора

Так, посада обрана вірно. Очолювати бібліотеку ЗВО має саме директор. А не, наприклад, завідувач, начальник чи керівник.

Щоб визначитись, яку посаду обрати згідно з ДК 003:20102, будемо керуватися галузевою ознакою посади.

2 Національний класифікатор ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327.

Порівняємо посади директора та завідувача бібліотеки. Так, «директор бібліотеки» із кодом 1237.2 належить до підкласу 1237.2 «Начальники (завідувачі) науково-дослідних підрозділів та підрозділів з науково-технічної підготовки виробництва та інші керівники».

Водночас «завідувач бібліотеки» належить до підкласу 1229.6 «Керівники підрозділів у сфері культури, відпочинку та спорту».

Зверніть увагу, що у назві підкласу 1237.2 наявний термін «та інші керівники».

Це означає, що сюди входять відповідні керівники з інших сфер діяльності, у тому числі освітньої.

А от назва підкласу 1229.6 охоплює лише керівників культури, відпочинку та спорту.

Більше того, посада директора бібліотеки прямо передбачена Законом про вищу освіту3:

3 Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII.

• у складі вченої ради ЗВО (ч. 3 ст. 36 Закону про вищу освіту);

• серед основних посад науково-педагогічних працівників ЗВО (п. 5 ч. 1 ст. 55 Закону про вищу освіту).

Тож у штатному розписі ЗВО вказуйте посаду «Директор бібліотеки» із кодом 1237.2.

Надбавка за особливі умови роботи

Так, директор бібліотеки ЗВО має право на надбавку за особливі умови роботи.

Така надбавка передбачена постановою № 10734. Її надають працівникам, які відповідають трьом критеріям:

4 Постанова КМУ «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» від 30.09.2009 р. № 1073.

• працюють у державних і комунальних бібліотеках (публічних, спеціальних, спеціалізованих);

• провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність;

• займають посади, зазначені в додатку до Порядку № 845.

5 Порядок виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затверджений постановою КМУ від 22.01.2005 р. № 84.

У вказаному додатку наведений вичерпний перелік посад, які відповідають цим вимогам. У перших рядах — директор бібліотеки.

Зауважимо: бібліотеки закладів освіти за призначенням належать до спеціальних бібліотек.

Тому директор бібліотеки, яка є структурним підрозділом ЗВО, має право на «особливу» надбавку.

ВАЖЛИВО!

Надбавка за особливі умови роботи є обов’язковою виплатою.

Далі перейдемо до її розміру.

Граничний розмір надбавки за особливі умови роботи складає 50 % посадового окладу. А от конкретний її розмір встановлює керівник ЗВО у межах фонду оплати праці.

Отже, встановлювати надбавку найбільшого розміру (50 %) можна.

Головне, щоб на це були кошти (дозволяв фонд оплати праці).

Надбавка і сумісники

Так, сумісники мають право на надбавку за особливі умови роботи.

Вочевидь, питання виникло через те, що сумісники не мають права на доплату за вислугу років. Це прямо передбачено п. 5 Порядку № 84.

Але постанова № 1073 не встановлює таких обмежень.

Додатковим аргументом у цьому питанні є листи Мінпраці від 11.12.2009 р. № 1/9-876, від 04.12.2009 р. № 744/13/84-09, від 26.11.2009 р. № 13684/0/14-09/13.

У них фахівці Міністерства також зазначили: якщо працівник бібліотеки працює на 0,5 посадового окладу, надбавку за особливі умови роботи установлюють до цього розміру окладу, тобто пропорційно відпрацьованому часу.

Надбавка і відпускні

Так, надбавка за особливі умови роботи включається до середньої зарплати при розрахунку відпускних.

При обчисленні середньої зарплати для оплати часу відпустки або виплати компенсації за невикористані дні відпустки користуємось Порядком № 100.

Ще кілька місяців тому в цьому питанні все було більш однозначно.

Пункт 3 Порядку № 100 містив перелік виплат, які потрібно враховувати при розрахунку «середньої». А пункт 4 — перелік виплат, які не потрібно. Так от у п. 3 серед іншого були вказані надбавки за умови праці.

Тепер же (а точніше — з 12.12.2020 р.) п. 3 Порядку № 100 більш стриманий у цьому питанні. Тут визначено лише необхідність враховувати при обчисленні середнього заробітку всі суми нарахованої зарплати згідно із законодавством та умовами трудового договору. А виплати-винятки наведено в п. 4 цього Порядку.

Тому дивимось у п. 4 Порядку № 100. І, як бачимо, тут немає надбавки за умови роботи чи виплат, схожих на неї.

Тож діємо за правилом «що не заборонено, те дозволено». Надбавку за особливі умови роботи директору бібліотеки ЗВО враховуємо при розрахунку«середньої» для відпускних.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, березень, 2021/№ 9

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
2
Галина
21.08.2023
Чи має право диретор бібліотеки ЗВО зі стасусом національний на підвищення посадового окладу за "національний(як науково-педагогічний працівник - відповідно до частини1 статті 55 Закону України "Про вищу освіту") і чи виплачуватиметься йому в такому випадку надбавка за особливі умови оплати праці по 1073
Галина Галина
21.08.2023
Також цікаво чому в 963 постанові (в переліку НПП) немає посади директора бібліотеки, і відповідно ми не можемо підвищевати посадовий оклад на 11% за цією посадою згідно 36 постанови😐 хоча частина1 статті 55 Закону України "Про вищу освіту" трактує нам, що посаду директора бібліотеки віднесено до основних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти 😬
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі