Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.02.21
382 0
Друкувати
Обране

«Дитяча» відпустка: виплачуємо компенсацію при звільненні

Жінку, яка має двох дітей віком до 15 років, прийняли на роботу 01.06.2020 р. Останній запис в її трудовій книжці — 03.12.2018 р. Працівниця звільняється 04.02.2021 р. Чи зобов'язані ми при звільненні виплатити їй компенсацію за невикористану додаткову відпустку на дітей за 2020 і 2021 роки?

Працююча жінка, яка має двох дітей віком до 15 років, має право на додаткову відпустку тривалістю 10 к. дн. (а за наявності декількох підстав — 17 к. дн.). Таке право закріплене в ст. 1821 КЗпП, ст. 19 Закону про відпустки.

Додаткова відпустка на дітей є соціальною відпусткою і не належить до категорії щорічних. Ця відпустка надається повної тривалості у будь-який час протягом календарного року незалежно від кількості календарних днів, відпрацьованих працівницею протягом року, і дати народження дитини. На це звертало увагу Мінсоцполітики в листах від 24.03.2015 р. № 4053/0/14-15/18 і від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15.

Якщо працівниця з будь-яких причин не скористалася цим правом за декілька попередніх років, вона може використати цю відпустку пізніше, оскільки строк давності, після якого втрачається право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не встановлений (див. лист Мінсоцполітики від 06.02.2018 р. № 204/0/101-18/284).

Відзначимо, що можливість заміни додаткової відпустки на дітей грошовою компенсацією у разі, якщо працівник продовжує працювати на цьому підприємстві, чинним законодавством не передбачена (див. лист Мінсоцполітики від 19.01.2017 р. № 132/0/101-17/284). Отримати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки на дітей працівник має право тільки у разі звільнення (ст. 24 Закону про відпустки).

Тепер про надання відпустки на «дітей» новоприйнятим працівникам за перший календарний рік їх роботи на цьому підприємстві. Тут слід врахувати деякі нюанси.

Якщо працівниця у 2020 році до працевлаштування на ваше підприємство:

працювала в іншого роботодавця і мала право на таку відпустку, то ви їй відпустку на «дітей» за 2020 рік не надаєте. У такому разі вона повинна була на попередньому місці роботи або скористатися «дитячою» відпусткою за 2020 рік до звільнення, або отримати за дні цієї відпустки грошову компенсацію при звільненні. Якщо цього не відбулося, нинішній роботодавець не несе за це відповідальності і надавати такій працівниці додаткову відпустку на дітей не зобов’язаний;

ніде не працювала за трудовим договором або працювала в іншого роботодавця, але не мала права на відпустку на дітей (наприклад, була у відпустці для догляду за дитиною), то ви зобов’язані надати їй відпустку на «дітей» за 2020 рік повної тривалості незалежно від відпрацьованого цього року часу.

У цій ситуації працівниця звільняється з підприємства, тому ви повинні виплатити їй компенсацію за невикористані дні відпустки на «дітей» за 2020 і 2021 роки. Всього — за 20 днів (10 + 10).

Аргументуємо. З умов запитання випливає, що працівниця в рік прийняття на роботу не перебувала у трудових відносинах (останній запис у трудовій книжці — 2018 рік), а підстави для надання такої відпустки на момент прийняття у неї були (як «жінка, яка має двох дітей віком до 15 років»).

Івлєва Наталія

Оплата праці, лютий, 2021/№ 4

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі