Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.08.21
293 0
Друкувати
Обране

Доплата до МЗП та індексація

Деякі бухгалтери сумніваються щодо урахування індексації «зверху» чи «всередині» зарплати при визначенні доплати до МЗП. А все тому, що при урахуванні індексації «всередині» — її поглинає доплата до МЗП, і тоді взагалі втрачається сенс індексування. Але при цьому ненарахування індексації — прямий шлях до порушення законодавства про працю. Про все це й піде мова у статті.


Індексація «всередині» МЗП

Спочатку з’ясуємо, які співвідношення між індексацією та МЗП. Для цього звернемося до норм законодавства. Відповідно до ст. 31 Закону про оплату праці розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою зарплати.

Як бачите, у переліку виплат, які не включаються до МЗП, індексації немає. Використовуючи саме цей аргумент, фахівці Мінсоцполітики (див. листи від 09.02.2018 р. № 2615/0/2-18 та від 02.01.2018 р. № 50/0/2-18/28) неодноразово наголошували на тому, що сума індексації враховується в розмірі МЗП. Вони вважають, що у ч. 3 ст. 31 Закону про оплату праці чітко конкретизовані виплати, які не враховуються при визначенні доплати до МЗП. А саме доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат. І це вичерпний перелік. Індексації серед них немає.

Тож сума індексації «провалюється» «всередину» МЗП.

Обов’язковість індексування

Іноді сума зарплати, нарахована за повністю відпрацьований місяць, та сума індексації є меншою за МЗП, і ми проводимо доплату до МЗП. Оскільки індексація враховується «всередині», то закономірно виникає запитання, а може, її взагалі не нараховувати?

Адже вона разом із доплатою до МЗП «провалюється» «всередину» МЗП. І працівник усе рівно отримає свої 6000 гривень.

Розглянемо приклад.

Приклад. Прибиральниця райдержадміністрації повністю відпрацювала за графіком роботи (стандартна п’ятиденка) 21 робочий день серпня 2021 року. Її оклад становить 3267 грн, а також їй установлена доплата за деззасоби у розмірі 10 %.

Чи обов’язково нараховувати їй індексацію, адже вона «провалюється» у МЗП? За попередні періоди індексація не нараховувалася. Чи потрібно виправлятися (донарахувати індексацію) та як?

Відразу відповімо. Індексацію зарплати у будь-якому випадку проводити обов’язково!

Річ у тім, що індексація доходів населення — це державна соціальна гарантія. Індексувати доходи працівників зобов’язані всі роботодавці незалежно від форми власності. Заробітна плата підлягає індексації — це пряма норма ч. 5 ст. 95 КЗпП та ст. 33 Закону про оплату праці (ср. USER_SHOW_ID).

Норми та гарантії в оплаті праці, встановлені у КЗпП та ч. 1 ст. 12 Закону про оплату праці, є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці. Отже, індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій з оплати праці.

Невиконання роботодавцем обов’язку щодо індексації зарплати є недотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці.

Якщо роботодавець не нараховує індексацію зарплати, його можуть притягнути до відповідальності. Фінансові санкції до роботодавця за непроведення індексації застосовують органи Держпраці.

Так, роботодавцю загрожує штраф за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, передбачений ч. 2 ст. 265 КЗпП: 2 мінімальні зарплати — 12000 грн. І це за кожного працівника, стосовно якого допущено порушення.

Адміністративна відповідальність за таке правопорушення — від 510 до 1700 грн.

Тож відповідальність чимала. Висновок: незалежно від того, поглинається індексація мінімалкою чи ні, індексацію потрібно нараховувати.

Повернемося до умов наведеного прикладу та розрахуємо суму зарплати прибиральниці за серпень 2021 року. Розрахунок за складовими зарплати наведений у таблиці.

Розрахунок зарплати за серпень 2021 року

Види виплат

Нараховано, грн

Оклад

3267,00

Доплата за деззасоби, 10 %

326,70

Індексація

176,05

Доплата до МЗП

2556,95

Разом

6326,70

Саме таку структуру за складовими буде мати нарахована зарплата прибиральниці за умовами прикладу. Нагадаємо, що доплата за використання дезінфікуючих засобів не входить у МЗП і ураховується понад її розмір.

Неправильно було б не розраховувати індексацію і нарахувати доплату до МЗП у сумі 2733,00 грн (6000,00 - 3267,00). Щодо суми ми б мали однакові результати (3267,00 + 326,70 + 2733,00 = 6326,70 (грн)), але структура зарплати при цьому неправильна. Так робити не можна!

Нарахування за минулий період

А що робити, якщо ми індексацію не нараховували, а нарахували доплату до МЗП в більшій сумі, ніж це повинно було, якби було нараховано індексацію?

Зважаючи на великі штрафи, радимо виправляти помилку, навіть якщо сума індексації повністю провалюється у МЗП. Для цілей виконання правила визначення місячної зарплати не нижче за МЗП зарплатні виплати за відпрацьований час минулого періоду слід відносити до місяців, ЗА які вони нараховані. Це стосується також індексації, адже вона прив’язана до відпрацьованого часу і «сидить» у складі зарплати як додаткова зарплата.

При донарахуванні індексації за минулі періоди можливі такі ситуації:

• сума індексації у місяці, за який донараховується менша або дорівнює доплаті до МЗП за цей місяць;

• сума індексації у місяці, за який донараховується більше доплати до МЗП за цей місяць.

Як виправлятися в обох цих ситуаціях ми детально розглядали у статті «Донарахували індексацію: як вплине на доплату до МЗП та «середню» // «ОП», 2021, № 11. Відштовхнемося від умов наведеного нами прикладу.

Доплата до МЗП прибиральниці за минулий період у місяцях, за які нараховуватимемо індексацію, менша за розмір індексації.

Тоді складаємо бухдовідку, в якій ми зазначаємо суму донарахованої індексації та суму сторнованої доплати по МЗП за відповідний місяць. При цьому не зміниться загальна сума зарплати, податки та ЄСВ. Уточнюючі звіти подавати не потрібно.

Долга Ірина

Оплата праці, серпень, 2021/№ 16

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.