Інформація по темі "" | Публікації по тегу
28.08.21
5879 0
Друкувати
Обране

Компенсація за невикористану відпустку: де можна помилитися

Лілія Ушакова
Лілія Ушакова експерт по питанням праці та зарплати журналу "Податки & бухоблік"
Компенсація за невикористану відпустку — виплата, з якою роботодавці не товаришують. Як накрутять, наслухаються «дружніх» порад — і давай «граб­лі лобом збирати». Може, саме тому компенсація за невикористану відпустку залишається однією з виплат, про правильність і необхідність розрахунку якої постійно точаться суперечки працівників із роботодавцями, а роботодавців — із контролерами. Пропонуємо розглянути, на які граблі найчастіше наступають роботодавці.


 

«Тільки щорічна»

Говорять: виплачуйте компенсацію тільки за невикористану щорічну відпустку.

Це неправильно! При проведенні остаточного розрахунку необхідно нарахувати і виплатити компенсацію за невикористані дні:

— щорічної відпустки;

— додаткової відпустки на дітей (ст. 19 Закону про відпустки).

А ось усі інші невикористані відпустки дійсно компенсації не підлягають.

При цьому підстава для звільнення жодного значення не має.

Навіть якщо звільняємо за прогул і є невикористані дні щорічної відпустки або відпустки на дітей, обов’язково їх компенсуємо грошима.

Навіть якщо трудовий договір припиняємо у зв’язку зі смертю працівника, розраховуємо компенсацію. Її одержувачами в такому разі будуть спадкоємці працівника (ч. 6 ст. 24 Закону про відпустки), що помер.

Звичайно, у випадку із смертю працівника одержувачі можуть і не здогадуватися, що їм щось не доплатили. Але якщо на перевірку завітає Держпраці і виявить це, біди не збудешся.

«Пропишіть і не нараховуйте»

Говорять: можна прописати у внутрішніх нормативних документах роботодавця, що невикористані дні відпусток на дітей за попередні роки не компенсуються.

Прописати можна все, що завгодно. Проте такі положення про некомпенсацію погіршують становище працівників порівняно із законодавством про працю. Тобто є недійсними на підставі ст. 9 КЗпП. Тому все, що не було нараховано працівникам, доведеться донарахувати і виплатити. Адже під виправленням суди розуміють не просто наявність наказу про проведення «втрачених» виплат, але й безпосередню їх виплату працівникові.

Див. постанову Верховного Суду від 12.04.2018 р. у справі № 816/2325/16 // reyestr.court.gov.ua/Review/73355617).

А зі звільненими працівниками це може перетворитися на справжній квест.

До того ж врахуйте, що не передбачено строк давності, після якого працівник втрачав би право на щорічні відпустки і відпустку на дітей. Тому абсолютно всі відпускні борги доведеться компенсувати грошима.

«1 місяць = 2 дні»

Говорять: при підрахунку кількості днів щорічної відпустки, що підлягають компенсації, слід використати правило: що за один відпрацьований місяць належать два дні відпустки.

Що тут скажеш? Такий підрахунок кількості днів можна використати, якщо цікаво дізнатися, скільки днів відпустки ви вже заробили. А ось для підрахунку днів щорічної відпустки, що підлягають компенсації, рекомендуємо скористатися механізмом, запропонованим Мінсоцполітики в листі від 28.10.2016 р. № 616/13/116-16.

Чому саме ним? Ну хоча б тому, що саме його використовує Верховний Суд при визначенні правильності підрахунку невикористаних днів щорічної відпустки, що підлягають компенсації.

Див. постанову Верховного Суду від 22.10.2020 р. у справі № 804/489/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/92385228).

Тому якщо працівник або інспектор праці (як, до речі, було у зазначеній справі) буде не згоден із вашим розрахунком, то ви зможете знайти підтримку в суді.

Звичайно, наведемо варіант правильного розрахунку кількості невикористаних днів щорічної основної відпустки за неповний робочий рік:

Дкомп = Двідп х (Квідпр- Свідпр) : (Крік - Срік),

де Дкомп — кількість днів невикористаної відпустки, за які надається компенсація;

Двідп — загальна тривалість щорічної відпустки, яка надається за повний відпрацьований рік;

Квідпр — кількість календарних днів у поточному робочому році до дня звільнення;

Свідпр — кількість святкових і неробочих днів, що припадають на поточний робочий рік до дня звільнення;

Крік — загальна кількість календарних днів у поточному робочому році;

Срік — загальна кількість святкових і неробочих днів у поточному робочому році.

«Відраховуйте з компенсації»

Говорять: з працівником, що звільняється, слід обнулити розрахунки. Тому якщо він щось винен роботодавцю і не вистачає зарплати — відраховуйте/утримуйте з компенсації.

Ви не повірите, як багато роботодавців наступають на ці граблі! І тут навіть не процентівку (скільки можна відрахувати із зарплати) треба в голові тримати.

Тут слід запам’ятати, що, по-перше, з компенсації за невикористану відпустку проводити будь-які відрахування за виконавчими листами або відшкодування надміру виплачених коштів не можна.

Виняток — якщо компенсацію нараховують за декілька років.

На це звертає увагу Верховний Суд, наприклад, у постановах від 23.10.2020 р. у справі № 825/1834/17 (reyestr.court.gov.ua/Review/92385119) і від 25.07.2018 р. у справі № 819/959/16 (reyestr.court.gov.ua/Review/75510956).

Ну, а по-друге, в жодному разі не можна самовільно проводити будь-які відрахування із зарплати працівника, якщо це не передбачено законодавством, у тому числі ст. 127 КЗпП.

Чому наявність такого неправомірного відрахування — це жах для роботодавця? Тому що тут одне порушення спричиняє інше порушення, а саме — порушення вимог ч. 1 ст. 116 КЗпП. У результаті маємо непроведення повного розрахунку (невиплату всіх сум, що належать працівникові від підприємства) у день звільнення.

І тут навіть не Держпраці вже слід боятися, а того, що працівник може звернутися до суду з позовом до роботодавця про стягнення компенсації за невикористану відпустку і середнього заробітку (увага!) за весь час затримки розрахунку при звільненні.

Візуалізуємо проблему. Є працівник, якому при проведенні остаточного розрахунку нарахували зарплату і компенсацію за невикористану відпустку в загальній сумі приблизно 40 тис. грн. Проте роботодавець не виплатив ці суми в день звільнення, а самовільно погасив за рахунок таких сум заборгованість за договором позики. Працівник трохи почекав, а потім звернувся за захистом своїх прав до суду. Що він отримав у результаті? Свої 40 тис. грн заборгованості і приблизно 500 тис. грн середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні. Ось така ціна помилки.

Див. постанову Верховного Суду від 09.12.2020 р. у справі № 754/3378/18 // reyestr.court.gov.ua/Review/93666719)

«Нехай відповідає інший»

Говорять: якщо працівник іде до іншого роботодавця, а грошей на виплату компенсації немає, домовтеся з працівником про звільнення за переведенням і перерахування компенсації його новому роботодавцеві, а далі зволікайте.

Є й такі поради. Дійсно, у ч. 3 ст. 24 Закону про відпустки міститься цікава норма, згідно з якою при звільненні за переведенням (тобто на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП) на підставі заяви працівника можна суму належної грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки перерахувати на рахунок нового роботодавця. Але це не означає, що старий роботодавець може зволікати з перерахуванням. Воно повинне відбутися в день звільнення. Адже саме цього дня ст. 116 КЗпП вимагає провести з працівником остаточний розрахунок. Якщо ж цього не зробити, то може йтися про затримку розрахунку при звільненні.

Бажаєте приклад? Будь ласка.

Підприємство звільнило працівника за переведенням на інше підприємство. Нарахувало суму компенсації за невикористані дні відпустки, проте з її перерахуванням новому роботодавцеві працівника не поспішало. Тому, коли працівник звільнився й від нового роботодавця, той йому виплатив тільки свою частину компенсації.

Не розгубившись, працівник звернувся з позовом до суду, в якому просив стягнути з винного підприємства компенсацію за невикористану відпустку.

Винним суд визнав попереднього роботодавця працівника і стягнув з нього компенсацію за невикористану щорічну відпустку та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку.

У результаті працівник отримав суму в 10 разів більше, ніж суму компенсації, яку йому спочатку був повинен попередній роботодавець.

Див. постанову Верховного Суду від 05.08.2019 р. у справі № 295/4036/17 // reyestr.court.gov.ua/Review/83514434).

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн