Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.11.22
22057 2
Друкувати
Обране

Лікарняні з 2023 року

З 1 січня 2023 року набуде чинності нова редакція Закону № 1105*. Які зміни нас очікують? Що потрібно знати бухгалтеру при виплаті допомог по тимчасовій непрацездатності, не пов’язаній з нещасним випадком на виробництві, по вагітності та пологах, а також допомоги на поховання з початку наступного року? Про це наша подальша розмова.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Організаційні моменти

З 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування припинить своє існування шляхом приєднання до Пенсійного фонду. При цьому ПФУ є правонаступником ФСС.

Зі згаданої дати саме ПФУ буде, зокрема:

— здійснювати страхові виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням;

— проводити перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності;

— здійснювати контроль за використанням страхувальниками перерахованих їм коштів на виплату допомоги;

— застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи у разі порушення вимог Закону № 1105.

Роботодавцям-страхувальникам будь-яких додаткових дій щодо перереєстрації у ПФУ здійснювати не потрібно

Фонди усе вирішать між собою без участі страхувальників.

Роботодавцям важливо пам’ятати лише те, що з 01.01.2023 усі питання, пов’язані з отриманням страхових виплат з тимчасової втрати працездатності та на поховання, повинні вирішуватися шляхом звернення до ПФУ, а не до ФСС. Це оптимістичний сценарій. Як буде з 01.01.2023 на практиці, поживемо — побачимо. Але глобального колапсу, сподіваємося, не станеться. Принаймні законодавець передбачив, що до завершення заходів, пов’язаних із приєднанням ФСС до ПФУ, виконання функцій та завдань, визначених Законом № 1105, забезпечує у межах компетенції ФСС.

Зверніть увагу: до кінця 2022 року ПФУ та КМУ мають ухвалити низку нормативних документів під нову редакцію Закону № 1105.

Зокрема, Пенсійний фонд зобов’язаний затвердити порядок фінансування страхувальників для надання страхових виплат та встановити розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебуває на її утриманні. При цьому до ухвалення пенсійниками відповідних документів нормативно-правові та розпорядчі акти ФСС продовжують діяти. Тобто якщо ПФУ не встигне за час, що залишився до закінчення року, прийняти відповідні документи, будемо користуватися старою нормативкою, якось пристосовуючи її до нових реалій.

А ось те, що КМУ може не встигнути з ухваленням необхідної нормативки, Закон № 1105 навіть не допускає. Хочеться вірити, що Кабмін не підкачає...

На майбутнє зауважте: перевірки за періоди до 01.01.2023, стягнення заборгованості зі страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюватимуть пенсійники.

Тепер від адміністративних питань перейдемо до змін, які стосуються безпосередньо виплати допомоги.

Страховий стаж

Як відомо, від страхового стажу у загальному випадку залежить розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Саме визначення страхового стажу з 01.01.2023 не зміниться. Таким, як і раніше, буде період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

Не торкнулися зміни й пільгових періодів, які включаються до страхового стажу без сплати страхових внесків (зокрема, відпустка для догляду за дитиною до 3 років).

Але нововведення все ж таки є. Щоб у них розібратися, давайте порівняємо чинну та майбутню редакції Закону № 1105, на підставі яких визначається страховий стаж (див. таблицю нижче).

Визначення страхового стажу

До 31.12.2022

З 01.01.2023

Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону № 2464*, а за періоди, за які не внесені дані до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше

Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону № 2464*, а за періоди до 1 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Таким чином, з початку 2023 року при обчисленні страхового стажу за періоди після 01.07.2000 слід орієнтуватися на дані реєстру застрахованих осіб, включаючи відомості про трудову діяльність, унесені роботодавцями (або працівниками) у вигляді сканів трудових книжок та інших документів про стаж.

А якщо електронних копій паперових трудових книжок у реєстрі досі немає? Нагадаємо: на процедуру внесення даних про трудову діяльність працівників до реєстру законодавець давав цілих 5 років (починаючи з 10.06.2021).

До кінця року у цій ситуації дозволяється визначати страховий стаж у порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше (зокрема, на підставі паперових трудових книжок). А ось з 01.01.2023 така можливість залишиться лише для періодів до 1 липня 2000 року. Тому якщо трудові книжки зберігаються на вашому підприємстві, а ви досі не надали Пенсійному фонду необхідні відомості про трудову діяльність працівників, рекомендуємо поквапитися з передачею скан-копій трудових. Це допоможе у подальшому уникнути суперечок щодо правильності обчислення страхового стажу ваших співробітників.

Комісія із соціального страхування

Увага! Нова редакція Закону № 1105 взагалі не містить згадки про комісію із соціального страхування.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
60
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»Коментарі
2
Віталій
23.11.2022
Для чого таку кашу робити приєднувати ФСС до ПФ??
Олександра Віталій
23.11.2022
щоб скоротити адмін. витрати
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі