Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.06.19
26255 8
Друкувати
Обране

Основна зарплата: якщо місяць відпрацьовано не повністю

Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги два листи, присвячені одній темі: розрахунку основної зарплати працівникові, якому встановлений місячний оклад (тарифна ставка).
Лист Держпраці від 27.05.2019 р. № 4340/4/4.1-ДП-19
Лист Мінсоцполітики від 15.04.2019 р. № 553/0/206-19

висновок документа: Якщо працівник, якому встановлений оклад (шестиденний робочий тиждень), відпрацював місяць не повністю, то основну зарплату розраховуємо пропорційно відпрацьованому часу, а саме виходячи з кількості робочих днів у такому місяці

 

Обидва ці листи є відповідями на наші запити. Чому ми вирішили звернутися до цієї теми знову і порушили спокій Мінсоцполітики і Держпраці? Розповідаємо.

Ні для кого не секрет, що в роботодавців найпопулярнішою формою оплати праці є почасова. Її застосовують там, де результати праці вимірюються кількістю відпрацьованого часу. Відповідно, і розмір основної зарплати працівників при такій формі оплати праці залежить від тарифної ставки (окладу) і кількості відпрацьованого часу.

Визначитися з кількістю фактично відпрацьованого часу нам допомагає Табель обліку робочого часу. Оклади (тарифні ставки) зафіксовані в штатному розписі.

Бери та розраховуй! ☺

Якщо працівник з погодинною оплатою праці (встановлена годинна тарифна ставка), то суму основної зарплати за місяць знаходимо як добуток його годинної тарифної ставки в гривнях і відпрацьованого часу в цьому періоді в годинах.

Якщо працівникові встановлена місячна тарифна ставка (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в місяці, за який здійснюється розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) в повному розмірі.

Тобто в цьому випадку розмір його основної зарплати не залежить від кількості відпрацьованого часу в конкретному місяці. Це й зрозуміло, адже оклад (місячна тарифна ставка) — це норма оплати праці за місяць.

А якщо працівник, оплата праці якого здійснюється виходячи з тарифної ставки (окладу), відпрацює через якісь причини (наприклад, хвороба, відпустка) не всі дні місяця, які згідно з графіком є для нього робочими?

Тоді його основну зарплату слід розрахувати пропорційно відпрацьованому часу.

Що є одиницею виміру відпрацьованого часу для цілей розрахунку основної зарплати працівникові з місячною тарифною ставкою (окладом)?

На що орієнтуватися бухгалтерові при розрахунку: на фактично відпрацьовані дні чи години? Адже в Табелі обліку використання робочого часу фіксується як кількість фактично відпрацьованих днів, так і кількість фактично відпрацьованих годин протягом місяця!

Ці питання постійно вносять розбрат серед бухгалтерів. Одні з них при розрахунку основної зарплати працівникам, яким встановлений оклад (місячна тарифна ставка), орієнтуються на години, інші — на дні.

І все б нічого, але... через «гру цифр» (оклад ділимо і множимо на дні або ділимо і множимо на години) можуть вийти різні суми основної зарплати. У результаті такий різнобій грає на руку інспекторам праці.

Тож ще рік тому, коли пішла хвиля інспекційних відвідувань, ми вирішили розставити усі крапки над «і» та звернулися з офіційним запитом з цього питання до Мінсоцполітики.

У своєму листі від 27.12.2017 р. № 2993/0/101-17* (відповідь на наш запит) трудове відомство зазначило: якщо працівник, якому встановлено оклад (місячну тарифну ставку), відпрацював не всі робочі дні місяця, розрахунок суми основної зарплати здійснюється виходячи з розрахованого денного заробітку і кількості фактично відпрацьованих ним робочих днів у такому місяці.

* Див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 52-53, с. 43№ 9, с. 4.

І тільки у випадках, коли працівник відсутній на робочому місці протягом декількох годин (запізнився на роботу на декілька годин, перебував у суді тощо), оплата відпрацьованих годин цього дня здійснюється виходячи з розрахункового годинного заробітку працівника. Зверніть увагу: тільки цього дня! За інші робочі дні оплата праці здійснюється виходячи з розрахованого денного заробітку працівника.

Здавалося б, усе. Відповідь на запитання є. Можна із спокійною душею нараховувати працівникам зарплату.

Але деяких читачів збентежило те, що озвучений вище лист Мінсоцполітики був відповіддю на запитання щодо розрахунку основної зарплати працівникові з п’ятиденним робочим тижнем. А при п’ятиденці тривалість щоденної роботи може бути рівною (8 годин на день х 5 днів на тиждень). У результаті при розрахунку основної зарплати за фактично відпрацьований час виходитимуть одні й ті ж суми, незалежно від того, години чи дні брали участь у розрахунках (хоча якщо в місяці буде скорочення тривалості роботи на 1 годину перед святами, знову буде перекіс).

Інша річ — підприємства із шестиденним робочим тижнем! Їх законодавець зобов’язав не лише дотримуватися тижневої норми робочого часу, а й забезпечувати дотримання граничної денної норми робочого часу (див. ст. 52, 53 КЗпП).

Наприклад, при тижневій нормі робочого часу 40 годин на підприємствах з шестиденним робочим тижнем тривалість щоденної роботи не повинна перевищувати 7 годин, а напередодні вихідних днів — 5 годин. У результаті маємо різну тривалість щоденної роботи в різні дні тижня.

Так, може, при шестиденці треба орієнтуватися на години, а не на дні?

У своїх консультаціях** ми завіряли бухгалтерів, що принцип розрахунку основної зарплати «окладникові» (працівникові з тарифною ставкою) не залежить від тривалості встановленого на підприємстві робочого тижня (п’ятиденка або шестиденка).

** Див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 15.

Але, погодьтеся, мати листа-роз’яснення ніколи не зашкодить! ☺ Тим паче, якщо це роз’яснення Держпраці — органу, якій здійснює контроль за дотриманням роботодавцями законодавства про працю!

Саме тому ми надіслали два листи з однаковим запитом до Держпраці та Мінсоцполітики.

Текст запиту був такий. Працівникові встановлено шестиденний робочий тиждень (з понеділка по п’ятницю робочий день — 7 год, у суботу — 5 год). Його оклад за місяць — 5500 грн. (доплат, премій немає). У січні такому працівникові надано відпустку тривалістю 24 календарних дні (з 8 по 31 січня 2019 року).

Як правильно розрахувати його зарплату за робочі дні з 2 по 5 січня?

Варіант 1. Виходячи з відпрацьованих робочих годин:

5500 грн. : 167 год x (3 дн. x 7 год + 1 дн. x 5 год) = 856,29 грн.

Варіант 2. Виходячи з відпрацьованих робочих днів:

5500 грн. : 25 дн. x 4 дн. = 880 грн.

І... ура! Обидва відомства, і Держпраці, і Мінсоцполітики, зійшлися у відповідях, підтвердивши правильність нашої позиції щодо розрахунку основної зарплати!

Отже, якщо працівникові встановлено оклад (місячну тарифну ставку), то основна зарплата:

— за повністю відпрацьований згідно з графіком роботи підприємства (індивідуальним графіком роботи) місяць дорівнюватиме окладу (тарифній ставці);

— за місяць, який був відпрацьований не повністю через хворобу, відпустку тощо, буде розрахована пропорційно фактично відпрацьованим дням (а не годинам!) протягом місяця.

Тривалість робочого тижня, а також щоденної роботи працівника-окладника протягом робочого тижня тут не важливі.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Податки & бухоблік»Коментарі
8
Ру
04.06.2019
Извините, не поняла . Так правильный первый вариант или второй?
Енгрібьорд Ру
04.06.2019
другий - пропорційно відпрацьованим дням
Ольга Енгрібьорд
05.06.2019
Если в приказе работнику установлен "..оклад 5500 грн с повременной оплатой труда за факт. отработ. время...", он отработал неполн.месяц, то надо считать как во 2 варианте? А я считала как в 1 вар., т.е. это не правильно?
Енгріборд Ольга
07.06.2019
У Вас якось незрозуміло форма оплати встановлена. Якщо є місячний оклад, то неповністю відпрацьований місяць рахується пропорційно відпрацьованим дням (і не важливо скільки там годин в конкретному місяці вийшло) Формула = Місячний оклад/норма днів за поточний місяць*фактично відпрацьовані дні. Якщо у людини погодинна оплата (так би мовити від "виработки"), то рахувати траба виходячи з годинної ставки та кількості відпрацьованих годин. Формула =годинна ставка*кількість годин. Якось так
Наталья
29.07.2019
А если сотрудникам не выставляют полную ставку(но при этом и не сокращают),как должны оплачивать?
Саша Ков
06.02.2020
У мене лише окладники і я завжди відштовхуюсь від годин. Тоді держпраця не причепиться.
Валерія
28.02.2020
А я к бути з педагогічними працівниками? Як їм нараховувати якщо був лікарняний т.д, адже в табелі обліку робочого часу проставляють Кількість годин основного навантеження на тиждень, дні не вказують, я тільки орієнтуюсь якщо лікарняний з якого по яке.... Домопожіть будь ласка
Богдана 23
21.09.2020
оклад 5800 відпрацьовано 11днів рахую 5800 :22 дні робочі за місяць х 11 днів = 2900 вірно .
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі