Премія під час війни: виплачувати чи ні?
Що говорить колдоговір?
Умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат підприємства, установи та організації встановлюють у колективному договорі. Це передбачено ст. 97 КЗпП та ст. 15 Закону про оплату праці*.
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108.
Приписом ч. 1 ст. 11 Закону № 2136** дозволено за ініціативою роботодавця зупиняти дію окремих положень колективного договору на період воєнного стану.
** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
Такими положеннями можуть бути й ті, що стосуються преміювання працівників. Тобто фактично на період війни можна зупинити або обмежити виплату премій: усіх або якихось конкретних видів.
Але зауважте: після скасування/припинення воєнного стану положення колдоговору про преміювання мають відновити свою роботу.
Ще один важливий документ — Положення про преміювання. Детальніше про нього читайте в матеріалі «Преміювання в бюджеті» // «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 13. Воно є додатком до колдоговору. «Преміальне» Положення містить правила та обмеження (заборони) щодо преміювання працівників.
Якщо ані колдоговором, ані Положенням про преміювання не заборонено виплачувати премію під час дії воєнного стану, то теоретично можна.
Чому теоретично? Тому що можуть бути ще й практичні перепони. Так, усе впирається в гроші. На жаль, у теперішній складний час ця проблема стоїть дуже гостро. Якщо вашому підприємству (установі) пощастило і кошти на виплату премії є, то не зволікайте та порадуйте працівників.
Далі розберемо, які саме премії надають працівникам.
«Святкова» премія
У мирний час працівників преміювали до свята. А чи можна «привітати» їх зараз?
-
Платне користування сайту передбачає:
- доступ до новин, статтей, довідників
- безлімітні завантаження всіх бланків
- відсутність реклами
місяць