Інформація по темі "" | Публікації по тегу
04.02.21
24921 7
Друкувати
Обране

Премії в розрахунку середньої зарплати

З 12.12.2020 р. кардинальним чином змінено порядок включення премій у розрахунок середньої зарплати. Як це треба робити — читайте в роз’ясненні фахівців Мінекономіки і в нашому коментарі.


Щодо механізму врахування виплат при обчисленні середньої заробітної плати

Змінами, внесеними постановою № 1213 до пункту 3 Порядку передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, окрім визначених у пункті 4 цього Порядку.

Суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Тобто при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядкувраховуються всі суми нарахованої заробітної плати, крім виплат, що передбачені як виняток пунктом 4 Порядку, і ці виплати, в тому числі й премії, відносяться до тих місяців, за які вони нараховані.

Приклад 1. Працівника направлено у відрядження з 15 по 18 грудня 2020 року. Розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати: жовтень — листопад 2020 року. У жовтні працівникові було нараховано та виплачено щомісячну премію за вересень, у листопаді — за жовтень, а в кінці грудня буде нараховано та виплачено премію за листопад.

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відрядження необхідно премію за жовтень, яка нарахована та виплачена у листопаді, віднести до заробітної плати жовтня, а премію за листопад, яка буде нарахована і виплачена у грудні — до листопада.

При цьому премія за вересень, яка нарахована та виплачена у жовтні, враховуватись не буде. Разом з тим необхідно зауважити, що у разі нарахування та виплати у грудні 2020 року премії за листопад 2020 року необхідно буде здійснити перерахунок середньої заробітної плати для оплати часу відрядження з урахуванням суми нарахованої премії, яка відноситиметься до заробітної плати листопада 2020 року.

Премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.

Тобто п. 3 Порядку зі змінами, внесеними постановою № 1213, передбачено особливий механізм врахування премій та інших виплат, які нараховуються за два місяці та більш тривалий період, при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх обчисленнях відповідно до норм Порядку.

При обчисленні середньої заробітної плати такі премії (виплати) враховуються в сумі, яка відноситься до тих місяців, що входять у розрахунковий період.

Приклад 2. Працівнику, який працює за п’ятиденним робочим тижнем з двома вихідними днями (субота та неділя), надається щорічна відпустка з 14.12.2020 р. У січні 2020 року працівникові було нараховано та виплачено премію за результатами роботи за IV квартал 2019 року у сумі 3000 грн, у квітні 2020 року — за І квартал 2020 року в сумі 3000 грн, у липні 2020 року — за ІІ квартал у сумі 4500 грн, у жовтні 2020 року — за ІІІ квартал у сумі 6000 грн.

При цьому в місяцях, які входять до розрахункового періоду, працівник був відсутній на роботі в березні 2020 року, а саме з 1 по 31 березня 2020 року працівник перебував у щорічній відпустці.

При обчисленні заробітної плати для оплати часу відпустки, початок якої припадає на дату після набрання чинності постановою № 1213, застосовуються норми Порядку зі змінами, внесеними постановою № 1213.

Розрахунковий період для нарахування середньої заробітної плати для оплати часу відпустки, початок якої у грудні 2020 року: грудень 2019 року — листопад 2020 року.

Згідно з нормами Порядку зі змінами, внесеними постановою № 1213, премія за IV квартал 2019 року, нарахована та виплачена в січні 2020 року, відноситиметься до заробітної плати жовтня, листопада та грудня 2019 року, премія за І квартал 2020 року, нарахована та виплачена у квітні 2020 року, відноситиметься до заробітної плати січня, лютого та березня 2020 року, премія за ІІ квартал 2020 року, нарахована та виплачена в липні 2020 року, — до квітня, травня та червня 2020 року, а премія за ІІІ квартал 2020 року, нарахована та виплачена у жовтні 2020 року, — до липня, серпня та вересня 2020 року.

Необхідно здійснити розрахунок частини квартальної премії, яка відноситиметься до кожного місяця розрахункового періоду.

Для цього суму премії за IV квартал 2019 року необхідно розділити на кількість відпрацьованих робочих днів IV кварталу 2019 року:

3000 грн : 64 відпр. роб. дн. = 46,88 грн та помножити на кількість відпрацьованих робочих днів місяця, що належить до розрахункового періоду (грудень 2019 року);

46,88 грн х 21 відпр. роб. дн. грудня = 984,48 грн.

Суму премії за І квартал необхідно розділити на кількість відпрацьованих робочих днів І кварталу: 3000 грн : 41 відпр. роб. дн. = 73,17 грн та помножити на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що належить до розрахункового періоду:

73,17 грн х 21 відпр. роб. дн. січня = 1536,57 грн;

73,17 х 20 відпр. роб. дн. лютого = 1463,40 грн;

73,17 х 0 відпр. роб. дн. березня = 0 грн (у березні працівник перебував у щорічній відпустці).

Суму премії за ІІ квартал необхідно розділити на кількість відпрацьованих робочих днів ІІ кварталу: 4500 грн : 60 відпр. роб. дн. = 75 грн та помножити на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що належить до розрахункового періоду:

75 грн х 21 відпр. роб. дн. квітня = 1575 грн; 75 грн х 19 відпр. роб. дн. травня = 1425 грн;

75 грн х 20 відпр. роб. дн. червня = 1500 грн.

Суму премії за ІІІ квартал необхідно розділити на кількість відпрацьованих робочих днів ІІІ кварталу: 6000 грн : 65 відпр. роб. дн. = 92,31 грн та помножити на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що належить до розрахункового періоду:

92,31 грн х 23 відпр. роб. дн. липня = 2123,13 грн;

92,31 грн х 20 відпр. роб. дн. серпня = 1846,2 грн;

92,31 грн х 22 відпр. роб. дн. вересня = 2030,82 грн.

Разом з тим необхідно зауважити, що у разі нарахування та виплати премії за IV квартал 2020 року (наприклад, у січні 2021 року) необхідно буде здійснити перерахунок середньої заробітної плати для оплати часу відпустки з урахуванням суми премії за IV квартал 2020 року, яка відноситиметься до жовтня, листопада та грудня 2020 року.

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ

Отже, від необхідності коригувати виплати ми з 12.12.2020 р. позбавилися. Але додався інший головний біль (змінений порядок включення премії в розрахунок середньої зарплати).

Дуже радує, що роз’яснення фахівців Мінекономіки доповнене числовим прикладом. Це спрощує розуміння, що все-таки малося на увазі у витіюватих положеннях Порядку № 100 щодо включення премій у розрахунок середньої зарплати.

Зробимо головні висновки.

1. Щомісячні премії. Премії для розрахунку середньої зарплати включаємо в заробіток за той місяць, за який їх нарахували. І тут ми прекрасно розуміємо, що навіть щомісячні премії, які ми повинні віднести до того місяця, за який вони нараховані, можуть нам створити необхідність у перерахунку середньої зарплати.

Приклад — нарахування премії в поточному місяці за попередній. Тому ідеальним варіантом є нарахування премії в поточному місяці за поточний місяць. Таке нарахування премії не змусить нас робити постійні перерахунки середньої зарплати.

2. Премії за два місяці і за більший період. Правило віднесення премії за той період, за який вони нараховані, стосується також і квартальних премій та премій, нарахованих за більший період.

Як їх ураховувати? Спочатку їх суму треба розділити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів за період, за який нарахована премія. Наприклад, щодо квартальної премії — її суму треба розділити на кількість відпрацьованих працівником за квартал робочих днів. Потім треба помножити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів у кожному місяці кварталу. У результаті які місяці увійдуть до розрахункового періоду, за такими місяцями частина квартальної премії і візьме участь у розрахунку середньої зарплати.

Щодо тих прикладів, які представлено в роз’ясненні фахівців Мінекономіки, виникає запитання: чи треба додатково округлювати проміжний варіант знаходження квартальної премії за один робочий день. На наш погляд, цього робити не треба. Оскільки в самому Порядку № 100 це не передбачено. Так, наприклад, для визначення суми квартальної премії за IV квартал 2020 року, яка включається в місяць розрахункового періоду (грудень 2020 року), треба зробити так:

3000 : 64 x 21 = 984,38 грн.

Для остаточного вирішення цього питання наша редакція відправила офіційний запит у Мінекономіки. Адже згідно з постановою № 100 саме це відомство має право і зобов’язане роз’яснювати питання застосування Порядку № 100.

Відкритим так само залишається питання з приводу того, як розподіляти квартальну премію у разі, якщо в цьому кварталі був період відрядження. Ми ж знаємо, що період відрядження може бути оплачений як за середнім заробітком, у випадку якщо він більше денного заробітку, так і як звичайні робочі дні, у разі, якщо середній заробіток виявився менше денної виплати.

Чи рахувати робочі дні, що припадають на відрядження, оплачене за середньою зарплатою, як відпрацьовані для розподілу суми квартальної премії? Сподіваємося, що найближчим часом ми отримаємо офіційну відповідь і на це запитання.

Як бачимо, нове правило «премії відносяться до тих місяців, за які вони нараховані» створює головну незручність у роботі бухгалтера — постійну необхідність у перерахунку середньої зарплати. А якщо сюди додати необхідність відображення таких перерахунків у відповідних звітах, то тут бухгалтерам не позаздриш. Як мовиться — спокій нам тільки сниться.

Напрошується висновок: якщо це можливо — уникати нарахування квартальних премій і премій за більший період. Нараховувати тільки щомісячні премії за поточний місяць. Тоді ви позбавите себе від необхідності постійних перерахунків середньої зарплати.

ОПЛАТА ПРАЦІ СІЧЕНЬ, 2021/№ 1

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Оплата праці»Коментарі
(7)
Аня
04.02.2021
Добре, про щомісячні та багаторазові премії зрозуміло,а як бути з разовими преміями, їх як і раніше не включаємо в розрахунок середньої зарплати!??
Тетяна Аня
08.02.2021
Їх как і раніше у середню не включаємо
Інна
04.02.2021
А як бути з річною,якщо нарахована в грудні?
oksana
04.02.2021
Дуже хотілося б, щоб той "мудрагель", який таке придумав, сам попрацював із своїми "кардинальними" змінами рядовим бухгалтером, по десять раз перераховував зарплату, відпускні та ін. Невже у нас ніколи не буде хоч якоїсь стабільності, без таких немудрих змін.
Марія
04.02.2021
Ніде не розписують про разові премії-нагородження : до 8-го березня, дня бухгалтера... Іх включати у середню чи як і раніше?????
Головбух
09.02.2021
Кто то деньги зарабатывает на таких дебильных изменениях , при этом понятия не имея о бухгалтерской работе. А бухгалтера загружают никому не нужными расчетами-перерасчетами, "додатковими звітами" с неопределенными формулировками, обгрунтуваннями вартісних критеріїв основних засобів (как будто нам делать нечего без этого) и т.д. Ах, извините, забыла, еще ЗУ "Про публічні закупівлі", который противоречит всем бух.законам и кодексам, прозорро, е-даты всякие... И все это при окладе 3200,00. Господи, кого мы выбрали! По-моему тупее чем нынешние у нас еще не было законодателей.
Марина
11.02.2021
Добрий день!А що робити з преміями, які нараховуються до всіх державних свят (7 разів на рік виписується премія одному працівнику)? Дякую!
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
pw-image
Доступ до сайту за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн