Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.02.20
12692 1
Друкувати
Обране

Проєкт Закону про працю: аналізуємо працеоплатні норми

Як і обіцяли в попередньому номері, продовжуємо аналізувати проєкт Закону України «Про працю» від 28.12.2019 р. № 2708 (далі — Закон про працю). Сьогодні розберемо працеоплатні норми.
Укотре нагадаю, що йдеться поки тільки про проєкт Закону про працю.

Він ще не прийнятий Верховною Радою. Тому ми з вами розглядаємо перспективи в оплаті праці працівників, які на нас чекають у майбутньому.

Мінімальний оклад

Планується встановлювати розмір мінімального посадового окладу (ставки) окремо для працівників установ, закладів, організацій, що фінансуються з державного бюджету, і окремо для працівників усіх інших роботодавців.

Мінімальний посадовий оклад (ставка) для працівників установ, закладів, організацій, які фінансуються з держбюджету, встановлюватиметься в розмірі, визначеному Законом про Держбюджет на відповідний рік.

Зверніть увагу! У проєкті Закону про працю немає прив’язки мінімального посадового окладу до розміру прожитмінімуму на працездатну особу!

Але, швидше за все, мінімальний оклад бюджетників усе ж установлюватимуть не нижче цього показника. Для працівників інших підприємств, установ та організацій мінімальний оклад (ставка) встановлюватиметься в розмірі не менше 50 % мінімальної зарплати.

Якщо брати сьогоднішні цифри (мінзарплата — 4723 грн.), то 50 % мінзарплати — 2361,50 грн. більше, ніж нинішній мінімальний оклад, який прив’язаний до прожитмінімуму, — 2102 грн.

Доплата до мінімальної зарплати

Доплата до мінзарплати залишиться. Вона є однією з мінімальних гарантій в оплаті праці. Планується змінити перелік виплат, які не враховуються при розрахунку мінімального розміру зарплати. Давайте порівняємо (див. таблицю), які доплати не включаються зараз згідно з нині чинним Законом про оплату праці, а які планується не включати в проєкті Закону про працю. Як бачите, планується, що понад мінзарплату враховуватимуться не лише доплати за несприятливі умови, а й підвищення окладів за «шкідливі і важкі» роботи. Зараз, як ви знаєте, таке підвищення «провалюється» всередину мінзарплати. Окрім підвищення оплати праці за роботу в нічний і надурочний час, зверху МЗП враховуватиметься підвищення оплати праці за роботу у вихідні, святкові і неробочі дні.

На жаль, як і раніше, доплата за суміщення професій, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника включатиметься склад зарплати, яка порівнюється з розміром МЗП. Тому, як і раніше, працювати за себе і «за того хлопця» працівникам з маленьким окладом буде невигідно.

Індексація та компенсація

Індексацію зарплати планують скасувати.

Компенсації за прострочення виплати зарплати в передбаченому зараз вигляді не буде.

Але! У проєкті Закону про працю передбачається свій механізм компенсації за затримку виплати зарплати. Так, у разі порушення строків виплати зарплати в період дії трудового договору більш ніж на 15 календарних днів роботодавець зобов’язаний буде сплатити працівникові пеню у розмірі 0,05 % суми боргу за кожен день затримки.

У випадку якщо роботодавець несвоєчасно розрахується з працівником, що звільняється, він зобов’язаний заплатити працівникові пеню у розмірі 0,5 % несплачених сум за кожен день затримки по день фактичного розрахунку.

Нічний час, вихідні і святкові дні, надурочні роботи

Порядок оплати праці за роботу в нічний час змінювати не планують.

Проєктом Закону про працю передбачена доплата за роботу в нічний час у розмірі не нижче 20 % ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. Більший розмір можна встановити в трудовому та/або колективному договорі.

Що стосується оплати за роботу у вихідні, святкові і неробочі дні, то її планують змінити.

Так, оплачувати роботу в такі дні треба буде в підвищеному розмірі, встановленому в трудовому та/або колективному договорі. Така оплата повинну бути як мінімум на на 20 % вище від оплати праці працівника в межах установленої йому в трудовому договорі норми праці. Такий же порядок оплати надурочних годин.

Як бачимо, це значно нижче, ніж передбачено чинним законодавством. Зараз ця оплата повинна проводиться в подвійному розмірі.

Зазначу, що під надурочними годинами в проєкті Закону про працю розуміються години, відпрацьовані понад установлену в трудовому договорі тривалість роботи протягом дня (зміни).

Так само у разі встановлення підсумованого обліку робочого часу надурочними годинами вважаються години, відпрацьовані понад норму за обліковий період. Обліковий період можна буде встановлювати тривалістю не більше 4 місяців.

Відрядження

У проєкті Закону про працю зазначено, що оплата праці за період відрядження буде проводиться згідно з умовами трудового договору.

Що це означає? Це означає, що порівнювати середню зарплату з денною більше не буде необхідності.

Ще одне важливе «відрядне» нововведення.

Якщо працівник вибув у відрядження або повернувся з нього у вихідний, святковий, неробочий день, то такі дні треба буде оплачувати на 20 % вище за звичайний робочий день і за угодою сторін працівникові можуть бути надані інші дні відпочинку.

Зараз за такі дні зарплату не нараховують.

Як бачимо, планується досить багато нововведень у порядку оплати праці працівників. Зрозуміло, що під час розгляду проєкту Закону про працю наші парламентарі можуть внести до нього зміни. І скоріш за все, так і буде, оскільки цей законопроєкт уже наробив багато галасу в інформаційному просторі. Ми стежитимемо за його долею.

Тільки-но він набуде законної форми, ми детально розповімо про всі прийдешні новації в оплаті праці.

 

ОПЛАТА ПРАЦІЛЮТИЙ, 2020/№ 3

Руда Тетяна, головний редактор, t.rudaya@id.factor.ua

  

Підписуйтесь на наш Telegram або Viber канал новин

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»Коментарі
1
Юлія
17.02.2020
Щось якось не веселять ці так звані "нововведення"...
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі