Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.05.16
14380 13
Друкувати
Обране

Щодо врахування премій, які нараховані у грудні 2015 року для «обнуління» індексації, при обчисленні середньої зарплати

Автор: Міністерство соціальної політики України Лист від 11.04.2016 р. № 405/13/84-16


Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування премій при обчисленні середньої заробітної плати згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), та повідомляє.

Пунктом 3 Порядку визначено, що премії, які не носять разового характеру, включаються при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження.

Умови преміювання, в тому числі порядок нарахування та розміри премій, визначаються установами та організаціями самостійно.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністри, керівники інших центральних органів виконавчої влади, голови обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів мали вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов’язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 p., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Тобто працівникам бюджетних установ виплачувалась у грудні 2015 року премія за виробничі досягнення у більшому розмірі з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013.

Враховуючи вищевикладене, премія працівникам бюджетних установ, яка була виплачена у грудні 2015 року з урахуванням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013, має враховуватись при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереженнязгідно з Порядком.

Директор Департаменту О. Товстенко

Коментар редакції

Груднева премія для «обнулення» індексації включається до розрахунку відпускних

Нарешті фахівці Мінсоцполітики висловили свою офіційну позицію з приводу долі премії, яку бухгалтери бюджетних установ та організацій повинні були нарахувати у грудні 2015 року для «обнулення» індексації. Ідеться про те, чи включається вона до розрахунку відпускних та інших виплат, що розраховуються згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

Наведемо текст нашого запиту з такого злободенного питання:

«Працівникам бюджетної установи у грудні 2015 року з метою «обнулення» суми індексації було виплачено премію. У наказі на виплату такої премії було зазначено формулювання такого змісту: «…на виконання положення п. 3 постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 у грудні 2015 року виплатити працівникам премію в сумі…».

Чи враховується така премія при розрахунку середньої заробітної плати для оплати відпускних?»

Річ у тім, що у грудні 2015 року з метою «обнулення» індексації бухгалтери писали саме таке формулювання в наказі (розпорядженні)про преміювання. Пов’язано це було з тим, що суми таких премій необхідно було попередньо визначити бухгалтеру, причому у більшості випадків прямим розрахунком (як різницю між сумою належної індексації та сумою підвищення посадового окладу, надбавок, доплат) індивідуально по кожному працівнику. Пояснити причину таких різних сум у розрізі кожного працівника як самим співробітникам, так і перевіряючим органам якраз і дозволяє посилання на постанову КМУ від 09.12.2015 р. № 1013.

Подивимось, що нам говорить Порядок № 100 щодо включення премій у розрахунок середньої зарплати для визначення відпускних? Із положень цього Порядку випливає, що для розрахунку середньої зарплати премії розділяються на два види. Перший вид премії — виробнича, що включається до розрахунку середньої зарплати (п. 3), другий вид — одноразова, яка до розрахунку середньої зарплати не включається (п.п. «б» п. 4).

Фахівці Мінсоцполітики вважають, що груднева премія, виплачена працівникам для «обнулення» індексації, є виробничою. Тому вона включається до розрахунку середньої зарплати для розрахунку відпускних та інших виплат, що розраховуються згідно з Порядком № 100.

Ми цілком згодні з такою думкою Мінсоцполітики. Адже вказане вище формулювання у наказі (розпорядженні) на виплату премії, на наш погляд, зовсім не свідчить про те, що вона автоматично стає одноразовою. У цьому формулюванні просто вказано про те, що причиною виплати такої премії є постанова КМУ від 09.12.2015 р. № 1013. Погодьтеся, що ніяких об’єктивних причин для виплати виробничої премії бюджетними організаціями, які економлять кожну копійчину, у грудні 2015 року не було.

Тетяна Руда, головний редактор

 

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Газета «Оплата праці»Коментарі
(13)
eMelya
12.05.2016
Это говорит о том, что сначала приходят бредовые идеи, а потом придумывают как это увязать с законом.
Скажите, у кого в Положении о премировании, если таковое есть на предприятии, указана "премія за виробничі досягнення" да ещё и сумма заложена в бюджет?
АЛЛА eMelya
17.05.2016
Наприклад , моя заробітна плата з січня по квітень включно , як раз менша на сумму індексації , яка виплачувалась в листопаді , а доплати як були в цілому 50% від окладу так і залишились. Так просто нас обдурили, навіщо мені підняття з/ п на 150 грн., краще платили б індексацію згідно закону . Придурки, інших слів нема !
Лариса
12.05.2016
В последнем абзаце главный редактор явно противоречит себе.Причин для выплаты производственной премии (которая в принципе не одноразовая, а просто не систематическая) в декабре не было. А формулировка в приказе со ссылкой на ПКМУ 1013 как раз говорит об одноразовости этой премии, потому что другого такого постановления нет и не планируется
Ирина
12.05.2016
Полностью поддерживаю Ларису
Лариса
12.05.2016
Може хтось щось скаже , чи правильно те, що в бюджетній установі не можна платити індексацію,хоча всюди читаю, що зокрема оклади 2 розряду не змінювалися з вересня 2015 р.і індексація має бути в тому розмірі, що у вересні + поточна уже в 2016 р.А кого не спитаю , всі твердять - не можна.
Настя
12.05.2016
Ці питання вже настільки "обсмоктані". Було в попередніх номерах чітко розяснено, що заробітна плата праацівників бюджетних установ має бути не нижчою ніж у грудні 2015 року. Тобто ві платите ту саму індексацію, тільки називаєте її наприклад премія, надбавка, і щомісячно її виплачуєте. Все ніяких питань і не може виникати. Індексація взагалі спрямована на те щоб покрити ріст цін, а як можна далі людям платити меньше у 2016 за 2015 рік. Ціллю такого обнулення, було змінити усім базовий місяць і всіх порівняти ОСЬ САМЕ ГОЛОВНЕ. Ну а хто хоче тей і вишукує в цьому обнуленні дірки, щоб не платити індексацію. Так індексація бюджетникам світить аж раптом у серпні 2016 року, бо вже зараз травневе підвищення. Не обманюйте і не ображайте своїх працівників, платіть їм далі суму індексації що склалась у грудні 2015 року у вигляді надбавок і премій.
валентина Настя
12.05.2016
Як заплатить? Була б тільки рада, але керівник говорить немає законних підстав та кошторису, фінансове управління говорить що нікому не платять і їм з Мінфіну небуло вазівки що це обовязкова виплата і немає додаткових коштів на ці цілі. Як вплинути і на кого незнаю. Знаю одне і відчуваю що заробітна плата у 2016 році моя зменшилась на 800 грн в порівнянні з груднем 2015 року.
Тетяна Настя
13.05.2016
Аналогічна ситуація - у грудні виплатили премію, а з січня - знову на мінімумах. Нам у бухгалтерії кажуть, що не положено, грошей нема. Ми знайшли документ там про не зменшення виплат освітян йдеться. Понесли в профком. Все одно - результату немає. А де конкретніше "чітко розяснено, що заробітна плата праацівників бюджетних установ має бути не нижчою ніж у грудні 2015 року"? Підкажіть, будь ласка.

Настя Тетяна
17.05.2016
тетяна, я читала в бюджетній бухгалтерії, стаття від 10.05.16 року, вже я тут її не бачу, але ми встигли роздрукувати, і там чітко написано що навіть нинішнє травневе підвищення не має вплинути на встановлені надбавки. Пошукайте за цей період. Починається зі злів Топ новина. Якщо б ви відстояли ще в грудну, січні свої права, то б в подальшому все так і платилось. Незакладено в кошторисі.....та це для кого відговорка, а якщо б і далі приходив індекс інфляції на рівні 1000 грн, де б тоді вони шукали кошти. наш директор теж ніяк не погоджувалась і в цій статті ми їй доказали що все робили правильно. Найшли на кому економити, на нещасних бюджетниках.
Елена Тетяна
15.06.2016
Письмо Минфина от 11.03.2016 №31-08040-03-21/6924
Олена
12.05.2016
Про виплату яких премій і надбавок працівникам, що отримують зарплату по ЄТС, іде мова ? При затвердженні річного фонду оплати праці враховані виключно прогнозовані оклади по ЄТС та виплата обов'язкових підвищень та надбавок, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення 50% посадового окладу. З чого платити стимулюючі надбавки та премії? Цікаво яке фінансове управління пропустить у річному фонді оплати праці запланувати стимулюючі виплати? Чи є такі в Україні? Ми б раді були заплатити працівникам те, що у грудні законно чи незаконно "обнулили", але ресурсу просто немає...
Сергій
17.05.2016
Коли я хочу поплакать, я читаю обговорення постанов КМУ.
Степан
17.05.2016
Перед самим новим роком колег потішили премією. По 900 грн отримав кожен, крім мене. Отримав 450. Зате гол. бух отримала 1500... Минуло майже півроку, а в мене й досі якийсь неприємний осад лишився... Якихось доган чи іншого роду стягнень не мав. Допитатися в бухгалтерії про причину такого розподілу преміальних якось не випадало... Та відчуваю, що там щось нечисте...
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн