Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.06.18
24092 5
Друкувати
Обране

Щомісячна премія нарахована в місяці відпустки за свій рахунок: чи включати її до розрахунку відпускних

Запитання, адресоване Мінсоцполітики нашою редакцією, не таке вже й часте, але достатньо важливе. Воно стосується розрахунку відпускних.


Отже, за традицією спочатку наведемо сам запит:

«Працівник йде в щорічну основну відпустку з 02.03.2018 року. У розрахунковому періоді (березень 2017 року — лютий 2018 року) працівник увесь місяць — вересень 2017 року (з 1 по 30 вересня 2017 року) був у відпустці без збереження заробітної плати на підставі п. 6 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР як особа з інвалідністю III групи.

Цього місяця (вересні 2017 року) йому була нарахована премія за підсумками роботи за серпень. Згідно з Положенням про преміювання щомісячна премія нараховується в поточному місяці за попередній.

Чи включається до розрахунку відпускних сума премії, нарахована у вересні 2017 року, якщо всі дні вересня в розрахунку відпускних не беруть участі»?

Що ж відповіли нам фахівці Мінсоцполітики. Їх висновок такий:

Висновок. Оскільки премія була нарахована в місяці, протягом якого працівник повністю був у відпустці за свій рахунок, то сума премії і дні, протягом яких працівник був у такій відпустці, не братимуть участі при розрахунку відпускних.

Давайте розберемося, чи мають рацію фахівці Мінсоцполітики.

Отже, що в нас написано в Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100)? Читаємо.

1. При обчисленні середньої зарплати премії включаються до заробітку того місяця, на який вони припадають згідно з розрахункової відомості на зарплату (п. 3 Порядку № 100).

2. Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абзац шостий п. 2 Порядку № 100).

До цих випадків, зокрема, відносяться:

— відпустка за свій рахунок (ст. 25 і 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР);

— простій з вини роботодавця. Зауважте, згідно зі ст. 113 Кодексу законів про працю України час простою не з вини працівника оплачується в розрахунку не нижче 2/3 тарифних ставки (окладу), встановленого працівникові. Якщо період простою не з вини працівника оплачувався за середнім заробітком, то й календарні дні такого простою і виплати включаються до розрахунку середньої для визначення суми відпускних;

— праця співробітників за ініціативою власника в режимі неповного робочого тижня.

Зверніть увагу, у Порядку № 100 не зазначено, що увесь календарний місяць, не відпрацьований із зазначених причин, виключається до розрахункового періоду. У ньому йдеться: час, протягом якого працівник не працював унаслідок відпустки за свій рахунок, виключається з розрахункового періоду. І дійсно календарні дні, на які припадає відпустка за свій рахунок, треба виключити із загальної кількості календарних днів за розрахунковий період. Стосовно нашого прикладу: з 365 календарних днів за розрахунковий період (березень 2017 — лютий 2018 року) треба виключити святкові і неробочі дні (12*) та кількості календарних днів, на які припадає відпустка за свій рахунок (30). Виходить 323 календарних днів (365 - 12 - 30), які беруть участь у розрахунку відпускних.

* Як визначити кількість святкових днів, що виключаються з розрахункового періоду, при розрахунку відпускних у 2018 році, читайте в «ОП», 2018, № 1, с. 28. — Прим. ред.

Дивіться, якщо ми звернемося до іншого Порядку — до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженому постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, який регламентує порядок розрахунку лікарняних і декретних, то ми побачимо таке. У цьому Порядку якраз чітко сказано про виключення календарного місяця повністю з розрахункового періоду, якщо він увесь не відпрацьований з поважних причин. Тоді й зрозуміло, що нараховані в ньому виплати теж не включаються до розрахунку для визначення суми лікарняних і декретних. У Порядку № 100, як вже було відзначено, цього немає.

Тому, на наш погляд, у ситуації, що склалася, треба виключити календарні дні, що припадають на відпустку за свій рахунок (30 календарних днів), а сума премії, нарахована цього місяця (вересні 2017 року), повинна включатися до розрахунку середньої. Причому зверніть увагу, ні про яке штучне завищення середньої зарплати в цій ситуації не йдеться. Адже в наступному місяці щомісячної премії взагалі не буде.

І ще один момент. У своєму листі фахівці Мінсоцполітики відзначають, що в разі якщо працівникові надавалася відпустка за свій рахунок меншої тривалості або вона надавалася не з початку місяця і в місяці, в якому працівникові виплачувалася премія, є, окрім днів відпустки без збереження зарплати, ще хоча б декілька робочих і вихідних днів, то зазначена премія враховуватиметься. Тоді виникає інше запитання. А як бути, наприклад, якщо працівник пішов у відпустку за свій рахунок з 2 по 31 жовтня 2017 року? На якій підставі ми можемо увесь місяць виключити з розрахункового періоду? Адже підстави для виключення 1 жовтня 2017 року з розрахункового періоду згідно з положеннями Порядку № 100 у нас немає!

Ну що ж. Учергове ми переконалися, що останні роз’яснення Мінсоцполітики спрямовані виключно на економію бюджетних коштів, а не на дотримання норм Порядку № 100.

Тетяна РУДА, головний редактор


Лист від 23.04.2018 р. № 659/0/101-18

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування премії при обчисленні середньої заробітної плати для оплати щорічної відпустки згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок), та повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки згідно з пунктом Порядку 2 провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.

Відповідно до пункту 3 Порядку при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються, зокрема премії, які не носять разового характеру. Премії включаються у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно із розрахунковою відомістю.

Пунктом 7 Порядку визначено, що нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (статтею 73 Кодексу законів про працю України). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

При цьому,слід враховувати положення абзацу 6 пункту 2 Порядку, яким встановлено, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Враховуючи вищевикладене, оскільки премія була нарахована в місяці, в якому працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати на підставі пункту 6 статті 25 Закону України «Про відпустки», згідно з яким пенсіонерам за віком та особам з інвалідністю III групи надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно, то сума премії та дні, протягом яких працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати не будуть враховуватись при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки.

У випадку, якщо працівникові надавалась вищеназвана відпустка меншої тривалості або вона надавалась не з початку місяця і у місяці, в якому працівникові виплачувалась премії є, крім днів відпустки без збереження заробітної плати, ще хоча б декілька робочих та вихідних днів, то зазначена премія буде враховуватись.

Директор Департаменту О. Товстенко

 

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»коментарі
(5)
Колишній
14.06.2018
То чим же керуватись: Порядком 100 чи роз’ясненням Мінсоцполітики ?
Я особисто вважаю, що дні відпустки виключаються, а сума премії бере участь у розрахунку.
Павло
14.06.2018
Вперше бачу прояв незгоди незалежних фахівців з позицією Мінсоцполітики, і при цьому в такій цікавій формі делікатного вислову "Ну що ж. Учергове ми переконалися, що останні роз’яснення Мінсоцполітики спрямовані виключно на економію бюджетних коштів, а не на дотримання норм Порядку № 100". Хоч, на мою думку, у цьому випадку якраз Мінсоцполітики, на вдміну від журналу "Оплата праці" в лиці її головного редактора Тетяни Рудої, є правим у трактуванні норм Порядку № 100.

Павло Павло
15.06.2018
За логікою автора статті тоді і премія за лютий 2017 р., яка виплачена в березні 2017 р. теж не повинна враховуватись у розрахунковому періоді (березень 2017 р. — лютий 2018 р.), а премію за лютий 2018 р., яка буде виплачена в березні 2018 р., коли працівник буде у відпустці, тре буде включати в розрахунок. Така позиція автора суперечить вимогам п. 3 Порядку № 100, що премії включаються до заробітку того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на зарплату.
Павло Павло
15.06.2018
Автор статті при роз'ясненні даної ситуації застосувала принцип справедливості, але, на жаль, не всі нормативно - правові документи у нас пишуться з врахуванням цього принципу. Особливо в останній час.
Олена
15.06.2018
Мінсоцполітики як завжди вражає. Їм там спеціалістів явно не вистачає, чи хоча б іноді закони читали. Ну от роз'яснили офіційно...а перша ж перевірка, і штраф...по такому поясненню..
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.