UA | RU
31.08.17

У розрахунковому періоді відпустка для догляду за дитиною до 3 років: що треба врахувати

У листі фахівці Фонду звернули увагу на ситуацію щодо розрахунку лікарняних і декретних, коли в розрахунковому періоді працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років.

    Пройдемося й ми тими важливими моментами, які характерні для такої ситуації.

— Відпустка для догляду за дитиною до 3 років — поважна причина

Причина, за якою надається працівникам цей вид відпустки, належить до зазначених п. 3 Порядку № 1266 поважних причин. Тому період перебування працівника в такій відпустці має бути виключений з розрахункового періоду при визначенні середньої зарплати для розрахунку страхових виплат.

— Увесь розрахунковий період = відпустка до 3 років → середню зарплату визначаємо виходячи з тарифної ставки (окладу)

Важливо пам'ятати: якщо протягом усього розрахункового періоду (12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку) працівниця (працівник) перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, то середньоденну зарплату треба розрахувати шляхом ділення тарифної ставки (окладу) або її частини на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Підставою такого розрахунку є положення пп. 5 і 28 Порядку № 1266.

Фонд звертає увагу на те, що такий принцип розрахунку, тобто положення п. 28 Порядку № 1266, необхідно застосовувати у випадках обчислення середньої зарплати не лише для визначення сум лікарняних, але й для розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах (хоча самим п. 28 Порядку № 1266 цього прямо не передбачено).

Звертаємо вашу увагу, що ця ситуація належить не лише до тих випадків, коли працівниця пішла на лікарняний одразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років або коли вона пішла в декрет (відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами), не виходячи з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Виходячи з тарифної ставки (окладу) треба розрахувати лікарняні (чи декретні) і в тому випадку, коли працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років, трохи попрацювала і в цьому ж місяці захворіла (чи пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами). У такій ситуації, попри те, що працівниця деякий час пропрацювала, на весь її розрахунковий період (12 календарних місяців, що передують місяцю хвороби / виходу у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами) припадає відпустка для догляду за дитиною до 3 років. А це означає, що розрахунок середньої зарплати треба проводити виходячи з тарифної ставки (окладу) працівника або її частини.

— Період відпустки для догляду за дитиною до 3 років зараховується до страхового стажу: спецобмеженням — ні!

Якщо у 12-місячному розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку працівниця 6 та більше місяців (у тому числі усі 12 місяців) перебувала у відпустці для догляду до 3 років, не можна говорити про те, що її страховий стаж за останні 12 місяців склав менше 6 місяців. Адже відпустка до 3 років до страхового стажу зараховується. Таким чином, допомога по вагітності та пологах у цьому випадку має бути розрахована в загальному порядку без обмеження 2 МЗП з розрахунку на місяць, але не нижче 1 МЗП з розрахунку на місяць (для основної працівниці).

Леся МАКСИМЕНКО, експерт з питань оплати праці (e-mail: оt@id.factor.ua)

ОПЛАТА ПРАЦІ

 

 
Теги:
Газета «Оплата праці»


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це

Коментарі (0)
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі