Інформація по темі "" | Публікації по тегу
03.05.21
2456 0
Друкувати
Обране

Відпускна компенсація: чи утримувати аліменти?

Кочегар відпрацював в установі з 01.11.2020 р. по 15.04.2021 р. за строковим трудовим договором. При звільненні йому нарахована компенсація за невикористану основну щорічну відпустку. Чи утримувати із неї аліменти?

Ні. В описаній ситуації аліменти із відпускної компенсації не утримують. Пояснимо чому.

Можливість утримання аліментів із суми відпускної компенсації залежить від того, відпустку за скільки років працівник «монетизує». Щоб розібратись, звернемось до Переліку № 1461. Він містить виплати, з яких утримують і не утримують аліменти.

1 Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146.

І як свідчить п.п. 2 п. 12 цього Переліку, аліменти не утримують із компенсації за невикористану відпустку. Виняток — випадок, коли особа при звільненні отримує компенсацію за відпустку, не використану протягом декількох років.

Мін’юст у своєму листі від 28.12.2006 р. № 19-48-671 пояснив сказане. На думку фахівців цього органу, якщо працівникові виплачується компенсація за невикористані дні щорічної відпустки:

за один рік, — аліменти не утримують;

за два і більше роки, — аліменти утримують в загальному порядку.

У нашому випадку все однозначно: кочегар відпрацював за строковим договором менше року. Це був його перший і останній рік роботи за цим договором.

Отже, відпускну компенсацію він отримує за один рік. А тому аліменти утримувати не треба.

Зауважте: навіть якщо цей працівник працює у вас уже не перший раз, для розрахунку відпустки розглядаємо кожен раз як перший. Наприклад, щороку на період опалювального сезону ви приймаєте цього працівника кочегаром за строковим трудовим договором. При цьому щоразу — це новий трудовий договір. А відтак і відпустка — щоразу за новий (один) рік.

Аби повністю розібрати правила утримання аліментів із відпускної компенсації, розглянемо умовний приклад.

Приклад. В установі працював працівник-аліментник. Його було прийнято на роботу 16.09.2019 р., а звільнено — 30.04.2021 р.

Варіант А. У щорічну відпустку працівник не ходив. При звільненні йому нарахували компенсацію за невикористану відпустку за перший робочий рік (період — з 16.09.2019 р. по 15.09.2020 р.) і за частину другого робочого року (період — з 16.09.2020 р. по 30.04.2021 р.). Тобто працівникові компенсували відпустку більш ніж за один робочий рік. Тому з усієї суми компенсації утримують аліменти.

Варіант Б. Працівник відгуляв усю відпустку за період з 16.09.2019 р. по 15.09.2020 р. При звільненні йому нарахували компенсацію лише за дні невикористаної відпустки з 16.09.2020 р. по 30.04.2021 р. Аліменти із суми відпускної компенсації не утримують, бо відпускну компенсацію виплачено за один рік.

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, травень, 2021/№ 17-18

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×