Інформація по темі "" | Публікації по тегу
23.07.21
3962 2
Друкувати
Обране

Відпустка при народженні дитини: Кабмін затвердив Порядок

Новий вид відпустки «відпустка при народженні дитини» з’явився в законодавстві ще в травні цього року. Відтоді почалися нескінченні дебати: надавати таку відпустку чи ні, адже всі очікували, коли Кабмін затвердить правила її надання. І ось, нарешті, Уряд затвердив Порядок надання відпустки при народженні дитини. Давайте знайомитися з новим документом.


 

Нагадуємо, 9 травня набув чинності Закон України від 15.04.2021 р. № 1401-IX. Його основна мета — забезпечити рівні можливості догляду за дитиною для обох батьків. Для цього було запроваджено низку відпускних новацій (див. статтю «Нові відпустки для татусів» // «ОП», 2021, № 9).

Однією з таких новацій стала відпустка при народженні дитини. Незважаючи на те, що основні нюанси її надання були прописані в Законі про відпустки, Кабмін у місячний строк мав розробити та затвердити окремий порядок під цю новинку.

Із запізненням, 7 липня Порядок надання відпустки при народженні дитини було затверджено постановою КМУ від 07.07.2021 р. № 693 (далі — Порядок № 693). Він набрав чинності 10.07.2021 р. і запроваджує такі правила її надання.

Надаємо за бажанням працівника

Ініціатором оформлення такої відпустки має бути сам працівник, адже це право, гарантоване йому законодавством. Якщо він такого бажання не виявив, то примусово відправити в таку відпустку не можна і, звісно ж, жодних штрафів для роботодавця за її невикористання працівником не може бути.

Визначаємо статус працівника

Відпустка при народженні дитини надається лише одній з таких осіб:

• чоловіку, дружина якого народила дитину;

• батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

• бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини (тобто повнолітньому рідному брату або сестрі), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю / одиноким батьком.

Перевіряємо документи

Відверто кажучи, це найпроблемніше місце в порядку надання такої відпустки. І як не намагався Уряд його врегулювати, питань залишилося все ж багато.

У Законі про відпустки зазначено, що така відпустка надається на підставі письмової заяви, а вже потім, після виходу у відпустку, протягом 30 календарних днів потрібно надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини.

З одного боку, на момент виходу у відпустку у працівника може ще не бути зазначених документів.

З іншого — як же пересвідчитися, чи має він узагалі право на таку відпустку?

Тож Порядок № 693 має інше бачення порядку надання таких документів (див. таблицю).

Документи для отримання відпустки

Статус працівника

Документи

Чоловік, дружина якого народила дитину

1) заява про надання відпустки;

2) документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини (тобто медичне свідоцтво про народження), або свідоцтво про народження дитини;

3) свідоцтво про шлюб

Батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі

1) заява про надання відпустки;

2) документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини;

3) довідка про реєстрацію місця проживання

Баба або дід, або інший повнолітній родич дитини (тобто повнолітній рідний брат або сестра), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати якої є одинокою (батько якої є одиноким)

1) заява про надання відпустки;

2) документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини;

3) заява одинокої матері (одинокого батька), в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною (дід, баба, повнолітні рідні брат або сестра). Одинокому батьку потрібно ще зазначити в заяві про невикористання ним такої відпустки;

4) для одинокої матері — копія витягу з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька дитини відповідно до ст. 135 СКУ або свідоцтво про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим. А для одинокого батька — свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою

Як бачите, Порядком № 693 батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, доведеться подавати ще й довідку про реєстрацію місця проживання. Очевидно, автори Порядку № 693 вважають, що якщо батьки дитини не перебувають у зареєстрованому шлюбі, але проживають разом, то місце їх реєстрації має збігатися. І саме цей факт має підтвердити зазначена довідка. Але сама довідка не містить такої інформації. Крім того, батьки можуть бути зареєстровані за різними адресами, але проживати разом.

На нашу думку, факт спільного проживання батько має підтвердити у своїй заяві. І як доказ того, що ця інформація правдива, він повинен надати довідку про реєстрацію свого місця проживання. Звісно, якщо працівник виявить бажання підтвердити цей факт ще й довідкою про місце реєстрації дружини, це було б чудово, але цього не вимагається Порядком № 693.

І це ще не все. Якщо протягом 3 місяців з дня народження дитини працівник встиг звільнитися та знову працевлаштуватися, потрібно додати ще й довідку про невикористання такої відпустки на попередньому місці роботи.

Отже, як бачите, паперового клопоту урядовці додали чимало.

Тривалість відпустки

Тривалість такої відпустки — не більше 14 календарних днів. Це фактично означає, що можна брати і меншу кількість днів, але навряд чи хтось із працівників виявить таке бажання. Ба більше, така відпустка надається одноразово і не підлягає поділу, тож «добрати» її залишок уже не вийде.

При цьому майте на увазі, що на тривалість відпустки не впливає кількість діточок у працівника. Тож якщо у новоспеченого татуся народилася двійня, тривалість такої відпустки не збільшуватиметься.

Святкові та неробочі дні не враховуємо

Така відпустка надається без урахування святкових та неробочих днів (ст. 73 КЗпП). Простіше кажучи, тут діють схожі звичні правила, як і з продовженням щорічної відпустки на святкові та неробочі дні.

Дотримуємося строків давності

За задумом законодавця, при наданні такої відпустки одночасно повинні виконуватися дві умови:

1) вона надається не пізніше ніж протягом 3 місяців з дня народження дитини;

2) має бути використана не пізніше 104-го дня з дня народження дитини.

Як бачите, фактично встановлено строки давності, після яких утрачається право на таку відпустку. Як же працюють ці вимоги на практиці?

Передусім для того, щоб визначити можливу кінцеву дату, з якої ще можна буде взяти таку відпустку, звернемося до ст. 2411 КЗпП:

ЦИТАТА

Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.

Наприклад, якщо дитина народилася 10 травня, то строк, протягом якого батько може піти у відпустку при народженні дитини, закінчується 10 серпня. Тобто з 10 серпня він ще може піти у відпустку, а з 11 серпня він втратить таке право.

Але не радимо відкладати все на останній день. Річ у тім, що потрібно ще виконати правило про її використання протягом 104 днів з дня народження дитини. Отже, відпустка має закінчитись 22 серпня. Виходить, якщо працівник вирішить її оформити з 10 серпня, то матиме право відпочити тільки 13 календарних днів.

Не компенсуємо

У разі якщо працівник не встиг використати таку відпустку протягом дозволеного законодавством часу, право на таку відпустку у працівника «згорає», а отже, і жодної грошової компенсації за неї не буде.

Оплачуємо відпустку

Така відпустка є оплачуваною. Про це прямо сказано в ст. 191 Закону про відпустки.

При цьому в Порядку № 693 чітко зазначено, що граничний строк виплати заробітної плати працівникам за час відпустки не може перевищувати трьох днів з дня її початку.

Як бачите, Порядок допускає можливість виплати відпускних після початку відпустки, а не як ми звикли — не пізніше ніж за три дні до її початку.

Це логічно, оскільки таку відпустку важко спланувати.

Але й тут не все так гладко. Як бачите, формулювання «з дня її початку» досить розпливчасте. Тож сподіваємося, що компетентні органи нададуть роз’яснення, включати день початку такої відпустки чи ні. Хоча в ст. 2411 КЗпП чітко прописано: якщо строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Тож якщо прямо слідувати цій нормі, виходить, що якщо працівник пішов у відпустку з 19.07.2021 р., відпускні йому належить виплатити не пізніше 22.07.2021 р.

Проте, оскільки в самій нормі зазначено «не пізніше трьох днів з дня її початку», то безпечніше було б не затягувати та виплачувати, наприклад, 21.07.2021 р, доки не з’являться офіційні роз’яснення.

Не вказано, і про які дні йдеться: календарні чи робочі. Якщо слідувати роз’ясненням як Мінсоцполітики, так і Мінекономіки, то для «звичайної» відпустки строк виплати відпускних — не пізніше ніж за три календарних дні до її початку (див. лист Мінсоцполітики від 02.10.2019 р. № 1432/0/206-19, лист Мінекономіки від 31.03.2020 р. № 3512-06/21620-07). Тож вважаємо, що цей підхід можна застосовувати і в цьому випадку.

Як бачите, довгоочікуваний Порядок хоча й був прийнятий для врегулювання питань надання відпустки при народженні дитини, але поки що запитань залишилося багато.

Тож рекомендуємо діяти обережно та за можливості не затягувати як із наданням відпустки, так і з виплатою відпускних.

 

Кучерова Оксана, юристка ТОВ «ФАКТОР-МЕДІА»

ОПЛАТА ПРАЦІ ЛИПЕНЬ, 2021/№ 14

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»коментарі
(2)
Ліда
24.07.2021
Що за дибілізм йобнуті ті дибіли що це придумали може щей з дітьми на роботу ходить я бажаю нашій владі щоб їхнім дітям і внукам такого життя.
Юля
24.07.2021
А заяву на таку відпустку теж потрібно подавати не пізніше, ніж за 14 днів до її початку?
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн