Інформація по темі "" | Публікації по тегу
17.06.24
3884 0
Друкувати
Обране

Відпустки держслужбовцям: сталі правила і нюанси-2024

Держслужбовцям надають щорічну основну відпустку збільшеної тривалості. Також вони мають право на додаткову відпустку за держстаж. Порядок використання цих видів відпусток у 2024 році має свої особливості. Розкажемо про усе це детальніше у нашій статті.

Щорічна основна відпустка

Тривалість відпустки. Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів (далі — к. дн.), якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки (ч. 1 ст. 57 Закону про держслужбу*).

Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Щорічна основна відпустка надається держслужбовцям за відпрацьований робочий рік. При цьому для них цей рік обчислюють з дня вступу (призначення) на посаду. Стосовно порядку надання щорічної основної відпустки держслужбовцям діють загальні правила, передбачені Законом про відпустки* та КЗпП.

Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Допомога на оздоровлення. Державним службовцям обов’язково надається грошова допомога при виході у щорічну основну відпустку. Хоча у назві цієї допомоги не зазначено, що вона надається саме на оздоровлення, але фактично вона має всі ознаки такого виду матдопомоги. Подією, у зв’язку з якою призначається грошова допомога, є щорічна основна відпустка. Це означає, що у разі виходу держслужбовця, наприклад, у щорічну додаткову відпустку або соціальну на дітей, грошову допомогу йому не виплачують.

Розмір грошової допомоги у 2024 році залежить від того, чи проведена у держоргані класифікація посад держслужби

Для держслужбовців держорганів, які провели класифікацію посад держслужби, у 2024 році грошова допомога виплачується у розмірі суми окладу, надбавок за вислугу років та ранг.

А для держслужбовцям держорганів, які не провели класифікацію посад держслужби, грошова допомога надається у розмірі середньомісячної зарплати. Детальніше про надання допомоги держслужбовцям читайте у статті «Допомога на оздоровлення в держорганах» // «Оплата праці», 2024, № 8.

Додаткова відпустка за стаж

Тривалість відпустки. Державні службовці мають право на додаткову відпустку за стаж державної служби. Її тривалість визначена ст. 58 Закону про держслужбу, а конкретний механізм надання — Порядком № 270*.

Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджений постановою КМУ від 06.04.2016 № 270.

Так, право на відпустку за стаж держслужбовець набуває після досягнення держстажу понад 5 років. Із цього моменту йому надається 1 к. дн. додаткової відпустки. Починаючи зі стажу держслужби понад 6 років її тривалість збільшується на один календарний день за кожний наступний рік. Але вона має свій максимум — 15 к. дн.

Наведемо тривалість додаткової відпустки за держстаж у таблиці нижче.

Тривалість додаткової відпустки за стаж держслужби

Стаж

держслужби

Тривалість

відпустки

Стаж

держслужби

Тривалість

відпустки

Більше 5 років

1 к. дн.

Більше 13 років

9 к. дн.

Більше 6 років

2 к. дн.

Більше 14 років

10 к. дн.

Більше 7 років

3 к. дн.

Більше 15 років

11 к. дн.

Більше 8 років

4 к. дн.

Більше 16 років

12 к. дн.

Більше 9 років

5 к. дн.

Більше 17 років

13 к. дн.

Більше 10 років

6 к. дн.

Більше 18 років

14 к. дн.

Більше 11 років

7 к. дн.

Більше 19 років і далі

15 к. дн.

Більше 12 років

8 к. дн.

   

Додаткова відпустка конкретної тривалості надається держслужбовцям після досягнення відповідного стажу держслужби (п. 3 Порядку № 270) .

Держстаж обчислюється на підставі ч. 2 ст. 46 Закону про держслужбу і Порядку № 229*. Цими нормами визначено час перебування на відповідних посадах, який зараховується до стажу держслужби, та інші періоди, коли держслужбовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах із держорганом.

Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою КМУ від 25.03.2016 № 229.

Також є певні періоди, за які не надається додаткова відпустка за стаж держслужби. Вони перелічені у п. 11 Порядку № 270. Так, додаткову відпустку не надають за час:

— перебування у відпустках без збереження зарплати;

— перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3, 6, 16, 18 років;

— за час навчання у закладі освіти, установі незалежно від форми власності, зокрема за кордоном, для підвищення рівня професійної компетентності з відривом від виробництва.

Нюанси надання. Додаткова відпустка за держстаж надається держслужбовцям одночасно із щорічною основною відпусткою або окремо від неї за згодою між держслужбовцем і керівником держслужби відповідно до затвердженого графіка відпусток (п. 5 Порядку № 270).

Додаткова відпустка за стаж держслужби належить до щорічних. Про це прямо зазначено у п. 4. Порядку № 270. Тому при наданні такої відпустки слід керуватись правилами надання щорічних відпусток. На це фактично вказує ст. 59 Закону про держслужбу.

Право на додаткову відпустку за держстаж у перший рік роботи настає після закінчення 6 місяців безперервної роботи в держоргані. Крім того, таку відпустку можна:

— поділити на частини (п. 6 Порядку № 270), відповідно основна безперервна частина щорічної відпустки (14 к. дн.) може надаватися з урахуванням додаткової відпустки;

— перенести або продовжити при настанні обставин, зазначених у п. 7 Порядку № 270;

— замінити грошовою компенсацією при виконанні умов, установлених ч. 4 ст. 24 Закону про відпустки.

«Особлива» та «ненормована» відпустки

У ст. 8 Закону про відпустки передбачено надання щорічних додаткових відпусток за особливий характер праці. До них належать відпустки:

— за роботу з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або в умовах підвищеного ризику для здоров’я (наприклад, відпустка за роботу на комп’ютері);

— за ненормований робочий день.

Але такі відпустки не належать працівникам, тривалість щорічних відпусток яких визначена іншими нормативно-правовими актами, а не Законом про відпустки. Про це зазначають фахівці Мінсоцполітики у своїх консультаціях (див. статтю «Відпустка за «комп’ютерну» роботу або відпустка за «ненормованість»: обирає працівник» // «Оплата праці», 2016, № 20).

Таким чином, щорічну додаткову відпустку за роботу із комп’ютером і за «ненормованість» не надають держслужбовцям.

Інші види відпусток

Держслужбовцям можуть надаватися інші види відпусток, передбачені Законом про відпустки. Звичайно, якщо вони мають на це підстави. Йдеться про навчальну відпустку, соціальні відпустки, відпустки без збереження зарплати та інші. Крім того, їм можуть надаватися відпустки, передбачені спеціальним законодавством (наприклад, «чорнобильська» відпустка).

Нюанси для 2024 року

У ст. 33 Закону про держбюджет-2024* встановлено, що у 2024 році відпустки, визначені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки, на які працівник держоргану набув право за останній відпрацьований робочий рік, мають бути використані ним до кінця 2024 року.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

У разі невикористання працівником держоргану відпусток йому в межах затверджених видатків на оплату праці відповідного держоргану має бути виплачено грошову компенсацію за всі дні невикористаної відпустки, на які він набув право за останній відпрацьований робочий рік.

Тож на цей рік законодавці встановили особливу умову, і вона повною мірою стосується держслужбовців. При цьому в зазначеній умові йдеться як про щорічну основну відпустку, так і додаткову відпустку за держстаж (остання належить до щорічних додаткових відпусток).

Однак найцікавіше питання: як визначити останній робочий рік? Давайте з’ясуємо.

Щорічна основна відпустка. Законом про держслужбу не визначено поняття «робочий рік». Водночас у ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки зазначено, що відпрацьований робочий рік для надання щорічної основної відпустки відлічується з дня укладення трудового договору. А у випадку держслужбовців — з дати призначення на посаду державної служби в держоргані.

Тож у контексті ст. 33 Закону про держбюджет-2024 щорічна основна відпустка за останній відпрацьований рік, це відпустка за той робочий рік, дата закінчення якого припадає на період з 01.01.2024 по 31.12.2024. Детальніше про визначення останнього робочого року читайте у статті «Відпустки працівників держорганів: враховуємо нюанси для 2024 року» // «Оплата праці», 2024, № 1.

Додаткова відпустка за стаж. Додаткова відпустка за стаж держслужби на відміну від щорічної основної надається не за відпрацьований робочий рік. Як вже було зазначено її тривалість залежить від стажу держслужби і право на її використання залежить від набуття відповідного стажу. Утім фахівці НАДС у роз’ясненні від 15.01.2024 № 177-р/з зазначають, що в 2024 році мають бути використані дні додаткової відпустки за стаж держслужби, що збільшився у держслужбовця у його робочий рік 2023–2024.

Чому фахівці НАДС додаткову відпустку за держстаж прив’язують до робочого року — невідомо. На наш погляд, тут слід орієнтуватись саме на календарний 2024 рік (з 01.01.2024 по 31.12.2024). Якщо протягом цього року держслужбовець досяг відповідного стажу держслужби, то саме додаткову відпустку за цей новий здобутий стаж йому і слід надати до кінця 2024 року.

Щодо порядку виплати компенсації у разі невикористання відпусток за останній рік, то наразі жодних роз’яснень від НАДС немає. За загальним правилом отримати компенсацію за невикористані щорічні відпустки без звільнення можна лише на умовах, визначених у ч. 5 ст. 24 Закону про відпустки. При цьому тривалість наданих працівнику відпусток має бути не менше 24 к. дн. Тобто працівник обов’язково повинен використати для відпочинку у відпустці 24 к. дн, а решту днів, за його бажанням, можна компенсувати грошима.

Можливо, виконуючи приписи ст. 33 Закону про держбюджет-2024, усі керівники держорганів забезпечать надання щорічних відпусток своїм працівникам до кінця 2024 року. Якщо наприкінці року все ж таки виникне необхідність компенсувати невідгуляну відпустку, то ми запитаємо у фахівців НАДС про те, як правильно це зробити. Ну а поки питання з компенсацією залишається відкритим.

ВИСНОВКИ

  • Державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 к. дн. з обов’язковою виплатою грошової допомоги.
  • Додаткова відпустка за стаж держслужби належить до щорічних. Тому при наданні такої відпустки слід керуватись правилами надання щорічних відпусток.
  • У 2024 році щорічна основна відпустка, на яку держслужбовець набув право за останній відпрацьований робочий рік, має бути використана ним до кінця 2024 року. Також мають бути використані дні додаткової відпустки за стаж держслужби, що збільшився у 2024 році.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×