Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.02.21
507 0
Друкувати
Обране

Вихідна допомога при звільненні: «принади» розрахунку

Оптимізація штатів… Звучить сучасно, але для працівників, яких скорочують, — болісно. Щоб якось скрасити цей момент, чинним законодавством для них передбачена гарантія у вигляді вихідної допомоги. Про правила нарахування вихідної допомоги та її оподаткування і йтиметься у цій статті.


Розмір вихідної допомоги

Якщо трудові відносини припиняються за ініціативою роботодавця, то, як правило, працівникам виплачується вихідна допомога. Нормами ст. 44 КЗпП передбачені її мінімальні розміри залежно від підстав звільнення працівників.

При цьому виплата вихідної допомоги при звільненні є обов’язковою. Її розмір у загальному випадку прив’язаний до середньомісячного заробітку. Наприклад, для деяких категорій працівників та залежно від підстав звільнення розмір вихідної допомоги встановлюється на рівні одного, двох, трьох або шести середньомісячних заробітних плат. Детальніше про розміри вихідної допомоги ви можете прочитати у статті «Вихідна допомога: коли, кому і скільки?» // «ОП», 2019, № 14.

Та найскладнішим моментом у її розрахунку є обчислення середньомісячного заробітку. Тому сьогодні ми зосередимося на його розрахунку.

Відправний момент розрахунку

Механізм обчислення середньомісячного заробітку для розрахунку вихідної допомоги закріплений Порядком № 100. Він проводиться з розрахунку виплат за останні 2 календарних місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (ч. 3 п. 2 Порядку № 100).

Розраховуючи вихідну допомогу при звільненні, саме місяць звільнення і є подією, на яку треба орієнтуватися. При цьому не має значення, звільнення відбувається у перший чи останній день місяця: орієнтир у будь-якому разі — це місяць звільнення. І, відштовхуючись від нього, визначаємо 2 календарних місяці розрахункового періоду.

Наприклад, в установі звільняють за скороченням штатів двох працівників: одного — 1 лютого 2021 року, а другого — 26 лютого 2021 року. Для обох працівників лютий є відправним моментом у визначенні розрахункового періоду для обчислення вихідної допомоги. Те, що другий працівник відпрацював повний місяць, не має значення. Лютий 2021 року до розрахунку вихідної допомоги не потрапить. У обох працівників для цілей нарахування вихідної допомоги при звільненні розрахунковим періодом будуть 2 календарних місяці, що передують місяцю звільнення: грудень 2020 року і січень 2021 року (якщо була зарплата за відпрацьований час).

Розрахунковий період

У п. 2 Порядку № 100 передбачено типові ситуації при визначенні розрахункового періоду для обчислення середньої зарплати:

1. Класична ситуація — розрахунковий період 2 календарних місяці, що передують місяцю звільнення.

2. У 2 місяцях, що передують звільненню, немає зарплати — попередні 2 календарних місяці.

3. У 4 місяцях, що передують звільненню, немає заробітку — розраховуємо середню зарплату виходячи з посадового окладу, але не менше МЗП.

Причини, з яких у розрахунковому періоді може не бути зарплати, також передбачені Порядком № 100. Це може бути відпустка без збереження зарплати, час простою не з вини працівника, відпустка для догляду за дитиною до 3 (6) років, час виконання державних і громадських обов’язків, щорічна і додаткова відпустки, відрядження, вимушений прогул, хвороба тощо.

Виплати розрахункового періоду

При обчисленні середньої зарплати за розрахунковий період, у тому числі за 2 календарних місяці, враховуються всі нараховані суми заробітку згідно із законодавством та умовами трудового договору, які стосуються робочого процесу. Наприклад, зарплата за відпрацьований час, надбавки, доплати, виробничі премії тощо.

Відповідно до п. 3 Порядку № 100:

— суми нарахованої зарплати (без виключень) враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо;

— премії та інші виплати, які виплачуються за 2 місяці або більш тривалий період, враховуються у розрахунковому періоді у частині пропорційно відпрацьованим дням за той місяць, за який вони нараховані.

До речі, про те, як включати премії до розрахунку середньої зарплати, ви можете прочитати у консультації «Премії в розрахунку середньої зарплати» // «ОП», 2021, № 1.

Виплати, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, перелічено в абзаці першому п. 4 Порядку № 100. І це переважно виплати, що носять разовий характер, не пов’язані напряму з робочим процесом, компенсаційні виплати.

Також додатково при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці, крім перелічених вище виплат, не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або по вагітності та пологах.

Розрахунок середньомісячної зарплати

Середньомісячна зарплата (ЗПсм) для визначення вихідної допомоги обчислюється шляхом множення середньоденної зарплати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (ч. 3 п. 8 Порядку № 100).

Якщо в розрахунковому періоді є заробіток, то середньоденна зарплата визначається діленням зарплати за фактично відпрацьовані протягом 2 календарних місяців робочі дні (ЗПф) на число відпрацьованих робочих днів (РДф) за цей період (ч. 1 п. 8 Порядку № 100).

Щоб визначити середньомісячне число робочих днів, потрібно кількість робочих днів за останні 2 календарних місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації (РДг) поділити на 2 (ч. 4 п. 8 Порядку № 100). Тож маємо таку формулу для розрахунку середньомісячної зарплати (див. рис. 1).

Рис. 1. Розрахунок середньомісячної зарплати, якщо є заробіток у розрахунковому періоді

Якщо ж у розрахунковому періоді немає зарплати або немає розрахункового періоду, то середньоденну зарплату розраховуємо виходячи із посадового окладу на дату звільнення (ПО).

Для цього подвійний розмір посадового окладу ділимо на кількість робочих днів згідно з графіком підприємства, установи, організації за умовний розрахунковий період (РДг). Це останні 2 календарних місяці, що передують місяцю звільнення.

Якщо посадовий оклад менший за МЗП, то у розрахунку візьме участь МЗП.

Зауважте! І посадовий оклад, і МЗП ураховуємо пропорційно зайнятості*.

* Як обчислити середню зарплату з розрахунку посадового окладу (МЗП), ми розповідавали у статті «Розрахунок середньої зарплати: коли застосовуємо мінімалку» // «ОП», 2021, № 2.

Наведемо на рис. 2 порядок розрахунку середньомісячного заробітку, якщо у розрахунковому періоді немає зарплати.

Рис. 2. Розрахунок середньомісячної зарплати, якщо у розрахунковому періоді немає заробітку

Якщо вихідна допомога виплачується у розмірі двох, трьох або шести середньомісячних зарплат, то розрахований розмір середньомісячної зарплати потрібно помножити на відповідний коефіцієнт.

Виплачується вихідна допомога звільненому працівнику в день його звільнення при остаточному розрахунку.

Оподаткування вихідної допомоги

Вихідна допомога при звільненні не належить до Фонду оплати праці. Про це прямо йдеться в п. 3.8 Інструкції № 5.

ЄСВ. Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці. Оскільки вихідна допомога при звільненні не входить до фонду оплати праці, то й підстав нараховувати ЄСВ на неї немає.

Також у п. 4 розд. 1 постанови № 1170**, яка містить перелік виплат, на які не нараховується ЄСВ, прямо зазначена вихідна допомога при припиненні трудового договору.

** Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Отже, ЄСВ на вихідну допомогу не нараховується.

ПДФО, ВЗ. Вихідну допомогу при звільненні не зазначено в ст. 165 ПКУ серед неоподатковуваних виплат. Для цілей нарахування ПДФО така допомога не є зарплатою, але є доходом. З неї утримується ПДФО як з інших доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ) за загальними правилами. Але ПСП до неї не застосовується, бо вихідна допомога не належить до «зарплатних» виплат, а ця пільга застосовується тільки до зарплати працівника (п.п. 169.2.1 ПКУ).

Також із суми вихідної допомоги обов’язково утримується військовий збір (пп. 1.2 і 1.7 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Долга Ірина

Оплата праці, лютий, 2021/№ 3

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.