Інформація по темі "" | Публікації по тегу
29.03.21
71 0
Друкувати
Обране

Забули про індексацію? Виправляємо ситуацію

Забули нарахувати працівнику індексацію заробітної плати? Тоді обов'язково донарахуйте її. До того ж чим швидше, тим краще. А от як правильно виправити ситуацію, як оформити та відобразити в обліку і звітності донарахування індексації, читайте у нашій статті.


Чому краще виправити?

Ненарахування індексації загрожує роботодавцю штрафом у двократному розмірі МЗП за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (абз. 5 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Причому до уваги беруть розмір «мінімалки», встановленої на момент виявлення порушення (на сьогодні — це 6000 грн). Тож якщо це випливе сьогодні, то за кожного «обділеного» працівника установі «світить» 12 000 грн штрафу.

Ба більше, покарати можуть і посадових осіб роботодавця. Адмінштраф за таке порушення становить від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КпАП).

І жодного тобі строку давності. Так-так, у разі порушення роботодавцем працеоплатного законодавства працівник може звернутися до суду з позовом про стягнення заробленої чесною працею зарплати. Обмеження за строком звернення у цьому випадку не діють (див. рішення КСУ від 15.10.2013 р. № 8-рп/2013).

Утім, ситуацію може врятувати ч. 6 ст. 265 КЗпП. Якщо ви виявили, обчислили і виплатили забуту індексацію, то цілком можливо, що вдасться уникнути притягнення до відповідальності. Головне — зробити це до початку перевірки Держпраці чи після у визначені приписом строки.

А як щодо адмінштрафу? Рішення про адмінвідповідальність приймають суди. Стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення порушення. А при триваючому правопорушенні — не пізніш як через три місяці з дня його виявлення (ст. 38 КпАП). Невиплату індексації доцільно розглядати як триваюче правопорушення1. Щоб його припинити, потрібно виплатити забуту індексацію. Якщо протягом цього часу до вас не завітає Держпраці, про адмінштраф можна забути.

1 Хоча іноді суди такі порушення визнають разовими (див. постанову Чутівського райсуду Полтавської обл. від 11.07.2019 р. у справі № 550/408/19 // reyestr.court.gov.ua/Review/82982413).

Як виправити?

Пропонуємо розглянути алгоритм виправлення на прикладі.

Приклад. Державний службовець (повна зайнятість) прийнятий до держоргану 21 грудня 2020 року. Базовий місяць — січень 2020 року. Індексація його зарплати не проводилася. Помилка виправляється у березні 2021 року.

Визначаємо суму індексації, право на яку мав працівник, але яка не була йому нарахована. Для цього потрібно:

1) знати базовий місяць для визначення суми індексації;

2) розрахувати коефіцієнт індексації, на який слід індексувати зарплату.

З урахуванням «базового» січня-2020 сума індексації зарплати у січні та лютому 2021 року становить 86,26 грн щомісячно. У грудні 2020 року працівник не мав права на індексацію. Отже, у березні 2021 року йому слід донарахувати індексацію за січень-лютий 2021 року у сумі 172,52 грн (86,26 грн + 86,26 грн).

Складаємо бухгалтерську довідку. У ній потрібно зазначити загальну суму індексації, що підлягає донарахуванню в місяці виправлення помилки. Водночас у бухдовідці слід навести суми індексації у розрізі місяців, за які їх розраховано.

Нарахування сум індексації зарплати нічим не відрізняється від нарахування заробітної плати. Тобто відображаємо цю операцію відповідно до п. 8.1 Типової кореспонденції: Дт 8011 (8111) — Кт 6511. І не забуваємо про нарахування ЄСВ на відповідну суму індексації (Дт 8012 (8112) — Кт 6313). Але такий порядок обліку діє, тільки якщо донараховуємо індексацію в межах одного звітного періоду (кварталу). Наприклад, у березні 2021 року нарахували загублену індексацію за січень-лютий цього року.

Гірше, якщо з виправленням помилки спізнилися. У разі нарахування індексації за попередній квартал (але в межах одного звітного року) доведеться коригувати результат виконання кошторису відповідного звітного періоду. Так, якщо індексацію за січень-лютий 2021 року донарахуємо у квітні цього року, маємо зробити такі записи: Дт 5511 — Кт 6511; Дт 5511 — Кт 6313.

У разі донарахування сум індексації за місяці попередніх років без коригування фінрезультату минулих років не обійтися. У такому разі відносимо суми індексації на зменшення сальдо субрахунку 5512 (Дт 5512 — 6511; Дт 5512 — 6313).

Натомість для обліку цих операцій не має значення, продовжує працівник свою трудову діяльність в установі на момент виправлення помилки чи ні. Головне — докласти максимум зусиль для виплати суми донарахованої індексації. Якщо це неможливо, перерахуйте належні працівнику суми на депозитний рахунок, відкритий у Казначействі. Надалі обліковуйте ці кошти на субрахунку 2315 «Рахунки для обліку депозитних сум».

Як оподатковувати та звітувати?

Суму донарахованої індексації включайте до бази нарахування ЄСВ того місяця, в якому виправляєте помилку.

При цьому застосовуйте правила нарахування ЄСВ, які діють у місяці нарахування забутої індексації.

ВАЖЛИВО!

Навіть якщо ви нараховуєте забуту суму індексації колишнім працівникам, на таку суму слід нараховувати ЄСВ. Адже це виплата за відпрацьований час (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ)

Також ця виплата увійде до бази оподаткування ПДФО та ВЗ того місяця, в якому вона фактично була нарахована. Застосовуємо ставки, діючі на момент нарахування.

Що стосується нової звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, то нарахування суми індексації за минулі періоди (за 2020 рік і раніше) не призводить до обов’язку коригувати звітність, подану за такі періоди. Відображайте її у звіті за той період, в якому індексацію було фактично нараховано та виплачено (йдеться про ПДФО та ВЗ).

І знову до умов нашого прикладу.

У такому разі установа має відобразити суму індексації в об’єднаній звітності за 1 квартал 2021 року.

Зокрема, суму донарахованої індексації потрібно показати таким чином:

у додатку 1 (ЄСВ) за березень — за найманими працівниками — у загальній сумі зарплати за березень 2021 року, за звільненими працівниками — з КТН 1 у графі 09 з розбивкою за місяцями, за які індексація нарахована;

у додатку 4 (ПДФО/ВЗ) за березень — за найманими працівниками — у загальній сумі зарплати за березень 2021 року з ознакою доходу «101», за колишніми працівниками — як дохід за березень з ознакою доходу «127».

Будз Володимир

Бюджетна бухгалтерія, березень, 2021/№ 12

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.