Як наприкінці року закрити закупівельний договір?
Для замовників-бюджетників закриття закупівельних договорів наприкінці року — справа звична. При вирішенні цього питання замовники мають дотримуватися вимог бюджетного та закупівельного законодавства. Далі про все по черзі.
Приписи закупівельного законодавства
Передусім замовнику слід зв’язатися з постачальником та узгодити подальший порядок дій. У цій ситуації найкращий для замовника варіант — унести зміни до договору. Звісно, це необхідно зробити до закінчення строку дії такого договору, тобто до 31.12.2022.
При цьому можливість унесення змін до істотних умов договору замовником у такій ситуації чітко передбачено п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону № 922*. Зокрема, такі зміни можуть бути пов’язані зі зменшенням обсягів закупівлі. Одна з причин — зменшення потреби в предметі закупівель (продуктах харчування).
* Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Отже, за таких умов сторони мають укласти додаткову угоду до договору про закупівлю на підставі п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону № 922.
Водночас застосовуючи таку підставу для внесення змін до договору, не забудьте:
1) оформити рішення (протокол) про внесення змін до договору;
2) оформити та надіслати постачальнику додаткову угоду до закупівельного договору, згідно з якою зменшуєте кількість товару та суму договору;
3) оприлюднити в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договору, а також безпосередньо зміни до договору (тобто додаткову угоду). Строк для оприлюднення таких документів — три робочих дні з дня внесення змін;
4) оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю. Такий обов’язок виникає у разі настання однієї з трьох підстав: закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання сторонами такого договору або його розірвання. Впоратися з цим завданням необхідно протягом 20 робочих днів із дня настання такої події.
Вимоги бюджетного законодавства
І насамперед замовнику слід орієнтуватися на норми Порядку № 309*. Зокрема, п. 2.9 передбачено, як зменшити зобов’язання за раніше укладеним закупівельним договором. Так, у разі зміни умов бюджетних зобов’язань розпорядник повинен подати до Казначейства:
— Реєстр бюджетних зобов’язань, зазначивши від’ємну суму змін бюджетних зобов’язань за договором. Тобто слід проставити суму укладеної додаткової угоди зі знаком мінус;
— додаткову угоду, яка підтверджує зменшення бюджетних зобов’язань за договором.
УВАГА!
Подати такі документи до Казначейства необхідно протягом семи робочих днів із дня укладання додаткової угоди
Як бачимо, грудень — дуже відповідальний місяць для замовників. Адже необхідно не тільки займатися плануванням закупівель на наступний рік, але й грамотно та вчасно закрити закупівельні договори поточного року.
Щиро бажаємо вам успішно впоратися з усіма викликами та завданнями!