Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.02.22
7641 0
Друкувати
Обране

Декларуємо земельний податок: особливості для бюджетників

Бюджетні установи є землекористувачами і, як наслідок, – платниками земельного податку. Але хоча бюджетні установи і є платниками цього податку, далеко не всі його сплачують. А все тому, що для бюджетників у ПКУ передбачено низку пільг зі сплати цього податку. Та це не привід розслаблятися, адже від подання податкових декларацій з плати за землю не звільняються юрособи, які мають право на пільги щодо сплати земельного податку або мають земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню. Тож заповнити та подати податківцям до 21 лютого цього року декларацію доведеться як ні крути. Як це зробити та що врахувати дізнаєтесь з цієї статті.

Хто є платниками земельного податку? 

Земельний податок – це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів

До платників цього податку належать (п. 269.1 ПКУ):

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
  • землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування;
  • платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Бюджетні установи мають право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без установлення строку (ч. 1, 2 ст. 92 ЗКУ). Тому вони належать до категорії постійних землекористувачів.

Підставами для нарахування земельного податку є (п. 286.1 ПКУ):

  • дані Державного земельного кадастру;
  • дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);
  • дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);
  • рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);
  • дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї).

Але є таки установи, які не мають документів, що підтверджують їх право на володіння і користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані. А раз нема документів, то до постійних землекористувачів таки установи не можна віднести.

Мінфін у ПК № 602 звернув увагу на те, що особу, права на земельну ділянку в якої не оформлені, не можна вважати платником земельного податку до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі. До цього моменту така особа не повинна сплачувати земельний податок. 

Пільги із земельного податку 

Хоча бюджетні установи є платниками земельного податку, далеко не всі його сплачують. Справа в тому, що для бюджетних установ ст. 282 ПКУ передбачено низку пільг зі сплати цього податку. Деталі – у таблиці. 

Вид пільги

Застосування пільги

Для бюджетних установ

(ст. 282 ПКУ)

Від сплати земельного податку звільняються, зокрема:

• дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

• державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення і відпочинку, а також дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади, які знаходяться на балансі неприбуткових підприємств, установ та організацій;

• державні та комунальні центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, центри фізичного здоров'я населення, центри з розвитку фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, дитячо-юнацькі спортивні школи, а також центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацькі спортивні школи і спортивні споруди всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів за земельні ділянки, на яких розміщені їх спортивні споруди

АТО-пільга

(п. 38.7 ПКУ)

Не нараховується та не сплачується земельний податок за земельні ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди

Місцеві пільги

(п. 284.1 ПКУ)

Ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, які сплачується на відповідній території, встановлюють ОМС.

У кожному конкретному випадку для уточнення наявності місцевої пільги слід звернутись до ваших ОМС або самостійно знайти їх рішення на офіційному сайті ДПСУ (tax.gov.ua/rishennya-mistsevih-rad-/)

Звільнені земельні ділянки 

(ст. 283 ПКУ)

Не підлягають оподаткуванню:

• земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;

• землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування;

• земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв

 

Зверніть увагу на п. 284.2 ПКУ. Ним передбачено, що якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. А у разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Важливо! Якщо ваша установа потрапила до пільговиків або ж ваші земельні ділянки звільнено від оподаткування, земподаток ви сплачувати не будете. Але це не привід не подавати звітність із цього податку. Тому що від подання податкових декларацій з плати за землюне звільняються юрособи, які мають право на пільги щодо сплати земельного податку або мають земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню.

Ексклюзивний матеріал для передплатників сайту
    Платне користування сайту передбачає:
  • доступ до новин, статтей, довідників
  • безлімітні завантаження всіх бланків
  • відсутність реклами
60
грн/
місяць
Вже сплатили? Увійти
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплати праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі