Інформація по темі "" | Публікації по тегу
18.10.21
392 0
Друкувати
Обране

Видалення зелених насаджень: як провести землекористувачу?

Бюджетна установа користується земельною ділянкою на праві постійного користування. Чи має вона право самовільно здійснити видалення зелених насаджень, розташованих на цій ділянці? Та як правильно відобразити в бухгалтерському обліку цю операцію?


Хто за що відповідає?

До об’єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об’єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об’єкти загального користування (ч. 1 ст. 23 Закону № 28071).

1 Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV.

Зелені насадження (деревна, чагарникова, квіткова та трав’яна рослинність природного і штучного походження), розташовані на цих земельних ділянках, є елементами об’єктів благоустрою (п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 2807). Для одержання достовірної інформації щодо кількісних ті якісних характеристик зелених насаджень у межах відповідного населеного пункту передбачено ведення їх обліку та складання реєстру за видами, складом та віком цих насаджень. Такий облік здійснюють відповідні ОМС (п.п. 14.1.3 Правил № 1052).

2 Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105.

Установи, яким надані земельні ділянки на праві власності чи на праві користування, мають забезпечувати благоустрій таких ділянок (ч. 1 ст. 24 Закону № 2807). Ба більше, охорона, утримання та відновлення зелених насаджень, розташованих на земельних ділянках, у т. ч. наданих у постійне користування, здійснюються за рахунок коштів землекористувачів. Видалення дерев, які виросли самосівом, також здійснюється за рахунок установ-користувачів. І це прямо передбачено ч. 2 ст. 28 Закону № 2807.

Отже, з обов’язками користувачів земельних ділянок визначились. А як щодо можливості самовільного видалення зелених насаджень? Зараз розповімо.

Загальний порядок видалення насаджень

Одразу зазначимо: самостійно вирішувати долю зелених насаджень, розташованих на територіях населених пунктів, не можна. Процедура видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населених пунктів чітко регламентована окремим нормативним документом — Порядком № 10453. Цей документ містить певні умови та заборони щодо видалення зелених насаджень.

3 Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджений постановою КМУ від 01.08.2006 № 1045.

УВАГА!

Самовільно знищувати дерева, кущі тощо на об’єктах благоустрою заборонено (п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону № 2807)

У разі нехтування цією забороною загрожує притягнення до адмінвідповідальності. Зокрема, за знищення або пошкодження зелених насаджень передбачено накладання штрафу на посадових осіб у розмірі від 510 до 850 грн (ст. 153 КпАП).

Виняток — насадження, які виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв (ч. 1 ст. 28 Закону № 2807). Їх можна видаляти без будь-якого погодження з компетентним органом.

До відома: жодних заборон щодо обрізання зелених насаджень (формувального, санітарного й омолоджувального) чинне законодавство не містить.

Випадки видалення

Нормами Порядку № 1045 передбачено випадки, коли проводиться видалення зелених насаджень (п. 2 Порядку № 1045). Зокрема, така процедура може здійснюватися у разі:

• будівництва об’єкта архітектури з отриманням відповідних дозвільних документів;

• знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш ніж 5 см;

• ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;

• відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;

• проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;

• досягнення деревом вікової межі;

• провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;

• ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Хто приймає рішення?

Стандартна процедура видалення зелених насаджень здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі — компетентний орган) (абз. 1 п. 3 Порядку № 1045). Безпосередньо видалення дерев проводиться на підставі дозвільного документа — ордера на видалення зелених насаджень (далі — Ордер). Та з цього правила є винятки, коли Ордер не потрібен. Але про це дещо згодом.

Для отримання Ордера установа має звернутися до компетентного органу із заявою про видалення зелених насаджень (абз. 1 п. 4 Порядку № 1045).

До відома: видалення зелених насаджень у зв’язку з будівництвом об’єктів архітектури відбувається на підставі наявних дозвільних документів, зазначених у ст. 34, 35 — 37 Закону № 30384.

4 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI.

Як отримати Ордер?

Після надходження заяви компетентний орган має провести процедуру розгляду та прийняття рішення щодо видалення зелених насаджень, яка встановлена п. 4 Порядку № 1045. Розглянемо цю процедуру покроково.

Компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості.

У 5-денний строк після затвердження комісія визначає стан зелених насаджень та їх відновну вартість.

Комісія складає Акт обстеження насаджень, що підлягають видаленню (далі — Акт), та визначає відновну вартість зелених насаджень.

Голова комісії у 5-денний строк готує проєкт рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень.

Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проєкту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення.

Наступного дня заявнику видається копія рішення для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості компетентний орган видає Ордер.

Майте на увазі: сплата відновної вартості зелених насаджень проводиться не завжди (п. 6 Порядку № 1045). Зокрема, відновну вартість зелених насаджень сплачувати не потрібно у випадках: ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації; досягнення деревом вікової межі; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більше ніж 5 см тощо. Повний перелік випадків, коли можна не сплачувати відновну вартість, наведено у п. 6 Порядку № 1045 (ср. USER_SHOW_ID).

Коли Ордер НЕ потрібний?

Дійсно, є «нестандартні» випадки, коли «стандартна» процедура не застосовується. Тобто отримувати Ордер установі не потрібно. Втім, взагалі без дозвільних документів не обійтися. У яких саме випадках для видалення зелених насаджень не потрібен Ордер та який документ знадобиться натомість, показано у таблиці нижче.

Порядок видалення зелених насаджень без отримання Ордера

Випадки видалення зелених насаджень

Підстава для видалення

Дозвільні документи для видалення

Виконання підготовчих і будівельних робіт на об’єктах

абз. 3 п. 3 Порядку № 1045

Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, дозвіл на виконання будівельних робіт (ст. 35 — 37 Закону № 3038)

Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев

п. 7 Порядку № 1045

Акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за формою, наведеною у додатку 1 до Методики № 1275

У процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації

п. 8 Порядку № 1045

Стан зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян чи майну громадян або юридичних осіб

Видалення насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі

п. 9 Порядку № 1045

Рішення балансоутримувача території

5 Методика визначення відновної вартості зелених насаджень, затверджена наказом Мінрегіону від 12.05.2009 № 127.

Важливо: видалення зелених насаджень у процесі ліквідації стихії або у разі, коли є загроза життю, здійснюється негайно з подальшим оформленням Акта.

Видалення дерев у бухобліку

Видалення зелених насаджень належить до робіт з капітального ремонту об’єктів благоустрою зеленого господарства (абз. 2 п.п. 13.1.1 розд. 13 Правил № 105). У свою чергу, останніми вважаються об’єкти благоустрою, на території яких розташовані зелені насадження. Тобто йдеться про земельні ділянки. Тож якщо ви обліковуєте земельну ділянку, отриману на праві постійного користування, як окремий об’єкт ОЗ, тоді видалення зелених насаджень, розташованих на цій ділянці, слід розглядати як капремонт цього об’єкта. Та в будь-якому разі за правилами бухобліку ці витрати підлягають списанню на витрати відповідного звітного періоду (п. 2 розд. ІІІ НП(С)БО 121). Тому вартість робіт з видалення зелених насаджень відображаємо за субрахунком 8013.

Облік деревини

Деревину, отриману після видалення зелених насаджень, потрібно оприбуткувати. Зокрема, є два варіанти оприбуткування деревини:

1) для подальшого використання для потреб установи (абз. 1 п. 5 розд. VI НП(С)БО 121). Так, відображаємо деревину залежно від запланованих напрямів її використання: за субрахунком 1513 — як будматеріали для поточного ремонту; за субрахунком 1514 —для опалення установи; за субрахунком 1517 — як сировину для власної переробки.

Пам’ятайте: не пізніше останнього робочого дня звітного місяця на суму оприбуткованої деревини, залишеної для потреб установи, слід подати до Казначейства Довідку про надходження у натуральній формі за кодом доходів 25010200;

2) для подальшої реалізації (абз. 2 п. 5 розд. VI НП(С)БО 121). Деревину, яку установа планує продати (як дрова, сировину для переробки тощо) сторонній фіз- чи юрособі, слід зараховувати на субрахунок 1518 або 1815.

На суму фактичних надходжень від реалізації деревини вносимо зміни до кошторису за спецфондом. Кошти від реалізації дров відображаємо за кодом доходів 25010400.

Приклад. У жовтні 2021 року бюджетною установою здійснено видалення зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці (ділянка обліковується у складі ОЗ). Ордер на видалення зелених насаджень отримано. Підстава для видалення — дерева досягли вікової межі.

Роботи з видалення дерев виконувала підрядна організація. Загальна вартість робіт — 6000 грн. Розрахунок проведено на підставі Акта виконаних робіт за КЕКВ 3132 (п.п. 1 п.п. 3.1.3.2 Інструкції № 333).

Після видалення зелених насаджень установа оприбуткувала деревину для подальшої реалізації. Комісією установи визначено вартість деревини на рівні 910 грн та зафіксовано в акті оцінки матеріальних цінностей. Кошти за реалізовану деревину у сумі 910 грн надійшли на спеціальний реєстраційний рахунок установи.

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума, грн

№ м/о

дебет

кредит

Оплата робіт з видалення зелених насаджень

1

Отримано асигнування на проведення робіт з видалення зелених насаджень

2313

7011

6000

2

2

Відображено видатки на видалення зелених насаджень

8013

6211

6000

6

3

Перераховано кошти підрядній організації

6211

2313

6000

2, 6

Оприбуткування деревини та її реалізація

1

Оприбутковано деревину, отриману після видалення зелених насаджень

1815

7211

910

14

Водночас відображено:

• дохід від оприбуткування деревини

2313

2117

910

3, 4

• касові видатки

2117

2313

910

3, 4

2

Списано собівартість реалізованої деревини

8211

1815

910

13

3

Нараховано дохід від реалізації

2111

7211

910

4, 14

4

Надійшли кошти від реалізації

2313

2111

910

3, 4

Вежичаніна Світлана

Бюджетна бухгалтерія, жовтень, 2021/№ 39

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.