Інформація по темі "" | Публікації по тегу
20.09.21
166 0
Друкувати
Обране

Довідка -> лікарняний: чи оплачувати після звільнення?

Працівник хворів із 10 по 20 серпня 2021 року. Через відсутність бланків лікарняних листів йому видали довідку про тимчасову непрацездатність. 31.08.2021 р. працівник звільнився, а 07.09.2021 р. приніс лікарняний (замість довідки). Чи оплачувати такий листок непрацездатності?


Так, безумовно. Такий лікарняний лист потрібно оплатити.

Відсутністю бланків паперових лікарняних нікого не здивувати. Цього можна буде уникнути після повного переходу на електронні листки непрацездатності. Деталі — у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 33, с. 19 — 25.

Наразі маємо відлуння перехідної моделі: на папері досі оформлюють, зокрема, продовження раніше виданих паперових лікарняних листів. І все ще проводять заміну довідок про тимчасову непрацездатність на «справжні» лікарняні. Тож розглянемо, як діяти роботодавцю у разі, коли працівник приніс лікарняний заміcть довідки після звільнення.

Довідка

Довідка про тимчасову непрацездатність — це такий собі замінник бланків листків непрацездатності на випадок їх відсутності. Хоча формально законодавством не передбачено можливість заміни довідкою «справжнього» лікарняного. Але такий вихід із ситуації свого часу запропонували МОЗ та ФСС (див. лист МОЗ від 20.07.2006 р. № 3.07 та лист ФСС з ТВП від 28.07.2006 р. № 01-16-1634).

Довідка складається у довільній формі. Проте вона повинна містити порядковий номер, дату видачі та всі інші реквізити, що вносяться до бланка листка непрацездатності відповідно до Інструкції № 5321. Серед них, зокрема, такі:

1 Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС від НВ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

• випадок тимчасової непрацездатності — «первинний» чи «продовження»;

• найменування та місцезнаходження закладу охорони здоров’я;

• прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного (повністю);

• місце роботи: найменування та місцезнаходження установи (повністю);

• причина непрацездатності;

• термін тимчасової непрацездатності;

• дата (літерами) виходу на роботу із зазначенням посади та прізвища лікаря, які засвідчуються його підписом та печаткою медзакладу «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності зазначається «Продовжує хворіти».

ВАЖЛИВО!

Довідка не є підставою для оплати періоду непрацездатності

Така довідка лише підтверджує, що працівник дійсно хворів, а не прогулював роботу. Наразі єдиною підставою для оплати періоду непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності або його копія у разі оплати допомоги сумісникові. Це прямо передбачено ч. 1 ст. 31 Закону № 11052.

2 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Призначати оплату лікарняних можливо лише після обміну довідки на листок непрацездатності встановленого зразка.

Звільнення

Працівник звільнився, так і не дочекавшись обміну довідки на лікарняний. А вже після звільнення приніс листок непрацездатності. Такий лікарняний обов’язково має бути оплачений. Адже допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФСС виплачується починаючи з шостого дня непрацездатності незалежно від звільнення працівника у період втрати працездатності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця також потрібно оплатити, якщо вони припадають на період по дату звільнення включно.

У ситуації нашого читача саме так і є: працівник перебував у трудових відносинах з установою у період своєї тимчасової непрацездатності. Отже, листок непрацездатності повністю підлягає оплаті: перші п’ять днів — за рахунок роботодавця, наступні шість днів — за рахунок ФСС.

Зауважимо: законодавство не передбачає «імунітету» на оплату перших п’яти днів хвороби за рахунок роботодавця незалежно від звільнення працівника в період непрацездатності, як це передбачено для допомоги від ФСС.

Отже, якщо працівника звільнено у період перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, роботодавець оплачує лише ті дні хвороби, які припадають на період перебування у трудових відносинах. А починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності надається допомога від ФСС.

Наприклад, якщо б за умовами ситуації, що розглядається, звільнення працівника припало на 13.08.2021 р., потрібно було б діяти так:

• за 10 — 13 серпня — виплатити лікарняні за рахунок роботодавця;

• за 15 — 20 серпня — виплатити допомогу, отриману від ФСС.

Порушення строків розрахунку

Лікарняні виплачено пізніше дня звільнення — чи не буде це порушенням ст. 116 КЗпП? Ні, жодного порушення у цьому немає. А відтак наслідки, передбачені ст. 117 КЗпП (виплата середнього заробітку за час затримки), роботодавцю не загрожують.

У цьому разі лікарняні за рахунок установи нараховуйте і виплачуйте пізніше дня звільнення, але у найближчий строк для виплати зарплати. А допомогу від ФСС — після надходження на окремий рахунок суми коштів, зазначеної у заяві-розрахунку.

Оподаткування

УВАГА!

На суму оплати лікарняного листа, нараховану працівникові після його звільнення, ЄСВ не нараховуємо

Причина проста: на момент нарахування лікарняних колишній працівник вже не перебуває у трудових відносинах з установою. А виплата після звільнення потрапляє до бази нарахування ЄСВ, тільки якщо вона нарахована за відпрацьований час.

Лікарняні не є такою виплатою. Отже, ЄСВ на них не нараховуємо. Відповідно до додатка Д1 Об’єднаного звіту вони не потраплять.

А ось ПДФО та ВЗ обов’язково потрібно утримати. У додатку 4ДФ такі «запізнілі» лікарняні відображайте з ознакою доходу «127».

Жиленко Катерина

Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2021/№ 35

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цекоментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.