Інформація по темі "" | Публікації по тегу
08.07.21
4606 0
Друкувати
Обране

Працівник іде у відпустку: шукаємо заміну

Дар’я Кравченко
Дар’я Кравченко експертка з питань оплати праці журналу "Оплата праці"
Відпускна пора у розпалі. Працівники по черзі йдуть відновлювати сили. А ось у роботодавця, навпаки, проблема — ким замінити тимчасово відсутнього співробітника? Як таку заміну оформити? І найголовніше — як оплатити? Відповіді на ці запитання шукайте в сьогоднішній статті.


 

Варіанти заміни

У період, коли працівник тимчасово відсутній на своєму робочому місці (наприклад, як у нашому випадку — перебуває у відпустці), його обов’язки можна перекласти на інших співробітників. Із цією метою використовують такі форми організації праці:

 • виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника;
 • тимчасове заступництво (заміщення).

Зауважте!

Такі форми, як суміщення професій (посад) і розширення зони обслуговування, збільшення обсягу виконуваних робіт, у цьому випадку не підходять.

Їх застосовують, якщо працівників треба «навантажити» додатковими обов’язками за вакантною посадою.

Ну а якщо працівник пішов у відпустку надовго, тоді на цей період доцільно укласти строковий трудовий договір або з працівником підприємства, або із сторонньою особою.

Про нюанси кожного із зазначених способів заміни відпускника поговоримо далі.

Виконання обов’язків

Особливості. Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника передбачає, що інший працівник разом зі своєю основною роботою, передбаченою трудовим договором, виконуватиме протягом робочого дня (робочої зміни) обов’язки тимчасово відсутнього працівника (ст. 105 КЗпП і п. 2 постанови № 1145*).

Постанова Радміну СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.81 р. № 1145.

Зверніть увагу: працівник, який заміняє:

 • на час виконання чужої роботи — не звільняється від своєї основної роботи, яка передбачена його трудовим договором;
 • виконує додаткові обов’язки протягом робочого дня (зміни) з дотриманням нормальної тривалості робочого часу, встановленої КЗпП.

Тому, обираючи працівника на таку роль, обов’язково врахуйте:

 • його професійну підготовку і рівень знань;
 • наявність часу у такого працівника для виконання додаткових обов’язків.

Зазвичай на цю роль підходять колеги відсутнього працівника або його керівник (заступник керівника).

Оформляємо. Оскільки роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором (ст. 31 КЗпП), перш ніж «навантажити» працівника додатковими обов’язками, отримайте від нього заяву про згоду виконувати додатковий обсяг робіт. На підставі заяви керівник видає наказ (розпорядження), в якому зазначає:

 • посаду (професію), за якою працівник виконуватиме додаткову роботу;
 • перелік функцій, які тимчасово повинен виконувати працівник;
 • період їх виконання і конкретні обсяги;
 • розмір установленої доплати.

Із наказом обов’язково ознайомте працівника під підпис.

При цьому записи про виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника не доведеться:

 • ані вносити в особову картку № П-2;
 • ані відображати в табелі обліку використання робочого часу (табелюйте працівника тільки за його посадою).

Увага!

Якщо умова про виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника від самого початку прописана в посадовій інструкції працівника, який його замінятиме, то заява про згоду на виконання додаткової роботи від співробітника не знадобиться.

Не треба буде видавати й окремий наказ.

Оплачуємо. За виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника працівникові, який заміняє, належить доплата (ст. 105 КЗпП).

Вона не встановлюється лише в одному випадку — якщо умова про виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника від самого початку прописана в посадовій інструкції працівника, який замінятиме.

Для роботодавців, на яких поширюється Генеральна угода на 2019 — 2021 роки**, розмір доплати становить до 100 % тарифної ставки (окладу, посадового окладу) відсутнього працівника.

** Генеральна угода про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 — 2021 роки від 14.05.2019 р.

Конкретний розмір доплати (у рамках установленого Генугодою) кожен роботодавець визначає в колективному договорі. Причому розмір доплати може бути встановлений не лише у фіксованому розмірі, але й у процентному співвідношенні до тарифної ставки, окладу відсутнього працівника, або у вигляді «вилки». В останніх двох випадках безпосередній розмір доплати прописується в наказі про доручення працівникові виконувати обов’язки тимчасово відсутнього працівника.

ВАЖЛИВО!

Якщо розмір доплати не прописаний у колективному договорі, шукайте його в іншому локальному документі (наприклад, у Положенні про оплату праці) або ж прописуйте в самому наказі про покладання обов’язків відсутнього працівника.

Для підприємств, які при укладенні Генеральної угоди не були представлені уповноваженими представниками ні з боку власника, ні з боку профспілки, обов’язковими є розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, які зафіксовані в колективному договорі або Положенні про оплату праці.

Бюджетники. У бюджетній сфері доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюється в розмірі до 50 % посадового окладу, тарифної ставки:

а) працівникам бюджетних установ, закладів і організацій (п. 3 постанови КМУ від 30.08.2002 р. № 1298);

б) держслужбовцям (ст. 52 Закону про держслужбу);

в) працівникам, які виконують функції з обслуговування держорганів (п. 3 Умов оплати праці, затверджених постановою КМУ від 18.01.2017 р. № 15).

Але є серед них і ті, яким доплата взагалі не належить. Це:

 • керівники бюджетних установ, закладів і організацій, їх заступники, а також керівники структурних підрозділів цих установ, закладів і організацій, їх заступники;
 • особи, які виконують обов’язки керівника і заступників керівника самостійного структурного підрозділу, а також керівники управлінь, їх заступники, керівники структурних підрозділів управлінь та їх заступники.

А ось працівникам ОМС за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника виплачується різниця між фактичним посадовим окладом тимчасово відсутнього керівника (без урахування надбавок і доплати) і посадовим окладом працівника, що виконує його обов’язки (п.п. «г» п. 2 постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268).

Виняток становить заступник, що виконує обов’язки тимчасово відсутнього керівника. Йому доплата взагалі «не світить».

Тимчасове заступництво

Особливості. Тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обов’язків за відповідальнішою посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це пов’язано з розпорядчими функціями, працівником, який працює в тій же установі, організації (абзац перший п. 1 Роз’яснення № 30/39***, лист Мінсоцполітики від 21.07.2011 р. № 590/13/84-11).

*** Роз’яснення Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.65 р. № 30/39.

Тому, обираючи працівника на цю роль, врахуйте, що йому (тимчасово виконуючому обов’язки) в період заступництва доведеться:

 • виконувати виключно чужі (!) обов’язки (обов’язки керівника). Тому такий працівник повинен мати відповідну кваліфікацію і знання. Зазвичай це заступник або помічник керівника;
 • працювати за графіком роботи керівника.

Водночас у цей період за ним зберігається посада, на яку він прийнятий згідно з трудовим договором.

Оформляємо. Рішення про призначення працівника тимчасово виконуючим обов’язки за відповідною посадою приймає керівник підприємства, установи, організації.

Проте радимо все-таки отримати від працівника заяву з проханням призначити його тимчасово виконуючим обов’язки. І вже на підставі такого документа оформити наказ (розпорядження) про призначення його тимчасово виконуючим обов’язки.

Обов’язково ознайомте працівника з наказом під підпис.

Записи про тимчасове заступництво не треба вносити:

 • ані в особову картку № П-2;
 • ані в табель обліку використання робочого часу.

Оплачуємо. За період тимчасового заступництва працівникові, що заміняє, виплачують доплату у розмірі різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом (без персональної надбавки) працівника, якого він заміщає (абзац другий п. 1 Роз’яснення № 30/39).

Увага! Не мають права на таку доплату:

 • штатні заступники керівника або його помічники (за відсутності посади заступника) у разі, якщо вони тимчасово заміщають такого керівника;
 • головні інженери підприємств у період тимчасового заміщення керівника.

А все тому, що посадовою інструкцією таких працівників зазвичай передбачається виконання обов’язків керівника у разі його відсутності. І за виконання цих обов’язків вони отримують відповідну зарплату.

Хоча госпрозрахункові підприємства мають повне право в колективному договорі передбачити виплату різниці в окладах і штатним заступникам, і помічникам керівника (ст. 13 КЗпП, ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 р. № 3356-XII).

Окрім доплати, працівникові, який заміщає, нараховуються і виплачуються (лист Мінсоцполітики від 21.07.2011 р. № 590/13/84-11):

 • премії (на умовах і в розмірах, установлених за посадою працівника, якого він заміщає). Зверніть увагу: премія нараховується і на посадовий оклад працівника, який заміщає, і на різницю в окладах;
 • доплати і надбавки (наприклад, надбавка за вислугу років або надбавка за високі досягнення в праці).

А що робити, якщо відпустка у працівника «затягується»?

Строковий трудовий договір

Уявіть ситуацію:

 • у працівника накопичилася відпустка за декілька років, і він вирішив повністю нею скористатися;
 • працівник захворів під час відпустки (потрібно тривале відновлення);
 • після щорічної відпустки працівник узяв ще й відпустку за свій рахунок.

Що робити тоді? Відповідь проста — укласти строковий трудовий договір (ст. 23 КЗпП). З ким?

img 1 Із працівником підприємства, який у вільний від основної роботи час виконуватиме обов’язки відпускника.

Укладаємо з ним строковий трудовий договір на умовах роботи за сумісництвом. Тільки пам’ятайте, що:

 • законодавством установлені тимчасові обмеження на роботу за сумісництвом для працівників, фахівців, службовців державних підприємств, установ і організацій;
 • не мають права працювати за сумісництвом керівники державних (комунальних) підприємств, їх заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій) та їх заступники (за винятком нaукової, викладацької, медичної, творчої діяльності).

Більше про те, що це за обмеження й для кого вони працюють, — читайте у статті «Сумісництво: обмеження та заборони» // спецвипуск «ОП», 2019, № 24/1.

Ну а якщо на підприємстві немає працівника з відповідною кваліфікацією, який би замінив відпускника?

img 2 Із тимчасовим працівником (не є працівником підприємства).

Укладаємо з ним строковий трудовий договір терміном до 4 місяців. Тільки у такому разі на нього поширюватимуться норми Указу № 311****.

**** Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.74 р. № 311-IX (діє в частині, що не суперечить Конституції та законодавству України).

Тобто:

 • йому не треба буде встановлювати строк випробування (п. 4 Указу № 311);
 • він зможе звільнитися достроково, попередивши роботодавця усього лише за три дні (п. 5 Указу № 311);
 • йому буде надана відпустка пропорційно відпрацьованому часу (чи буде виплачена відпускна компенсація при звільненні) (п. 10 Указу № 311);
 • після закінчення дії строковового договору роботодавець зобов’язаний буде надати йому іншу роботу (якщо працівник належить до пільгової категорії — див. у ст. 184 КЗпП).

Увага!

Якщо працівника прийняли на строк, що перевищує 4 місяці, то з ним слід укласти звичайний строковий трудовий договір (ч. 2 ст. 23 КЗпП).

Але як укласти строковий трудовий договір, якщо його строк заздалегідь невідомий? Усе просто. Річ у тому, що строк трудового договору може визначатися не лише конкретним періодом, але й часом настання певної події (п. 7 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.92 р. № 9). Наприклад, поверненням на роботу працівника з відпустки. Тоді днем, коли слід розірвати договір, буде день напередодні дня, коли працівник виходить із відпустки.

Попереджаємо! Якщо тимчасового працівника не звільнити в останній день відпустки основного працівника, то строковий трудовий договір вважатиметься продовженим на невизначений строк (ст. 391 КЗпП). Тоді розпрощатися з тимчасовим працівником буде складніше.

ОПЛАТА ПРАЦІ ЛИПЕНЬ, 2021/№ 13

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»коментарі
(0)
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
 • доступ до новин, статей, довідників
 • безлімітні завантаження бланків
 • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн