Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.04.18
38810 20
Друкувати
Обране

Аванс виплачувався працівникові в неповному розмірі: в якій сумі загрожує штраф?

Чинним законодавством, а саме ст. 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено, що зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

ОПЛАТА ПРАЦІ Квітень , 2018/№ 8

 ОПЛАТА ПРАЦІ

 

Розмір зарплати за першу половину місяця не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

А що буде, якщо роботодавець виплатить аванс у неповному розмірі? Чим це загрожує роботодавцеві?

Із цим запитанням наша редакція звернулася відразу до двох відомств — Мінсоцполітики і Держпраці.

Фахівці цих відомств у відповіді розійшлися.

Так, за таке порушення роботодавцеві загрожує, на думку:

— Мінсоцполітики — штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати* (на сьогодні 3723 грн. x 3) — за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством, більш ніж за один місяць, виплату їх в неповному обсязі (абзац третій ч. 2 ст. 265 КЗпП);

* Нагадаємо, що при визначенні суми штрафу за ст. 265 КЗпП розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виявлення порушення. — Прим. ред.

— Держпраці — штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого вчинено порушення, — за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці (абзац четвертий ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Зазначимо, що думки цих відомств розходяться вже не вперше**. І, на жаль, у цьому випадку ми не згодні з обома. Далі пояснимо чому і розпочнемо з висновку Держпраці.

** Наприклад, можна згадати їх нещодавню розбіжність позиції в граничних строках накладення штрафів за ст. 265 КЗпП: Держпраці наполягала, що будь-яких обмежень для накладення таких штрафів немає (див. лист від 29.12.2017 р. № 12291/4/4.1-ДП17 // «ОП», 2018, № 7, с. 6), у той час як на думку Мінсоцполітики такий строк повинен обмежуватися 1095 днями (див. лист від 05.01.2018 р. № 8/0/22-18/134 // «ОП», 2018, № 4/1, с. 5)— Прим. ред.

Спершу зазначимо, що штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати накладається за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. Строго кажучи, в законодавстві немає визначення терміна «мінімальні гарантії в оплаті праці». Водночас у ст. 11 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР(далі — Закон про оплату праці) зазначено, що мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою. Фактично — за буквою закону — ця норма прив’язує термін «мінімальні гарантії в оплаті праці» лише до мінімальних розмірів ставок (окладів) заробітної плати.

Але! У ч. 1 ст. 12 Закону про оплату праці міститься також і інший термін «мінімальні державні гарантії» — і навіть наводиться їх склад — це норми і гарантії, передбачені як ч. 1 ст. 12 Закону про оплату праці (до речі, в ній про аванси працівникам немає ні слова), так і КЗпП. Зазначимо, що у питанні відповідальності за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці Держпраці традиційно (у тому числі, на офіційних сайтах своїх місцевих управлінь) посилається саме на ст. 12 Закону про оплату праці. Так само це відомство говорить і в листі, що коментується. Такий підхід чиновників пояснити можна — адже посилання на КЗпП в ст. 12 Закону про оплату праці дозволяє їм істотно розширити перелік підстав для застосування штрафу в десятикратному розмірі мінімальної зарплати. Але, на жаль, він не відповідає ні законодавству, ні здоровому глузду.

По-перше, як ми вже зазначали, штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати застосовується за недотримання саме мінімальних гарантій в оплаті праці, а не мінімальних державних гарантій. Це різні терміни, і будь-які аналогії тут недоречні.

По-друге, якщо і говорити про аналогії, то можна згадати висновок Держпраці з питання заниження суми індексації. У ньому чиновники пояснили, що якщо індексація нараховується, але в неправильному розмірі, то штраф застосовується не в десятикратному розмірі МЗП, а лише у розмірі однієї мінімальної зарплати — як за інше порушення трудового законодавства (абзац 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП) (див. статтю «Штраф за заниження суми індексації працівникові» сьогоднішнього номера). Враховуючи це, аналогічний підхід Держпраці слід було б застосувати і щодо авансів у заниженому розмірі.

По-третє, якщо виходити з позиції Держпраці і використати як підставу ст. 12 Закону про оплату праці, то під порушення мінімальних гарантій в оплаті праці підпадає практично будь-яке порушення КЗпП. Водночас законодавець у ст. 265 КЗпПспеціально розмежував порушення на різні види і передбачив за них різні санкції. При цьому, оскільки таке порушення, як заниження суми авансу працівникові, не виділено в ст. 265 КЗпП окремо, за нього, на нашу думку, штраф повинен накладатися у розмірі однієї мінімальної заробітної плати — як за інше порушення трудового законодавства (див. також вище аналогію з неправильно визначеною сумою індексації). Зазначимо, що така логіка зустрічається також у судовій практиці: зокрема, Харківський апеляційний адміністративний суд в ухвалі від 16.01.2018 р. по справі № 816/1758/17, проаналізувавши склад ст. 11 і 12 Закону про оплату праці, дійшов висновку, що доплата за шкідливі умови праці не належить до мінімальних гарантій в оплаті праці (оскільки не названа в ст. 12 Закону), а тому якщо вона не виплачується, штраф застосовується у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

По-четверте, наскільки нам відомо, фахівці Держпраці в усних роз’ясненнях повністю погоджується з тим, що за порушення строків виплати заробітної плати та інших виплат, передбачених законодавством, більш ніж за один місяць штраф застосовується в трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (а якщо менш одного місяця — в однократному розмірі мінімальної заробітної плати). Отже, виходить, що штраф за невиплату заробітної плати нижчий, ніж за виплату авансу в заниженому розмірі. Чи не абсурд це?

Що стосується позиції Мінсоцполітики, то наведені нами аргументи підходять і для позиції цього відомства. Адже заниження суми авансу ще не можна вважати виплатою заробітної плати в неповному обсязі, оскільки помилка може бути пов’язана лише з неправильними розрахунками, і сума, якої не вистачає, буде виплачена у складі заробітної плати за частину місяця, що залишилася. Тому повторимося: за нашою оцінкою, таке порушення повинне кваліфікуватися як інше порушення трудового законодавства, і штраф за нього має застосовуватися у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, сподіваємося, що чиновники переглянуть свою позицію. А до такого перегляду звернемо увагу, що з двох зол висновок Мінсоцполітики, враховуючи запропонований ним розмір штрафів, є меншим.

При цьому також зазначимо, що за таке порушення штраф загрожує не лише, власне, роботодавцеві (за ст. 265 КЗпП — див. вище), але і його посадовим особам — на підставі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (попри те, що Держпраці в листі, який коментується, про це навіть не згадав). Розмір такого штрафу складе, в загальному випадку, від 30 до 100 нмдг (тобто від 510 до 1700 грн.).

Віталій Смердов, юрист

Лист Міністерства соціальної політики України від 16.03.2018 р. № 118/0/22-18 "Щодо відповідальності за виплату авансу в розмірі меншому, ніж зазначено у ст. 115 КЗпП"

Лист Державної служби з питань праці від 03.04.2018 р. № 2547/4/4.1-ДП-18 "Щодо відповідальності за порушення вимог стосовно розміру зарплати за першу половину місяця"

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»Коментарі
20
Наталія
26.04.2018
На цих бухгалтерів одні тільки штрафи !
Таня Наталія
26.04.2018
Так, і різні роз"яснення, які суперечать одне одному
Марина
26.04.2018
Як би так штрафували б у всіх інших сферах (медицина , освіта)за невиконання своїх обов"язків, чи не якісно, чи невчасно, то не було б обідно. А то в нашій країні є бюджетники люди, а є нелюди. Комусь 18годинний робочий тиждень, 2 місяці відпустку на рік+матеріалку+віслугу років і на пенсію через 25 років "важкої праці". А комусь до 60 років працювати при 40годинному робочому тижні без вихідних і прохідних, не кажучи вже за відпустку та достойну зарплату за таку роботу. Чи Ви знаєте хочаб одного вчителя чи лікаря якого посадили? А скільки сидить бухгалтерів? І за що? Я вважаю, що помилка бухгалтера, яку вміло роздувають контролюючі органи - ні що порівняно з помилкою лікаря чи вчителя!
.....
26.04.2018
це просто триндець, у мене на підприємстві нараховували суму аванса яку працівники собі попросят, але не більше половини заробітної плати... недавно я таку ж статтю прочитав, з приводу аванса, і серце в пятки впало... чесно кажучи, я прийшов після інституту, мене всього вже навчили на роботі, а от за аванс сказали: "нараховуй як у минулому місяці".....
Сергій .....
26.04.2018
ну так клепку потрібно мати. В університеті чим займався?
Катерина Сергій
26.04.2018
Сергій Ви думаєте в університеті всьому вчать? Ми з Вами начаб то в університетах різних країн навчались! У нас викладачі навіть на лекції не ходили))))))Я після універу прийшла в бюджет з "пустою головою", всьому вчилась вже на роботі " по ходу", на прикладі попереднього бухгалтера, щось читала, у когось питала. Але ж неможливо прочитати і вивчити всі нормативні документи!!аванс я у себе даю пропорційно відпрацьованим дням до 15 числа але рахую не від оклада а від всієї суму нарахування. То це що , якщо буде перевірка, мене оштрафують?
..... Сергій
26.04.2018
в університеті вчили всю бухгалтерію, а не конкретно зарплату
Тоня
26.04.2018
як нараховувати аванс медпрацівникам, берем відсоток з тарифної ставки чи тарифна ставка,вислуга років і дільничість?
Інна
26.04.2018
А якщо працівники просять більше?!
Вадим
26.04.2018
Совковий трудовий кодекс потрібно спалити і місце спалення освятити. Держпрацю і мінсоц розігнати, кабінети теж освятити. Совкові профспілки розігнати. Податковими агентами повині бути самі працівники, а не роботодавці. Профспілки повинні бути незалежними , юридичними установами.
Тетяна Вадим
26.04.2018
Шановний! Отой "совковий" КЗпП був науково обгрунтований та соціально орієнтований. І, до речі, ніхто не мав права його тлумачити в понеділок так, а в п"ятницю інакше. На відміну від роз"яснень теперішніх. А зараз кожна КУРИЦЯ, що потрапила до міністерства, роз"яснює від балди, що їй в голову вдарило, те й до нас доносить. Тому й маємо:"на думку міністерства...", "лист має рекомендаційний характер..." Є ЗАКОН! Принаймні, повинен бути...
Вадим Тетяна
26.04.2018
Шановна, цей кодекс писався під цілий штат різномастних інспекторів, інструкторів,інженерів,нормувальників,табелювальників,обліковців та інших сторцаків, які повинні були тільки контролювати його дотримання. В наш час після всіх скорочень і оптимізацій, все звалили на бухгалтера, у якого просто фізично невистає сил і часу нараховувати і вивіряти все згідно пришелепкуватих норм. Про які норми та штрафи можна говорити, якщо нам кошти з держ. бюджету на виплату зарплати кидають із запізненням. В січні 2018 давали майже одночасно аванс і зарплату, бо фінансування розпочалося з 20 числа.
Моя думка незмінна, совковий кодекс має померти, держпраці розігнати, до роботодавців повинна застосовуватися політика заохочення і стимулювання, а не примус,залякування та штрафи, як зараз.
Тетяна Вадим
27.04.2018
Схоже, ми з Вами про одне й те ж ведемо мову. Проблема в тому, що і спалять, і освятять, причому під мантру боротьби з "совком". А що дадуть нам замість цього? Якщо навіть облікову політику доводиться складати на кожному підприємстві (в державному секторі!) самотужки. Ну не може людина, у якої обов"язків ,,,ва туча, все врахувать у тій заразі От навіть у мінфіні і казні Ви ж бачите як роз"яснювали хоча б і з тех.проводкою. Змінилися наші реалії, документи, розроблені 40-50 років назад, актуальність втратили. Нове розробляють ще раз повтоюю "от балди", от ЇМ так хочеться, і все, а як воно лягає на діюче законодавство - розгрібать бухгалтеру.
Злой Бух
26.04.2018
пропоную ввести штрафи за безглузді пояснення
Ірина
26.04.2018
З такою відповідальністю у бухгалтера повинна бути захмарна зарплата
Тетяна Ірина
26.04.2018
Ага, и дар екстрасенса впридачу
Таня
26.04.2018
У мене питання як у Інни. А якщо працівникам виплачується аванс який просять, але він не менший оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника


z1 Таня
27.04.2018
пропишите в кол.договоре сумму аванса и оговорите, что не меньше чем сумма за факт.отработанное время
Larisa Таня
26.04.2018
А как у Вас написано в положении о выплате з.платы? У нас написано-з.п. за первую половину месяца выплачиваем в размере 55 процентов должностного оклада при условии отработки всех дней. Если в первую половину не работал, аванс не выплачивается.Если отработал не все дни, то аванс выплачивается из расчета 55% должностного оклада за отработанные дни.Мы считаем, что все по закону.
Раїса
03.05.2018
Марині. Вами дуже добре і справедливо вказано про бухгалтерів аби тільки хоть хтось його з тих умників читав. Рідні бухгалтери бажаю Вам всім терпіння, крепкого здоровя та відповідної зарплатні. Удачного дня.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі