Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.10.20
9544 0
Друкувати
Обране

«Межі» лікарняних і декретних для основних працівників

Суми допомоги по тимчасовій непрацездатності і по вагітності та пологах визначаються виходячи із середньої заробітної плати працівника. Її розраховують на підставі Порядку № 1266*. Проте при цьому необхідно враховувати обмеження, встановлені Законом № 1105** і згаданим Порядком. І всі ці обмеження «зав’язані» на розмірі мінімальної заробітної плати (МЗП), який, як відомо, змінився у вересні.

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці

 БУХГАЛТЕР 911 ЖОВТЕНЬ, 2020/№ 40

 

Порядок обчислення середньої заробітної плати.., затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Загальні обмеження

Загальні обмеження призначені для застрахованих осіб, страховий стаж яких протягом останніх 12 місяців перед настанням страхового випадку становить 6 місяців і більше. Їх суть полягає в такому:

— сума лікарняних*** з розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувався цей внесок (ч. 3 ст. 24 Закону № 1105, абзац другий п. 2 Порядку № 1266);

*** Під лікарняними тут і далі розуміється сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується ФСС, і оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.

— сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувався цей внесок. При цьому вона не може бути менше, ніж сума, розрахована виходячи з МЗП, установленої на момент настання страхового випадку (ч. 2 ст. 26 Закону № 1105, абзац третій п. 2 Порядку № 1266).

Законом № 1105 конкретно не визначено, за який місяць (останній місяць розрахункового періоду, місяць настання страхового випадку чи місяць, за який нараховується відповідна допомога) застосовується розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ як обмеження суми допомоги. Проте зазначається, що із цієї бази нарахування сплачувалися (а не сплачуються) внески.

Із цього Мінсоцполітики (див. лист від 23.11.2017 р. № 514/0/86-17/273) дійшло висновку: для визначення максимальної суми допомоги лікарняні або декретні слід порівнювати з розміром максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що діяв в останньому місяці розрахункового періоду.

Крім того, пам’ятайте: і для лікарняних, і для декретних середньоденна зарплата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ з розрахунку на один календарний день (п. 4 Порядку № 1266).

Таку максимальну базу на один день визначають шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Спеціальні обмеження

Тепер про спеціальні обмеження. Вони передбачені для застрахованих осіб, страховий стаж яких протягом останніх 12 місяців становить менше 6 місяців, і зводяться до того, що (ч. 4 ст. 19 Закону № 1105):

— сума лікарняних визначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але не більше суми, обчисленої виходячи з МЗП, установленої законом у місяці настання страхового випадку;

— сума декретних визначається виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачуються страхові внески, але не вище за суму, обчислену з двократного розміру МЗП, установленої законом у місяці настання страхового випадку.

При цьому декретні не можуть бути менше суми, обчисленої виходячи з МЗП, установленої на день настання страхового випадку.

Нижче в таблиці наведемо граничні суми лікарняних і декретних з розрахунку на день, на які потрібно орієнтуватися у 2020 році.

Ви бачите лише частину матеріалу
Доступ до повного тексту можливий лише для зарєестрованих користувачів.
Авторизуватися Зареєструватися
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі