Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.09.24
6384 0
Друкувати
Обране

Надбавка за вислугу років: що змінив Кабмін для педагогів?

На початку вересня 2024 року Кабмін прийняв постанову № 1008*, яка вносить зміни до порядку виплати надбавки за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам. Пропонуємо разом розглянути, що саме змінилось.

*Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2001 р. № 78» від 03.09.2024 № 1008.

Точка відліку

Постанова № 1008 була опублікована в «Урядовому кур’єрі» від 06.09.2024 № 181. А згідно з ч. 1 ст. 52 Закону № 794* постанови КМУ, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Закон України «Про Кабінет Міністрів України» від 27.02.2014 № 794-VII.

Оскільки жодних окремих вказівок про період, з якого застосовуються норми постанови № 1008, у ній не передбачено, то цей нормативний документ розпочав діяти в загальному порядку — з дати офіційного опублікування. Тобто з 6 вересня 2024 року.

Далі поговоримо про самі зміни.

Стаж для надбавки

Виплата надбавки за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам передбачена ч. 4 ст. 61 Закону про освіту* та Порядком № 78**. При цьому дія останнього поширюється на працівників, які займають посади згідно з Переліком № 963***.

Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

** Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затверджений постановою КМУ від 31.01.2001 № 78.

*** Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.

Напевно, головна зміна, запроваджена постановою № 1008, стосується педагогів, які з початком воєнного стану вимушені були покинути свої домівки, місця роботи та виїхати за кордон і там працевлаштуватися. Відтепер до їх стажу для виплати надбавки за вислугу років включається час роботи за межами України (крім держави-агресора та держав, щодо яких Україною застосовано секторальні санкції відповідно до Закону про санкції*) на підставі:

  • договору (контракту), підписаного між працівником і роботодавцем;
  • інших документів, що підтверджують стаж такої роботи за межами України.

Закон України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII.

При цьому зарахуванню підлягає закордонна робота:

1) в період воєнного стану та протягом одного року після його припинення (скасування);

2) на посадах педагогічних та науково-педагогічних працівників.

Також у п. 5 Порядку № 78 з’явилася новий абзац 2. Ним визначено, що до стажу для виплати надбавки за вислугу років педагогам зараховується час, коли вони фактично не працювали, але за ними згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та/або зарплата повністю або частково. До таких періодів відносимо, зокрема, час підвищення кваліфікації, простою не з вини працівника, призупинення дії трудових договорів тощо.

Взагалі зазначену норму містить більшість галузевої нормативки щодо виплати надбавки за вислугу років працівникам з оплатою праці за ЄТС (працівники соцзахисту, бібліотек, закладів культури тощо). Відтепер і у змісті Порядку № 78 з’явилася відповідна норма.

При цьому періоди відпусток без збереження зарплати, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та час перебування на військовій службі, які також підпадають під вищенаведене визначення, містить, як і раніше, абз. 1 п. 5 Порядку № 78. Він залишився без змін і зазначені періоди також включаються до «надбавочного» стажу педагогів.

Допомога на оздоровлення

Однією з державних гарантій, передбачених ч. 1 ст. 57 Закону про освіту, є виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) при наданні щорічної відпустки.

Про те, що «оздоровчі» виплачуються педагогам за основним місцем роботи при наданні щорічних відпусток незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження, зазначали фахівці Мінсоцполітики у листі від 30.11.2011 № 1079/13/84-11. І фактично на практиці усі керівники закладів освіти вже багато років враховували зазначені рекомендації.

Наразі у новому абз. 2 п. 1 постанови КМУ від 31.01.2001 № 78, якою фактично і затверджено Порядок № 78, з’явився відповідний припис. Тобто те, що мало вигляд офіційного роз’яснення від Міністерства, тепер набуло нормативного підґрунтя.

Інші зміни

Інші зміни мають косметичний характер. Так, змінено назву постанови КМУ від 31.01.2001 № 78. Наразі вона звучить так: «Деякі питання реалізації окремих положень частини першої статті 57 та частини четвертої статті 61 Закону України «Про освіту».

Тобто прибрали зайве, неактуальне і привели назву цієї постанови у відповідність до змісту самого Порядку № 78. Адже саме норми ч. 1 ст. 57 та ч. 4 ст. 61 Закону про освіту містять згадку про виплату педагогам допомоги на оздоровлення та надбавки за вислугу років.

Також у змісті Порядку № 78 прибрали уточнення про те, що надбавка за вислугу років виплачується педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти. Адже така надбавка по суті виплачується педагогам незалежно від типу установи (закладу), в якому вони працюють. Вона їм належить безпосередньо за сам статус педагога, а не за тип закладу. Наприклад, практичний психолог може працювати в установі соцзахисту, і він так само, як і його колега із закладу освіти, має право на виплату надбавки.

Висновки

  • Період закордонної роботи на педагогічних та науково-педагогічних посадах під час воєнного стану зараховується до стажу для виплати надбавки за вислугу років.
  • До педстажу зараховується час, коли педагоги фактично не працювали, але за ними згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та/або зарплата повністю або частково.
  • Допомога на оздоровлення виплачується педагогам за основним місцем роботи незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження або обсягу роботи, що виконується.

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Журнал «Оплата праці»



Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×