Інформація по темі "" | Публікації по тегу
30.12.20
46319 9
Друкувати
Обране

Середня зарплата і премії: винос мозку від Порядку № 100

Дивлячись на оновлений Порядок № 100 і його революційний механізм включення премій в розрахунок середньої зарплати, хочеться сказати: поверніть усе як було!

Ушакова Лілія 

експерт по питанням праці та зарплати журналу "Податки & бухоблік"

 

На жаль, але наші гірші припущення підтвердило Мінекономіки своїм роз'ясненням в прикладах.

Здавалося б, невинна фраза: «При розрахунку середньої зарплати за Порядком № 100 усі виплати, у тому числі і премії, відносимо до місяців, ЗА які вони нараховані». Але вона може привести бухгалтера до катастрофи.

Премії за місяць

Якщо у вас премії нараховуються місяць в місяць — вважайте, що ви зірвали джекпот! Адже премії у вас сидять у своїх місяцях.

Гірше, якщо ви нараховуєте премії в поточному місяці за попередній. У цьому випадку при розрахунку «середньої» їх треба відкинути до місяців, ЗА які вони нараховані.

Приклад 1. На підприємстві премії нараховуються в поточному місяці за попередній. 4 січня 2021 року працівникові буде наданий додатковий день відпочинку за донорство.

У розрахунковому періоді (листопад — грудень 2020 року) було нараховано:

у листопаді (21 р. дн.) — основна зарплата 6000 грн і премія за жовтень — 850 грн;

у грудні (22 р. дн.) — основна зарплата 6000 грн і премія за листопад — 1000 грн.

При розрахунку середньої зарплати премію за жовтень — відкидаємо. Адже вона нарахована за місяць, який не входить в розрахунковий період.

Сума середньої складе:

(6000 + 6000 + 1000) : (21 + 22) = 302,33 грн.

А тепер «найприємніше». Після того, як працівникові у січні 2021 року буде нарахована премія за грудень (місяць, який входив в розрахунковий період), середню зарплату треба буде ПЕРЕРАХУВАТИ і донарахувати/доплатити працівникові відповідну виплату! На це звертає увагу Мінекономіки у своєму роз'ясненні.

У розрахунку середньої повинні брати участь виплати, нараховані за місяці, які сформували такий період.

Припустимо, премія за грудень, нарахована у січні, склала 1200 грн. Тоді працівникові треба донараховувати і доплатити середню за донорський день:

(6000 + 6000 + 1000 + 1200) : (21 + 22) - 302,33 = 27,90 грн.

Далі, при розрахунку інших виплат за Порядком № 100, наприклад, відпускних, оплати днів відрядження тощо, треба буде ПАМ'ЯТАТИ про ці донарахування і також відносити їх до своїх місяців.

І це стосується не лише випадку з донорським днем, але будь-якої виплати, розрахунок якої проводите за Порядком № 100, наприклад, відпускних, компенсації за невикористану відпустку, оплати днів відрядження.

Думаєте, жах? Та ні... Набагато жахливіше усе у тих роботодавців, у яких є премії за 2 — 12 місяців, наприклад, квартальні, піврічні премії, винагорода за підсумками роботи за рік.

Премія за 2 — 12 місяців

Для премій за 2 — 12 місяців абз. 3 п. 3 розд. III Порядку № 100 передбачений абсолютно новий порядок включення в розрахунок середньої зарплати. Прописаний він у Порядку № 100, відверто кажучи, каламутно. Ми запропонували свій варіант прочитання. Його підтвердило Мінекономіки.

Так, якщо премія нарахована за 2 — 12 місяців, то її треба розподілити по місяцях, ЗА які вона нарахована, пропорційно відпрацьованим у них робочим дням. В розрахунок «середньої» включаємо розподілені суми премії за місяці, що увійшли до розрахункового періоду.

Аналогічно вчиняємо і з винагородою за підсумками роботи за рік.

Приклад 2. Працівник йде в щорічну відпустку з 28.12.2020 р. У розрахунковому періоді (грудень 2019 року — листопад 2020 року) йому нарахована винагорода за підсумками роботи в 2019 році у сумі 10000 грн.

У розрахунковий період увійшов тільки один місяць 2019 року, за який нарахована річна винагорода, а саме грудень 2019 року. Тому в розрахунку відпускних візьме участь тільки частина такої винагороди, що припадає на робочі дні грудня. Припустимо, що в 2019 році працівник фактично відпрацював 210 р. дн., у тому числі 21 р. дн. у грудні.

Тоді в розрахунку відпускних винагорода за 2019 рік візьме участь у сумі:

10000 грн : 210 р. дн. х 21 р. дн. грудня = 1000 грн.

Думаєте: бідолашний працівник, втратив у сумі середньої зарплати! Ой, не того ви жалієте! Тут пожаліти треба бухгалтера, який розраховує ці виплати.

Пам'ятаєте, усі виплати враховують в тих місяцях, за які вони нараховані?! Отже, якщо в подальшому (після того, як були розраховані відпускні), працівникові нарахують виплати за місяці, які увійшли до розрахункового періоду, середню зарплату доведеться перерахувати.

Наприклад, нарахували і виплатили відпускні, а потім нарахували квартальну премію за місяці, які увійшли до розрахункового періоду. Що ж, будьте ласкаві, перерахуйте середню зарплату, донарахуйте і доплатіть працівникові відпускні.

По закінченню року нарахували річну винагороду? Супер! Перерахуйте працівникові відпускні знову. А заразом і усі інші виплати, які розраховувалися за Порядком № 100. І не лише цьому працівникові, а усім, кому винагороду за рік нарахували.

Чи є вихід?

Як можна уникнути перерахунків? Відмовитися від такого варіанта преміювання (у поточному році за попередній і за 2 — 12 місяців) або замаскувати його під інші види виплат. При цьому бажано, щоб такі інші види виплат не були разовими і брали участь в розрахунку відпускних.

Поясню. Є, наприклад, винагорода за підсумками за рік. Перше, що відразу спадає на думку, — це замаскувати її під матдопомогу, наприклад, до новорічно-різдвяних свят. Але будь-яка матдопомога — разова/систематична, оподатковувана/неоподатковувана — не бере участі в розрахунку середньої зарплати за Порядком № 100. Таким чином маскування під матдопомогу = втрата в сумі відпускних.

Що можна запропонувати?

1. Місячні премії без обмеження розміром. Такий варіант використовують окремі друзі-бюджетники. У чому його сенс. Оскільки верхньої планки немає, то можна протягом року виплачувати премії у звичному розмірі (наприклад, 30 % від окладу), а по закінченню року (замість винагороди за рік) виплатити премію за грудень у розмірі 130 % від окладу. Такий же варіант можна прокрутити і з квартальними преміями.

Але! Треба переглянути Положення про преміювання, щоб ви самі собі не суперечили.

2. Суміщення посад. Якщо у вас окремим працівникам виплачуються квартальні премії, то їх замаскувати можна так. Вводимо в штатний розпис посаду, яка буде вакантна. Раз на квартал встановлюємо суміщення, проводимо за нього доплату.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
9
Світлана
30.12.2020
Це просто дурдом якийсь!
Світлана
30.12.2020
А лікарняні також по такому принципу розраховувати?
!! Світлана
30.12.2020
Ні - постанова №1266.
Юлія
30.12.2020
Як все просто, вводимо вакантну посаду, раз в квартал встановлюємо доплату. Хіба це так просто змінювати штатний розпис? до того ж доплата за суміщення також хитро розроблена...
Юлия
30.12.2020
Тобто , якщо ми в січні 2021 року нарахуємо премію за 2020 рік, то потрібно перерахувати середню за весь 2020рік? Але чи не призведе ще до штрафів?
Елена
30.12.2020
Это что за издевательство над бухгалтерами, зарплата все меньше- геморрой всё больше!!! Если всё равно будет доплата - получается теже яйца - только в профиль???
Олена Елена
31.12.2020
Так, яле яйця маленькі, манюсінкі
Галина
04.01.2021
в січні не може бути нарахована премія за грудень. рік має бути закритим повністю. саме тому грудень - єдиний місяць у якому допускається преміювання місяць у мсяць
Бухгалтер
07.01.2021
Ідіоти сидять при владі ,от і маємо!!!!Таке враження що прості люди з нашими президентами і міністрами живуть в паралельних світах !!!Бідні бухгалтери- зарплата нижче за прибиральників та вахтерів, а відповідальності і геморою більше ніж у керівника!!!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×