До 1 грудня роботодавцям слід подати список допризовників
Законодавче підґрунтя
Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники — особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники — особи, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовці — особи, які проходять військову службу;
- військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Нас сьогодні буде цікавити саме перша категорія осіб з наведених.
Щороку протягом січня — березня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на облік (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII, далі — Закон № 2232).
Щоб таке взяття відбулося, органи місцевого самоврядування (далі — ОМС), підприємства, установи, організації, заклади освіти щороку у строки та в порядку, встановлені КМУ, зобов’язані подавати до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) списки громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік призовників.
Правила подання таких списків визначені п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487).
Форма, строк та порядок подання
Зведені списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, складають за формою, наведеною в додатку 6 до Порядку № 1487 Зверніть увагу, що 18.05.2024 її було оновлено.
Щодо строків, то списки формують та подають щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК).
Що мається на увазі під «відповідними ТЦК»? Відповідь на це запитання Порядок № 1487 не дає. Водночас, відштовхуючись від наявної та сталої практики такого подання та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 14 Закону № 2232, доходимо висновку, що
зведені списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників у 2025 році, подаємо не пізніше 30.11.2024 до ТЦК за місцем їх проживання
Щодо способу подання, то, за бажання, якщо ТЦК знаходиться поряд, можна занести списки особисто. В іншому випадку — надсилаємо поштою (краще рекомендованим відправленням з описом вкладення).
Кого зазначати у списках?
До зведеного списку включаємо громадян України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік (тобто у 2025 році) виповнюється 17 років. Це працівники 2008 року народження.
У примітці до форми зведеного списку зазначено, що їх слід включати до списку незалежно від:
- громадянства. Дозволимо собі припустити, що тут мається на увазі наявність додатково громадянства іншої країни. Тобто до списків включаємо громадян України незалежно від наявності у них громадянства іншої країни. Інакше умова про включення до списків «громадян України незалежно від громадянства» виглядає безглуздо;
- відбування покарання в установах виконання покарань. Зауважимо, що ч. 5 ст. 14 Закону № 2232 визначено обов’язок ОМС, підприємств та закладів освіти подавати до ТЦК відомості про осіб, які підлягають взяттю на військовий облік призовників. При цьому відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону № 2232 не підлягають взяттю на військовий облік призовників громадяни України, які відбувають покарання в установах виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру. Тож якщо у вас такі є, уточніть у ТЦК, включати таких осіб до списку чи ні, оскільки текст примітки до форми зведених списків «не б’є» з нормою Закону № 2232;
- стану здоров’я;
- постійного чи тимчасового проживання (роботи, навчання). Отже, до списків включаємо працівників, яким у наступному році виповнюється 17 років, незалежно від того, строкові чи безстрокові трудові договори з ними укладено.
Окрім зазначених осіб,
до списків також вносимо громадян України старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку
Увага! Якщо йдеться про підприємства, то до списків вони вносять виключно найманих працівників, які відповідають наведеним вище вимогам.
Осіб, що виконують роботи / надають послуги за цивільно-правовими договорами, у тому числі й за гіг-контрактами, ігноруємо.
Як заповнити списки?
Для того щоб правильно заповнити списки, вам потрібно:
1) вибрати працівників, яким у 2025 році виповнюється 17 років, а також працівників старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку;
2) згрупувати їх залежно від того, на території відповідальності якого ТЦК вони перебувають. Тут орієнтир — місце проживання працівника. Найменування району/міста проживання працівників зазначаємо в «шапці» зведеного списку.
Працівників до списку вносимо в алфавітному порядку. Назви граф списку говорять самі за себе. Єдиний нюанс: якщо вносимо відомості щодо працівника старшого призовного віку, який і досі з якихось причин не стоїть на військовому обліку, то в графі 2 додатково проставляємо рік його народження (див. рядок 2 рис. 1).
Приклади заповненого зведеного списку громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників, та супровідного листа до нього наведемо на рис. 1 та 2 відповідно.
А чи потрібно подавати пустий список, якщо на підприємстві відсутні допризовники? Чинне законодавство цього не вимагає. Проте доволі часто в такому випадку підприємства подають до ТЦК за своїм місцем обліку інформаційний лист про відсутність працівників, які підлягають приписці до призовної дільниці (див. рис. 3). Проте ще раз підкреслимо, що обов’язку надсилати такий лист немає.
Відповідальність за неподання
Припустимо, що на підприємстві є допризовники, проте воно не має бажання інформувати про них ТЦК. У такому випадку ТЦК можуть наполягати на тому, що мало місце порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період. Це може коштувати посадовій особі ОМС, підприємства від 34000 до 59500 грн адмінштрафу (ст. 2101 КУпАП).
Таке адмінстягнення може бути накладено протягом 3 місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення (ст. 38 КУпАП).
Висновки
- Підприємства зобов’язані не пізніше 30.11.2024 подати зведені списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників у 2025 році до ТЦК за місцем їх проживання.
- Форма зведених списків наведена в додатку 6 до Порядку № 1487. Звертаємо увагу, що в 2024 році її було викладено в новій редакції.
- До списків уключаємо працівників — громадян України чоловічої статі, яким у 2025 році виповнюється 17 років, а також працівників старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку.