Інформація по темі "" | Публікації по тегу
01.08.23
6346 6
Друкувати
Обране

Замінюємо компьютерну мишу та клавіатуру: що в обліку?

На балансі установи на субрахунку 1014 обліковується комп’ютерний комплекс (системний блок, монітор, клавіатура та маніпулятор «миша»). Нещодавно з ладу вийшли миша та клавіатура. Ремонту вони не підлягають. Для заміни несправної миші та клавіатури придбано нові. На який субрахунок слід їх оприбуткувати? Що робити зі староюмишею та клавіатурою? Як відобразити в обліку роботи із їх заміни?


Одразу зазначимо, що у такому випадку не слід списувати з балансу весь комплекс, як і не слід проводити його часткову ліквідацію.

Так, часткову ліквідацію комп’ютерного комплексу доцільно проводити у випадку заміни основних його функціональних частин, як то: системний блок чи монітор. А придбання нових складових у цьому разі слід розглядати як поліпшення об’єкта основних засобів. Оскільки заміна цих складових частин передбачає підвищення техніко-економічних характеристик такого комплексу (збільшення майбутніх економічних вигід від його використання та/або збільшення строку корисного використання об’єкта). Відтак, витрати на придбання нового монітора чи системного блока установи мають відносити на збільшення первісної вартості комп’ютерного комплексу. На це вказує п. 1 розд. ІІІ НП(С)БО 121 «Основні засоби», та п. 3 розд. VI Методрекомендацій з бухобліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Що стосується заміни таких складових частин комп’ютерного комплексу, як клавіатура або миша, то ці роботи слід розглядати як ремонт комп’ютерного комплексу. Пояснюється це тим, що основною метою таких робіт є передусім відновлення та підтримання працездатності об’єкта основних засобів. Більше того, заміна миші або клавіатури навіть на більш сучасні практично не впливає на первісно оцінений рівень продуктивності комп’ютерного комплексу та потенціалу його корисності. З огляду на це, витрати на придбання зазначених комплектуючих необхідно відносити на витрати відповідного звітного періоду (п. 2 розд. ІІІ НП(С)БО 121 «Основні засоби» та п. 4 розд. VI Методрекомендацій з бухобліку основних засобів).

Такий підхід к вирішенню ситуації підтверджується і роз’ясненнями Мінфіну, наданими у листі від 11.04.2016 № 31-11420-07-10/10433.

Миша та клавіатура, придбані для заміни несправних, є нічим іншим, як запасними частинами. Вони підлягають оприбуткуванню на субрахунок 1515 «Запасні частини». Після підключення до комп’ютера вартість миші та клавіатури слід списати на витрати.

Разом з цим відображати окремо в обліку списання старої миші та клавіатури не потрібно. Адже вони як окремі об’єкти ніколи не обліковувалися. Старі (вилучені під час ремонту) мишу та клавіатуру слід оприбутковувати на баланс тільки у випадку, якщо вони можуть бути використані для ремонту чи в інший спосіб. Інакше, якщо їх використання не передбачає отримання майбутніх економічних вигід, вони не визнаються активом, а значить, і не підлягають зарахуванню на баланс (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 123 «Запаси»).

Заміна миші та клавіатури є досить простою у технічному плані операцією. Тож здебільшого такі маніпуляції проводяться працівниками установи, без залучення сторонніх фахівців.

Роботи з поточного ремонту обладнання, під час якого використовуються запчастини, оформляються Актом списання запасів за типовою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.12.2022 431. Не є винятком і заміна несправної комп’ютерної миші та клавіатури на нові.

Порядок відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій із заміни складових частин комп’ютерного комплексу з метою підтримання його у робочому стані розглянемо на умовному прикладі. 

Приклад. Для заміни непридатних для подальшого використання комп’ютерної миші та клавіатури установа придбала нові. Вартість миші становить 380 грн, а клавіатури – 850 грн. Роботи із заміни миші та клавіатури виконано власними силами установи. Вартість запчастин, використаних для ремонту, списано на витрати звітного періоду згідно з Актом списання запасів.

У регістрах бухгалтерського обліку сформовано такі проводки: 

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Сума, грн

№ м/о

дебет

кредит

1

Оприбутковано придбані запчастини

1515

6211

1230

6

2

Перераховано кошти за мишу та клавіатуру постачальнику

6211

2313

1230

2, 6

3

Списано вартість миші та клавіатури, використаних для заміни несправних, згідно з актом списання

8013

1515

1230

13

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про цеКоментарі
6
Віктор
01.08.2023
Що робити із списаними мишею і клавіатурою? Дефектний акт і передача на утилізацію спеціалізованому підприємству?
Svetlana Віктор
01.08.2023
Старі (вилучені під час ремонту) мишу та клавіатуру слід оприбутковувати на баланс тільки у випадку, якщо вони можуть бути використані для ремонту чи в інший спосіб. Інакше, якщо їх використання не передбачає отримання майбутніх економічних вигід, вони не визнаються активом, а значить, і не підлягають зарахуванню на баланс (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 123 «Запаси»).
Віктор
01.08.2023
Дякую за відповідь, Світлана. Але все ж, що робити з ними фізично. викинути на смітник? Чи не буде це порушенням закону "... про відходи..."?
Svetlana
01.08.2023
Можете передати на утилізацію. За це доведеться заплатити
Алла
01.08.2023
Доброго дня а якщо мишка і клавіатура знаходяться на рахунку 1113.Тоді як списувати
Svetlana Алла
01.08.2023
Якщо мишка і клавіатура є окремими об'єктами та обліковуються на рахунку 1113, то їх списують за правилами списання МНМА
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
50
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×