Інформація по темі "" | Публікації по тегу
06.05.20
47207 3
Друкувати
Обране

Звільнення в карантин: як краще?

Узагалі не варто звільнятися в нікуди. Ну а якщо вже довелося, наша порада: після звільнення негайно звертайтеся до Центру зайнятості. Так, принаймні є шанс отримати допомогу по безробіттю. Якщо пройдете таку реєстрацію в період дії карантину, платити допомогу будуть з першого дня надання статусу безробітного. А ось як довго платитимуть — якраз залежить від того, за якою з підстав ви звільнилися.


Огай Олена, експерт з питань оплати праці

БУХГАЛТЕР 911 ТРАВЕНЬ, 2020/№ 19

 

У межах цієї статті розглянемо три підстави звільнення:

1) звільнення за власним бажанням без поважних причин — за ст. 38 КЗпП;

2) звільнення за власним бажанням за наявності поважних причин, перелічених у ст. 38 КЗпП, а саме: переїзд на нове місце проживання, переведення чоловіка/дружини на роботу в іншу місцевість, вступ до навчального закладу, неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком, вагітність, догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною з інвалідністю, догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особи з інвалідністю I групи, вихід на пенсію, прийняття на роботу за конкурсом та інші поважні причин, що вказують на неможливість продовжувати роботу за укладеним трудовим договором (поважність таких причин визначає роботодавець);

3) звільнення за угодою сторін — за п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Тепер детальніше про сам похід до Центру зайнятості.

До Центру зайнятості в карантин

Стаємо на облік. Офіційно отримати статус безробітного можна, ставши на облік до Центру зайнятості. Звернутися за сприянням у працевлаштуванні можна до будь-якого відділення цього органу незалежно від зареєстрованого місця проживання або проживання.

Як і більшість установ у період дії карантину, центри зайнятості по всій країні перейшли на віддалений режим роботи. Прямого контакту з відвідувачами немає. Проте в тих, хто збирається стати офіційно безробітним у цей період, є можливість стати на облік:

1) дистанційно. Від вас буде потрібно подати 2 заяви (про надання статусу безробітного і призначення виплати допомоги по безробіттю);

На офіційному сайті Центру зайнятості (dcz.gov.ua) розміщена покрокова інструкція про те, як це зробити. Електронні адреси центрів зайнятості також розміщені на сайті.

2) подавши заяви про надання статусу безробітного і призначення виплати допомоги по безробіттю особисто. Для цього у відділеннях Центру зайнятості розташовані спеціальні скриньки для кореспонденції, які знаходяться у холі установи. Інформацію про список необхідних для взяття на облік документів, бланки та зразки заяв, а також номери телефонів чергових фахівців ви також зможете знайти на стендах.

Надіславши заяви, чекайте зв’язку з фахівцем. Зараз заявки обробляються щодня й дуже оперативно, тож довго чекати дзвінка не доведеться.

Після завершення карантину протягом 10 робочих днів до Центру зайнятості потрібно подати оригінали документів, перелічених у пп. 17 — 19 Порядку № 792*.

* Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою КМУ від 19.09.2018 р. № 792.

У загальному випадку — це паспорт, податковий номер, трудова книжка, документи про освіту, військово-обліковий документ.

Призначення допомоги. У період дії карантину присвоєння статусу безробітного здійснюється в день подання заяви.

Призначення виплати допомоги по безробіттю також починається з дня реєстрації особи безробітною.

При цьому стаття КЗпП, за якою вас звільнили з роботи, значення не має. Чи то ст. 36 (звільнення за угодою сторін), чи то ст. 38 (звільнення за власним бажанням) — виплати призначать з першого дня. Єдина умова — звільнення повинне відбутися в період дії карантину починаючи з 12.03.2020 р. і до дня його закінчення (якщо дата вашого звільнення поза цим періодом — див. далі).

Розмір майбутньої допомоги безпосередньо залежить від заробленого страхового стажу.

Якщо страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації в Центрі зайнятості перевищує 6 місяців, то розмір виплат по безробіттю розраховується у відсотковому співвідношенні до середньої зарплати, нарахованої на колишньому місці роботи, залежно від страхового стажу.

Так, якщо ваш стаж становить від 6 місяців до 2 років, то розмір допомоги становитиме 50 % середньої зарплати; від 2 до 6 років — 55 %; від 6 до 10 років — 60 %; більше 10 років — 70 %.

Згодом така сума поступово зменшується залежно від тривалості безробіття. У перші 90 днів безробітний отримує 100 % призначеної йому грошової допомоги (100 % від 50 %, 55 %, 60 % чи 70 % — відповідно до страхового стажу), протягом наступних 90 календарних днів — 80 % (80 % від 50 %, 55 %, 60 %, 70 %), а в решту періоду виплати становлять 70 %. Але в будь-якому разі її розмір буде не менше мінімального розміру допомоги по безробіттю, встановленої для цієї категорії осіб (у 2020 році — 1800 грн).

Окрім цього, допомога по безробіттю не може перевищувати 4-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.

У 2020 році максимальний розмір допомоги по безробіттю становить:

— з 01.01.2020 р. — 8408 грн (2102 грн x 4);

— з 01.07.2020 р. — 8788 грн (2197 грн x 4);

— з 01.12.2020 р.— 9080 грн (2270 грн x 4).

Особам, які за останній календарний рік мають страховий стаж менше 6 місяців, допомога виплачується в мінімальному розмірі.

Для цієї категорії осіб на період дії карантину і протягом 30 календарних днів після його завершення встановлено мінімальний розмір допомоги по безробіттю — 1000 грн**.

** Затверджений постановою правління Фонду з безробіття від 08.04.2020 р. № 217.

Як довго платитимуть? У загальному випадку тривалість виплати допомоги по безробіттю становить 360*** календарних днів протягом двох років. Проте існує низка нюансів, які впливають на цей строк.

*** 720 днів — для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV).

Так, період виплати допомоги становитиме:

— 360 днів — при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням за наявності поважних причин(за ст. 38 КЗпП);

— 270 днів (630 — для передпенсіонерів) — при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин (за ст. 38 КЗпП), за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Як бачите, саме по собі звільнення в період карантину дає шанс отримати допомогу по безробіттю негайно, а ось звільнення за власним бажанням за наявності поважних причин — ще й на більш тривалий період часу. Якщо ж поважних причин немає, то, у принципі, не важливо, за якою з двох статей ви звільнитеся (38-ю чи 36-ю), — тривалість виплат буде однаковою.

Коли карантин завершиться

Тепер про те, як здійснюється виплата допомоги по безробіттю, якщо звільнення відбулося не в період карантину. При цьому в партнери з пошуку роботи обираєте Центр зайнятості.

Стаємо на облік. Після завершення карантину центри зайнятості повернуться до звичайного режиму взяття безробітних на облік. Звернутися за сприянням у працевлаштуванні можна буде до будь-якого відділення цього органу незалежно від зареєстрованого місця проживання або проживання, але зробити це можна буде тільки особисто.

Призначення допомоги. Тут при призначенні допомоги вирішальну роль відіграватиме підстава вашого звільнення з колишнього місця роботи.

При звільненні за угодою сторін допомога встановлюється в розмірі 100 % визначеної суми. Згодом така сума поступово зменшується (як це роблять, див. вище). Нараховують допомогу з 8-го дня після реєстрації як безробітного.

Якщо звільнення відбувається за власним бажанням за наявності поважних причин, то при нарахуванні допомоги діють такі самі правила: допомогу в розмірі 100 % визначеної суми (з подальшим зменшенням) нараховують з 8-го дня після реєстрації як безробітного.

А ось якщо маємо справу зі звільненням за власним бажанням без поважних причин, то допомога становитиме тільки 80 % від можливого розміру і нараховуватиметься на 91-й день після реєстрації в Центрі зайнятості.

Зверніть увагу: якщо звільнення відбулося до введення карантину (до 12.03.2020 р.), то при зверненні до Центру зайнятості онлайн-реєстрація як безробітного і призначення допомоги здійснюватимуться у звичайному режимі (зазначеному вище) — залежно від підстави звільнення. Це саме стосується тривалості виплат, про яку йтиметься далі.

Як довго платитимуть? У загальному випадку тривалість виплати допомоги по безробіттю не перевищує 360 календарних днів протягом двох років з дня призначення такої допомоги.

Але звільненим за угодою сторін і за власним бажанням без поважних причин зазначений строк скорочений на 90 календарних днів. Тобто вони можуть отримувати допомогу по безробіттю не більше ніж 270 календарних днів. При цьому в разі звільнення за угодою сторін скорочують останні дні від дати реєстрації, а в разі звільнення за власним бажанням без поважних причин — перші дні від дати реєстрації. Зазначимо, що на такі перші дні якраз і припадає виплата допомоги по безробіттю в розмірі 100 %. Тому допомога нараховуватиметься з 91-го дня після реєстрації в Центрі зайнятості і становитиме тільки 80 % від можливого розміру.

Для наочності наведемо викладену інформацію в таблиці.

Допомога по безробіттю в післякарантинний період

Критерій

Підстава для звільнення

за угодою сторін

(п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП)

за власним бажанням (ст. 38 КЗпП)

за наявності

поважних причин

без поважних

причин

Розмір допомоги по безробіттю

100 % визначеного розміру*

100 % визначеного розміру

80 % визначеного розміру

Початок виплати допомоги по безробіттю

з 8-го дня після реєстрації як безробітного

з 8-го дня після реєстрації як безробітного

з 91-го дня після реєстрації як безробітного

Тривалість виплати допомоги по безробіттю

270 календарних днів

360 календарних днів

270 календарних днів

* З подальшим зменшенням.

Як бачите, найзручнішим і найвигіднішим варіантом буде звільнення за власним бажанням з поважних причин. Воно дає шанс отримати допомогу по безробіттю негайно, у повному розмірі й на більш тривалий період часу. Якщо ж ви не бажаєте зв’язуватися із цими поважними причинами, то для вас може бути привабливішим звільнення за угодою сторін.

З вигодами розібралися. Тепер з’ясуємо, як же оформляється те чи інше звільнення.

Подаємо заяву

За власним, без поважних причин. Попередити роботодавця про свій намір звільнитися потрібно за два тижні до бажаної дати звільнення. Для цього подаєте заяву в письмовій формі. Зверніть увагу: попередити роботодавця про звільнення можна й у період відсутності на роботі (хвороба, відпустка, простій), який перекриє повністю або частково двотижневий період.

За власним, з поважною причиною. Якщо у вас є поважні причини, перелічені в ст. 38 КЗпП (див. вище), то саме ви визначаєте дату свого звільнення. Роботодавець повинен звільнити вас датою, про яку ви просите в заяві. Самостійно змінити її роботодавець не може. Але він має право вимагати документально підтвердити наявність поважної причини.

Тому краще відразу додати до заяви про звільнення відповідні документи. У заяві зазначайте підставу (ст. 38 КЗпП), саму поважну причину звільнення та бажану дату звільнення.

За угодою сторін. А тут уже як домовитеся з роботодавцем. КЗпП не містить обмежень у цьому питанні. Тому після подання заяви про звільнення за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП) припинити трудовий договір можна вже в цей день (якщо адміністрація згодна) або погодити іншу дату звільнення.

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Бухгалтер 911Коментарі
(3)
Клара
06.05.2020
Як призначають допомогу, якщо працівника звільняють у зв'язку з виходом основного працівника з декрету? На декретне місце призначений перебуваючі 2 місяці на обліку в центрі зайнятості після скорочення з попереднього місця роботи ( допомогу в ЦЗ отримував 1 місяць).
Валентина
20.10.2020
В своїх роз'ясненнях Ви написали, що під час карантину звільненим за статтею 36 п.1( угода сторін) для предпенсіонерів термін виплати 630 днів.Чим Ви керувались?Я прочитала Ваше роз'яснення ,звільнилась , здоров'я підводить,а в центрі зайнятості сказали 270 днів.
Галина Степанівна
29.11.2020
В своїх роз'ясненнях Ви написали, що під час карантину звільненим за статтею 36 п.1( угода сторін) для предпенсіонерів термін виплати 630 днів.Чим Ви керувались?Я прочитала Ваше роз'яснення ,звільнилась , переїзд до дочки ,а в центрі зайнятості сказали 270 днів.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн